Rakev s Frankovými ostatky byla za doprovodu rodinných příslušníků vynesena z baziliky a naložena do pohřebního vozu. Následně byla přeložena do vrtulníku určeného k její přepravě.
Španělský nejvyšší soud povolil exhumaci ostatků diktátora Franciska Franka, o kterou usilovala vláda. Nevyhověl tak přání rodiny a některých organizací, které s přemístěním nesouhlasily.
Z původního vybavení zbyly jen stojací hodiny a pléd Hodžovy matky. Jiný nábytek strávil požár, který dům zachvátil, když bylo budoucímu paranoidnímu diktátorovi osm let.
Co předchází kolapsu demokracie a jak se mu vyvarovat? O tom píší harvardští profesoři Steven Levitsky a Daniel Ziblatt v knize Jak umírá demokracie, která vzbudila rozruch nejen v Americe.
Bývalý španělský diktátor Franco, jehož ostatky chce vláda do konce roku exhumovat z památníku v Údolí padlých, bude možná pohřben v majestátní katedrále Panny Marie Almudenské v centru Madridu.
Organizace spojených národů chce po Španělsku celonárodní plán hledání lidí zmizelých v době frankistického režimu. Vypracovat ho má do tří měsíců. Diktátor Franco zemřel před 39 lety.
Nejstarší dcera uzbeckého diktátora Islama Karimova je v domácím vězení a stěžuje si na hrubé zacházení. Donedávna ji přitom všichni považovali za prezidentovu téměř jistou nástupnici. Před časem se ale na Gulnaru Karimovou provalilo, že přijala úplatek od skandinávské telekomunikační firmy. Podezřelá je i z praní špinavých peněz.
Sníh a slzy doprovázely na dnešním pohřbu severokorejského diktátora. S Kim Čong-ilem, který zemřel 17. prosince, se na jeho poslední cestě hlavním městem Pchjongjangem loučily i statisíce truchlících lidí.
V Buenos Aires začal další proces s bývalými argentinskými diktátory. Na lavici obžalovaných usedli kromě dalších dva nejvyšší představitelé vojenské junty Jorge Videla a Reynaldo Bignone. Před soudem tentokrát stanuli za odebírání dětí matkám v době diktatury v letech 1976 až 1983. Argentinci tento proces označují za historický.
Korupce, krádež a zpronevěra veřejných fondů. To jsou obvinění, která v noci na dnešek vznesla haitská prokuratura proti bývalému prezidentovi Jeanu-Claudeovi Duvalierovi. Zločinů se měl dopustit v dobách své vlády na Haiti v letech 1971 až 1986.
Na Haiti se nečekaně vrátil bývalý prezident Jean-Claude Duvalier, přezdívaný „Baby Doc“. Předchozích 25 let strávil v exilu ve Francii. V čele Haiti stál 15 let, od roku 1971 do roku 1986, kdy ho o moc připravilo povstání.
Někdejší šéf argentinské vojenské junty z přelomu 70. a 80. let 20. století Jorge Videla má strávit zbytek života za mřížemi. Dnes pětaosmdesátiletému bývalému generálovi vyměřil soud doživotí už podruhé. Na první verdikt se ale vztahovala amnestie prezidenta Carlose Menema z roku 1990. Nový Videlův trest za zločiny proti lidskosti už ale těžko někdo nebo něco odvrátí.
Dvaašedesáté výročí svého vzniku dnes oslavila komunistická Severní Korea. Zahraniční pozorovatelé soudí, že země si při této příležitosti dá dárek. Jmenuje jakéhosi korunního prince, oficiálního následníka nynějšího diktátora Kim Čong-ila. Schválit ho mají účastníci nejvýznamnějšího jednání tamní komunistické strany za poslední tři desítky let.
Necelá polovina Rumunů by si přála návrat někdejšího diktátora Nicolae Ceauşesca. Vyplývá to z průzkumů, které udělala Středoevropská univerzita v Budapešti. Ještě v prosinci 1989 přitom Rumuni skandovali ‚Pryč s Ceauşescem‘.
V pařížském Justičním paláci má padnout rozsudek na bývalým panamským vůdcem Manuelem Noriegou. Obžaloba ho viní s praní špinavých peněz pocházejících z obchodu s drogami. Už v roce 1999 dostal Noriega ve Francii v nepřítomnosti desetiletý trest odnětí svobody.
Druhým dnem pokračuje v pařížském justičním paláci proces s někdejším panamským diktátorem Manuelem Noriegou. Čelí obvinění z praní špinavých peněz z obchodu s drogami. Kvůli tomu už byl v roce 1999 ve Francii odsouzen v nepřítomnosti k 10 letům vězení.
Pařížský justiční palác zažívá krátce po sobě další ostře sledovaný soudní proces. Minulý týden skončilo líčení s bývalým makléřem banky Societé Générale Jeromem Kervielem, dnes přivezla eskorta někdejšího panamského diktátora Manula Noriegu.
Španělský soudce Baltasar Garzón, který se proslavil zejména vydáním mezinárodního zatykače na bývalého chilského diktátora Augusta Pinocheta, byl dnes odvolán z funkce. Španělská justiční rada rozhodla, že ‚lovec diktátorů‘ překročil své pravomoci a hrozí mu soudní stíhání.
Dnes ráno by mělo v Paříži přistát letadlo s bývalým panamským vůdcem Manuelem Noriegou na palubě. Ve Francii ho budou soudit za praní špinavých peněz.
Ve věku 86 let zemřel bývalý indonéský diktátor Suharto. Před třemi týdny byl hospitalizován, protože mu začaly selhávat orgány. Dnes se jeho zdravotní stav prudce zhoršil a bývalý diktátor upadl do komatu a krátce nato zemřel.
Po sedmnácti letech vězení by měl být zanedlouho propuštěn někdejší panamský diktátor Manuel Noriega. Soud v Miami ale začal jednat o tom, jestli bude Noriega po vypršení trestu ve Spojených státech rovnou vydán do Panamy nebo do Francie, kde jsou vůči němu vznesena další závažná obvinění.
Iráckého diktátora Saddáma Husajna prý nepopravila oficiální popravčí četa. Do popravčího týmu se podle informací agentury Reuters měli vetřít členové milicí a další nepovolané osoby.
Irácká vláda odsoudila způsob vykonání rozsudku smrti nad svrženým iráckým prezidentem Saddámem Husajnem jako nedůstojný. Prohlásil to poradce iráckého premiéra pro národní bezpečnost Muvafak Rubájí.
Sunnitští muslimové truchlí nad smrtí Saddáma Husajna. Stovky lidí stále proudí do jeho rodného Tikrítu, aby se naposledy bývalému iráckému prezidentovi poklonily.
|Eva Odstrčilová, Jaromír Janev, Vilém Janouš|Zprávy ze světa
V Iráku byl v sobotu ráno popraven svržený irácký prezident Saddám Husajn. Jeho osud i uvolněné záběry části popravy a záběry jeho těla sledovali snad všichni Iráčané a Arabové. Vývoj po vykonání rozsudku poznamenaly dva velké bombové útoky.