diplomatický spor

|Petra Vintrová |Zprávy ze světa

Evropu pohlcuje fašismus, píší turecká média po diplomatické roztržce s Nizozemskem

Zahraniční noviny téměř po celé Evropě řeší spor mezi Nizozemskem a Tureckem. To trvá na omluvě kvůli zákazu vstupu pro dva turecké ministry do Nizozemska. Oba politici chtěli přesvědčovat své krajany, aby v tureckém referendu hlasovali pro zavedení prezidentského systému. Úřady jim to ale nedovolily s odůvodněním, že by mítinky posílily napětí před tamními parlamentními volbami. „Nizozemsko je jen další zemí, která dokazuje, že se nacismus vrací do Evropy,“ píše se třeba v pondělním vydání tureckého deníku Daily Sabah.

|Kateřina Procházková |Zprávy ze světa

Čínský disident snad brzy dostane pas a odletí do USA

Disident Čchen Kuang-čcheng by mohl brzy odjet z Číny. Úřady potvrdily, že už pracují na vydání jeho cestovních dokladů. Slepý aktivista čeká na povolení vycestovat z Číny dva týdny. Tehdy se Washington s Pekingem dohodly, že Čchen může do Spojených států odjet studovat.

|Hanka Shánělová, Pavel Polák, Eva Presová |Zprávy ze světa

Vtip hackera způsobil diplomatickou roztržku mezi Albánií a Rumunskem

Počítačoví hackeři se v poslední době často pletou do politiky. Vzpomeňme na server Wikileaks, který nedávno zveřejnil americké diplomatické depeše. Američané pak museli zažehnávat několik diplomatických faux-pas. V případě Wikileaks šlo o pravdivé informace, které někdo Spojeným státům odcizil. Jeden srbský hacker na to šel jinou cestou, informaci si vymyslel a úřadům ji podstrčil. Následně se strhla mezi Albánií a Rumunskem velká diplomatická roztržka.