Dienstbier

Dienstbier v textech na iROZHLASU

|Jana Čermáková |Zprávy z domova

Oznamovatelé korupce by měli mít lepší ochranu. Návrhy přinášejí Babiš i Dienstbier

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš chce více chránit oznamovatele korupce. Ještě tento týden dá poslancům vlastní návrh zákona o takzvaném whistleblowingu. Má chránit lidi, kteří se odhodlají nahlásit korupci, proti šikaně nebo neoprávněné výpovědi. Také ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD chce představit svůj návrh, tentokrát vládě.

| ČRo, Eliška Malínská |Zprávy z domova

Ve vedení podniků je málo žen, ministr Dienstbier to chce změnit

Ve vedení 250 firem s největším obratem v Česku bylo loni asi třináct procent žen. Podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera z ČSSD je to málo. Už brzy se proto chystá představit vládě opatření, která to mají změnit. Důležité je podle něj podpořit slaďování práce a rodiny a také nastavit pravidla pro výběrová řízení.

|Vladimír Kroc, Český rozhlas, kov |Zprávy z domova

Důvody považuji za zástupné, říká odvolaný šéf Agentury pro sociální začleňování

Odvolaný šéf vládní Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček označil důvody pro svůj odchod za „irelevantní“ či „zástupné“. Uvedl to v rozhovoru pro Český rozhlas. Šimáčka odvolal ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), důvody však zatím veřejně nezazněly. Dienstbier o nich prý chce nejprve mluvit se zaměstnanci agentury, a s ohledem na to je zatím nechtěl upřesnit ani Šimáček. Podle něj však zřejmě nešlo o výsledky agentury.

|Vladimír Křivka, Martin Ježek |Zprávy z domova

Dienstbier bude v Bruselu vysvětlovat, jak zabránit diskriminaci Romů v Česku

Evropa řeší, jak zlepšit životní podmínky Romů v členských státech Evropské unie. V Bruselu kvůli tomu zasedá skupina národních delegací. Příklady úspěšného začleňování menšin, ale i rizika těchto projektů tak projednají politici, odborníci na problematiku menšin i zástupci Evropského parlamentu a Evropské komise. Jak zabránit diskriminaci Romů v Česku bude vysvětlovat ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

Sobotka je znovu šéfem ČSSD, Chovance zvolili místopředsedou až v 2. kole

| ČTK, ČRo, mka |Zprávy z domova

Dění jsme sledovali ONLINE. Staronovým předsedou sociální demokracie se podle očekávání stal Bohuslav Sobotka. Ve volbě, v níž neměl žádného protikandidáta, získal zhruba 85 procent hlasů delegátů stranického sjezdu. ČSSD vede od roku 2011, ve funkci je třetí období. Jeho zástupcem ve straně byl ve 2. kole zvolen Milan Chovanec. Večer delegáti zvolili také pět řadových místopředsedů.

|Jan Doležal, Václav Rokyta, kap |Zprávy z domova

Ministr pro lidská práva navrhuje rozšíření pravomocí pro ombudsmana

Návrh ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera z ČSSD počítá s rozšířením pravomocí ombudsmana. Ten by tak mohl nově žádat Ústavní soud o zrušení sporných zákonů a podávat antidiskriminační žaloby. Ochránkyně veřejných práv Anna Šabatová informovala o možnostech rozšíření pravomocí ombudsmana Poslaneckou sněmovnu už před časem.

| ČTK, mta |Zprávy z domova

Sporné body v návrhu služebního zákona mají řešit koaliční špičky

Koalice se zatím neshodla na podobě návrhu služebního zákona, který má odpolitizovat státní správu a o kterém by Sněmovna mohla rozhodovat v červnu. I po dnešním jednání vyjednavačů ČSSD, ANO a KDU-ČSL zůstalo několik sporných bodů, rozhodnout by o nich měla schůzka vedení vládních stran. Řekl to jeden z účastníků jednání, ministr a šéf legislativní rady vlády Jiří Dienstbier (ČSSD).

|Eva Rajlichová, Martin Karlík, kap |Zprávy z domova

Ministr pro lidská práva chce umožnit adopci dětí homosexuálním párům

Adopci dětí homosexuálními páry si jako jednu ze svých priorit vytyčil nový ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD. Má podporu gay a lesbické komunity, ne však u všech poslanců ze své strany nebo koalice. Zásadně proti jsou lidovci. Naopak někteří poslanci ze stran mimo koalici připouštějí, že by adopci dětí i páry stejného pohlaví podpořili.

|Simona Bartošová, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Schůzky Zemana s ministerskými kandidáty skončily, nakonec byly bezkonfliktní

Prezident Miloš Zeman přijal poslední kandidáty na ministry. Nejprve jednal s Lubomírem Zaorálkem z ČSSD, který má být v Sobotkově vládě ministrem zahraničí. Zaorálek měl z jednání dobrý pocit, na řadě věcí se prý shodli. Poté Zeman mluvil s jeho spolustraníkem Jiřím Dienstbierem. Ten má mít na starosti agendu lidských práv.

