diplomat

| ČTK |Zprávy ze světa

Diplomat-uprchlík z KLDR: Bojím se o rodinu a chci zachránit Severokorejce z otroctví

Příslušníci severokorejské elity stále otevřeněji vyjadřují svůj nesouhlas s mladým vůdcem země Kim Čong-unem a jeho vládou. Uvedl to ve středu bývalý zástupce severokorejského velvyslance v Londýně Tche Jong-ho, který loni v srpnu utekl před diktaturou v KLDR do Jižní Koreje. Vyslovil také obavy, že za jeho útěk byli potrestáni členové jeho rodiny, kteří v KLDR zůstali. A varoval, že diktátor Kim nebude váhat použít jaderné zbraně, pokud bude jeho vláda ohrožena.

| ČTK |Zprávy z domova

Ve věku 91 let zemřel politolog a bývalý diplomat Otto Pick

Politolog a bývalý diplomat, profesor Otto Pick zemřel v neděli ve střešovické nemocnici ve věku 91 let. ČTK to v pondělí řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Pick byl v 80. letech minulého století ředitelem československého vysílání Rádia Svobodná Evropa v Mnichově. Po revoluci v roce 1989 vedl Ústav mezinárodních vztahů a koncem 90. let byl prvním náměstkem ministra zahraničí se zaměřením na začlenění ČR do NATO.

|Jan Prokeš |Zprávy ze světa

Máme naději na účinnou pomoc od EU, věří ukrajinský velvyslanecký rada v Praze

Hlavní odpovědnost k zastavení násilí na Ukrajině musí přijmout tamní prezident Viktor Janukovyč, vzkázal ukrajinským diplomatům český prezident Miloš Zeman. Představitelé pražského velvyslanectví Ukrajiny pak tlumočili Zemanův vzkaz do Kyjeva. Podle velvyslaneckého rady Viktora Matska země oceňuje zapojení českého eurokomisaře Füleho a věří, že jí EU nabídne účinnou pomoc.

|Jan Richter, Matěj Skalický |Zprávy ze světa

Ve věku 95 let zemřel Stéphane Hessel. Odbojář, který inspiroval hnutí Occupy

Ve věku 95 let dnes zemřel francouzsko-německý odbojář, spisovatel a diplomat Stéphane Hessel. Tento berlínský rodák uprchl ze dvou nacistických koncentračních táborů a po válce se usadil ve Francii. V roce 1948 se podílel na vzniku Všeobecné deklarace lidských práv a v roce 2010 napsal manifest nazvaný Vzpouzejte se!, který inspiroval hnutí Occupy a přivedl do ulic statisíce demonstrantů.