Čtyřiašedesátiletý Marcos získal podle projekcí výsledků 25,9 milionu hlasů, zatímco jeho protikandidátka, nynější viceprezidentka Leni Robredová, shromáždila 12,3 miliónu hlasů.
„Putinova válka byla předem naplánovaná a nevyprovokovaná. Odmítl opakované snahy o diplomacii,“ uvedl Biden. „Když diktátoři za svoji agresi nezaplatí, způsobí ještě více chaosu,“ řekl.
„Dnes už se do Ruska vracím jen velmi zřídka… V mém případě na represe zatím nedošlo, nátlak ale pociťuji samozřejmě velmi silně,“ říká v rozhovoru autor filmu o bývalém vůdci SSSR „Gorbačov. Ráj.“
Když byl Zdeněk Klíma kluk, bylo mu divné, že doma nemají skoro žádné věci, které by připomínaly rodinnou minulost. „Ptal jsem se maminky – a řekla, že její rodina o všechno přišla,“ vzpomíná.
Vůdce KLDR Kim Čong-un odvolal část stranických špiček kvůli pochybení při epidemii covidu-19. To mělo způsobit závažný incident, který ohrozil bezpečnost země.
Novinář Witold Szabłowski procestoval čtyři kontinenty, aby našel osobní kuchaře diktátorů a často jako první vyslechl vyprávění o jejich životě. Jak to vypadalo v kuchyních, kde se vařily dějiny?
Maun Win Kchain Tha z úkrytu vede skupinu politiků, kteří se odmítli smířit s únorovým převratem. V prvním projevu k veřejnosti nyní řekl, že „národ čelí nejtemnější chvíli, ale brzy nastane svítání“.
Přelom roku je vždy ideálním prostorem pro čerstvé výhledy a všemožné prognózy. Výjimkou v tomto ohledu není ani Rusko, kde se textů tohoto druhu v posledních dnech vynořila celá řada.
Enver Hodža 45 let šířil teror v Albánii, kde byly tisíce lidí pronásledovány a popraveny. Když před necelými 30 lety režim padl, desítky jeho soch neodolaly hněvu Albánců, píše AFP.
Španělsko viní Frankova rodina z porušení úmluvy o ochraně lidských práv, konkrétně z porušení práva na soukromý a rodinný život, porušení zákazu diskriminace a porušení práva na spravedlivý proces.
Běloruský diktátor Lukašenko, kterému bude 65 let, se k moci dostal díky demokratickým volbám. I další posilování svých pravomocí si zpravidla nechal schválit občany v referendu.
Podle soudu tak může být bývalý poddůstojník Antônio Waneir Pinheiro de Lima stíhán za únos a znásilnění Inês Etienne Romeuové v „domě smrti“ ve státu Rio de Janeiro.
„Fašismus je mrtvý. Mussolini je mrtvý. Ti, co si tyto věci kupují, jsou jen pravicově smýšlející lidé chtějící politickou změnu,“ říká jeden z obchodníků, který prodává busty Il Duceho.
Alexandr Lukašenko se se svými 25 lety u moci pomalu dostává do společnosti diktátorů, jako byl Franco, Salazar nebo Tito, respektive na ně stahuje náskok.
Skupina deseti osob přepadla severokorejskou ambasádu 22. února odpoledne. Ozbrojena atrapami pistolí a noži tam několik hodin zadržovala její zaměstnance a přesvědčovala je, aby zběhli z KLDR.
Co předchází kolapsu demokracie a jak se mu vyvarovat? O tom píší harvardští profesoři Steven Levitsky a Daniel Ziblatt v knize Jak umírá demokracie, která vzbudila rozruch nejen v Americe.
Frankova rodina, která s exhumací nesouhlasí, ale nemůže jí podle místních médií legální cestou zabránit, dostala možnost zvolit si místo pro pohřbení svého slavného příbuzného.
Systematický masakr, tajná genocida, nejtemnější hodina. Říká se mu různě, ale nejčastěji je to prostě jen Incident 228: memento dne, kdy se vláda Tchaj-wanu stala masovým vrahem. Toto je jeho příběh.
Benito Mussolini projíždí současnou Itálií a přemýšlí o politickém návratu. Taková je zápletka satirické komedie Sono tornato (Jsem zpět) uvedené do italských kin ve čtvrtek.
U nás zvonily klíče, na druhé straně světa vrčely videokamery. I díky jejich svědectví konečně padl nacionalistický bílý teror, jenž dlouhých 40 let sužoval Tchaj-wan. Jak tlačí film na politiky dnes?
Takzvaná brazilská komise pravdy vyzvala ke zrušení amnestie pro zločiny pravicové diktatury. Podle zprávy se za vojenského režimu od poloviny 60. do poloviny 80. let páchaly zločiny proti lidskosti. Historikové zároveň zveřejnili jména 377 osob, které mají být za zneužívání moci, mučení, mizení lidí a jejich vraždy zodpovědní. Pátrání vědců sahá až do doby po druhé světové válce.
Papež František si pro svou první zahraniční návštěvu na evropském kontinentu zvolil Albánii. Jeho cesta do převážně muslimské země podle Vatikánu symbolizuje soužití muslimů a křesťanů. Papež při průjezdu bulvárem v Tiraně ani jednou nezastavil a nepozdravil věřící. Nedovolila mu to přísná bezpečnostní opatření kvůli výhružkám islamistů.
Argentina znovu otevřela případy ukradených dětí politických vězňů. Před soudem stojí porodní asistentka a dva lékaři. Ti měli pomáhat odebírat novorozence vězeňkyním a posílat je do cizích rodin. Jejich matky pak diktatura zavraždila nebo nechala zmizet. Celkem bylo takových případů 500.
Stovky lidí v Argentině chtějí najednou pátrat po svém pravém původu. Lavinu žádostí o testy DNA vyvolal případ Argentince uneseného za vojenské diktatury, který po 36 letech našel svou rodinu. Případ vzbudil velký ohlas v celé argentinské společnosti.
Prezidentka organizace Babičky z Květnového náměstí, která v Argentině pátrá po obětech vojenské diktatury, se po 36 letech setká se svým ztraceným vnukem. Jeho identitu potvrdily testy DNA.