„Češi a Tchajwanci jsou přátelé,“ zahájila předsedkyně sněmovny svou návštěvu Tchaj-peje. Spolu s Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) přiletěla asi stovka českých podnikatelů.
Vystrčil a Perebyjnis se také shodli na potřebě ukrajinského členství v NATO, které bylo zemi čelící ruské agresi přislíbeno už na bukurešťském summitu Severoatlantické aliance v roce 2008.
Oznámení přišlo po konci summitu EU, na němž se evropští lídři mimo jiné shodli na investování do snížení závislosti na zdrojích z Číny a dalších mimoevropských zemí.
„Si Ťin-pching si odváží něco trochu jiného, než v co ruská strana doufala," říká k návštěvě číského prezidenta v Rusku Vilém Semerák z výzkumného centra CERGE-EI.
Symbolická hodnota Si Ťin-pchingovy cesty do Ruska je velká, jelikož se jedná o jeho první zahraniční cestu ve třetím funkčním období. Zároveň je ale důležité sledovat, jak o sobě obě strany mluví.
Podle hlavního analytika Hospodářských novin, Martina Ehla, přispěl Pavel k prohloubení vzájemných vztahů už samotným avizováním cesty do země, hned po tradičním Slovensku.
Vztahy Saúdské Arábie a Íránu zamrzly v roce 2016, kdy íránští demonstranti napadli saúdskoarabské velvyslanectví v Teheránu v reakci na popravu šíitského duchovního v Saúdské Arábii.
Zprávy o nástupu Petra Pavla do funkce prezidenta se objevily i v řadě zahraničních médií. Ta připomněla Pavlovo vítězství nad Andrejem Babišem a také odchod Miloše Zemana.
Mimo jiné mluvili o budoucnosti visegrádské čtyřky. Petr Pavel se k její současné podobě staví kriticky. Zeman doufá v to, že maďarská prezidentka Pavla o spolupráci v rámci V4 přesvědčí.
Český ministr zahraničí zdůraznil, že nezávislost, suverenita a teritoriální integrita Ukrajiny v rámci jejích mezinárodně uznávaných hranicích není k jednání.
V ponděli se v Bruselu setkají srbský prezident Aleksandar Vučić s kosovským premiérem Albinem Kurtim. Jednat budou o normalizaci vztahů mezi dvěma státy.
Zajíček aktuálně působí v Bruselu na pozici stálého zástupce České republiky ve Výboru stálých zástupců. Pernický stál v čele ambasád v Bělorusku a v Gruzii.
Ministr zahraničí Káčer uvedl, že kdyby se Rusku podařilo dobýt Ukrajinu, Maďarsko by mohlo mít vůči Slovensku také územní požadavky. Za výroky se omlouvat nehodlá.
Ministr zahraničí USA má dlouhodobý sen o dvoustátním řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Průzkum z minulého týdne ukazuje, že podpora dvoustátního řešení v regionu je na historickém minimu.
„Vyslat podobné zařízení nad území Spojených států je de facto jakási reakce nebo znamení toho, že Čína nenechá jiné země lézt na svůj píseček. A stejně tak může reagovat kdekoliv,“ říká sinolog.
Markéta Pekarová Adamová plánuje na konci března oficiální návštěvu Tchaj-wanu. Mluvčí čínské diplomacie se proti diplomatickým výměnám s Tchaj-wanem otevřeně ohradil.
Dva působili na ruském velvyslanectví a jednali v rozporu s diplomatickým statusem. A dva působili na ruském zastoupení při OSN a porušili pravidla dojednaná mezi Rakouskem a OSN.
„Rozvíjení vztahů s demokratickým svobodným Tchaj-wanem je pro nás velmi důležité, nejenom z hodnotového hlediska, ale i z ekonomického,“ řekla serveru iROZHLAS.cz.
Šedivý se celý život věnoval zahraniční politice, po revoluci vstoupil do služeb diplomacie, zasloužil se o odchod sovětských vojsk z Československa či vstup České republiky do NATO.
Šéf ruské diplomacie rovněž prohlásil, že Moskva dosud od Kyjeva neobdržela žádné seriózní návrhy na mírové řešení konfliktu, a znovu vyjádřil obavy o bezpečnost Ruska.
„Pokud spolu nebudeme mluvit, ještě se tím sníží pravděpodobnost, že Rusko válku ukončí,“ řekl Scholz. Německo podle něj musí předejít přímé konfrontaci mezi NATO a Ruskem.
Podle policie žena nejprve s vyšetřovateli spolupracovala, ale několik týdnů po nehodě díky diplomatické imunitě svého manžela Británii nečekaně opustila. Spojené státy ji odmítly vydat.
„Všichni, kdo nadále posíláte tyto balíčky a terorizujete naše velvyslanectví, uklidněte se, prosím, a neplýtvejte svým časem a penězi na poštovní známky,“ řekl ukrajinský ministr Dmytro Kuleba.
Policie pátrá po tom, kdo ji poslal a proč. „Prověřujeme i to, zda byla zásilka poslána z České republiky, nebo dorazila ze zahraničí,“ dodal uvedl policejní mluvčí David Chaloupka.
„Nejdříve ho museli formálně vybrat, pak žádali o souhlas přijímající strany (Česka) a čekalo se na termín politického slyšení v Kongresu. To má nyní za sebou a úspěšně,“ popsal proceduru ministr.
Pokud by se Bijan Sabet stal velvyslancem USA v Praze, chtěl by mimo jiné pomoci americkým energetickým investicím na českém území a ctít odkaz Václava Havla.