Na Hrad zamíří Zaorálek a Dienstbier, poslední dva kandidáti na ministry

|Lenka Jansová, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Prezident Miloš Zeman zakončí sérii rozhovorů s kandidáty na ministry. V půl páté odpoledne přijme Lubomíra Zaorálka (ČSSD), který se má stát ministrem zahraničí. O hodinu později dorazí na Hrad Jiří Dienstbier (ČSSD), jehož má hlava státu zítra jmenovat ministrem pro lidská práva a rovné příležitosti. S oběma politiky má ale prezident dlouhodobě napjaté vztahy.

|Veronika Sedláčková, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Dienstbier: Otálení prezidenta se jmenováním vlády je neuctivé vůči voličům

Prezident Miloš Zeman dnes pokořil rekord svého předchůdce. Je to přesně 75. den, který váhá se jmenováním lídra ČSSD Bohuslava Sobotky premiérem. Ten se může prokázat podporou 111 poslanců, zatímco když Václav Klaus jmenoval v roce 2006 tehdejšího předsedu ODS Mirka Topolánka, koalice se opírala o pouhých sto hlasů ve sněmovně.

|Lenka Jansová, mkp |Zprávy z domova

Předepsaný počet žen v politice by podpořil ministerský kandidát Dienstbier

Kvóty pro ženy v politice. Takový plán se líbí Jiřímu Dienstbierovi - senátorovi sociální demokracie čerstvě nominovanému na ministra pro legislativní radu vlády, lidská práva a rovné příležitosti. O tom, že je v Česku málo úspěšných političek, se mluví neustále. Kvótám ale kritici vytýkají, že schopným ženám spíš škodí.

|Lenka Jansová |Zprávy z domova

Nechci do Bruselu, ale do vlády, vyvrací spekulace o odchodu do EP Dienstbier

Senátor Jiří Dienstbier nechce vést kandidátku sociálních demokratů ve volbách do Evropského parlamentu. Zůstává kandidátem na ministra pro legislativní radu vlády, lidská práva a rovné příležitosti. Českému rozhlasu řekl, že by jeho případný odchod do Bruselu mohl vyznívat jako ústupek sociální demokracie prezidentu Miloši Zemanovi. Jiří Dienstbier totiž patří k jeho nejhlasitějším kritikům a nejkontroverznějším osobnostem vznikající vlády.

|Lenka Jansová |Zprávy z domova

Sociální demokraté chtějí Dienstbiera ve vládě, uvažují o něm i jako o lídrovi evropských voleb

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se má tento týden sejít s prezidentem Milošem Zemanem. Víc než 70 dní už čeká na jmenování premiérem. Připravený má seznam svých navrhovaných ministrů i podepsanou koaliční smlouvu. Ministrem s agendou lidská práva, rovné příležitosti a šéfem legislativní rady se má stát Jiří Dienstbier. Sociální demokraté ho ale chtějí vyslat i jako lídra do evropských voleb. Jeho kandidaturu tak ještě probere páteční grémium strany.

|Lucie Husárová 1, Michaela Vydrová, Marína Dvořáková, Tomáš S. Šťástka |Zprávy z domova

ČSSD schválila na sjezdu stanovy a zvolila místopředsedkyní Alenu Gajdůškovou

V úvodu sobotního programu sjezdu ČSSD vystoupil tradiční host, slovenský premiér Robert Fico, který vyjádřil českým kolegům podporu. V následné volbě místopředsedkyně byla zvolena Alena Gajdůšková, hlásící se k tradičním hodnotám ČSSD. Na postu místopředsedkyně vystřídá Marii Benešovou. Nové stanovy strany prošly až ve druhém kole hlasování. Delegáti také schválili programové priority s názvem ‚2014: Nový začátek pro naši zemi‘. Sjezd byl ukončen krátce před 14. hodinou.