Ruský opoziční politik a publicista Kara-Murza bude ve vazbě nejméně do 12.října. Soud mu prodloužil vazbu za kritiku ruské invaze na Ukrajinu. Za tu nyní v Rusku hrozí až 15 let vězení.
Luis Manuel Otero Alcántara a Maykel Castillo jsou obžalovaní z narušení veřejného klidu. K jejich propuštění vyzvaly organizace na ochranu lidských práv.
Václav Havel zemřel před deseti lety na Hrádečku u Trutnova. Bylo mu 75 let. Dramatika, disidenta a tvář sametové revoluce po celém světě připomínají třeba takvzané Lavičky Václava Havla.
Uhl celý život bojoval za obranu lidských práv. Totalitní režim ho za to dvakrát poslal do vězení, kde strávil celkem 9 let. Po sametové revoluci byl například zmocněncem vlády pro lidská práva.
Kubánská vláda manifestace nepovolila s tvrzením, že za pořadateli stojí „imperialistická strategie USA“, jejímž cílem je rozvrátit komunistický režim na ostrově.
Za pár dní uplyne 40 let od smrti studenta brněnské architektury Pavla Švandy (1959 – 1981). Jeho tělo bylo nalezeno 10. října 1981 na dně propasti Macocha, zemřel asi o týden dřív.
Maryško schválil i šikanování hudebníka skupiny Plastic People of the Universe Vratislava Brabence, kterého příslušníci StB obtěžovali neustálými výslechy a vyhrožováním únosem jeho ženy a dcery.
Bývalý člen íránské rozvědky Masúd Molaví Vardandžani byl zastřelen v ulicích Istanbulu v listopadu 2019. Utekl do Turecka v roce 2018 a odtud organizoval informační kampaň proti Teheránu.
Podle bývalého disidenta se jedná o vlny. Uvádí příklad Francie z roku 1968, kde se zvedla vlna antielitářů. Ta ale opadla a zase si začali vážit těch, kteří mohou zprostředkovat nějakou moudrost.
Fogel vycházel při natáčení z údajů turecké policie i vyšetřování zvláštní zpravodajky OSN Agnès Callamardové, která doporučila zahájit v souvislosti s vraždou vyšetřování korunního prince.
„Vůbec jsme nevěděli, že se ochranný dohled zneužívá. Netušila jsem, co Josef Urválek dělal v padesátých letech, kdy jsem se narodila,“ řekla v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Helena Válková.
Jeden ze článků na obhajobu ochranného dohledu napsala Helena Válková s Josefem Urválkem, který je nechvalně známý jako komunistický prokurátor z procesu s Miladou Horákovou.
Han Dongfang patřil před 30 lety k významným účastníkům protestů na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Založil první nezávislé odbory v Číně. Za své prodemokratické úsilí dostal několik ocenění.
Trvalo sedm let, než komunistický režim dovolil věřícímu mladíkovi studovat vysněnou právnickou fakultu. Za to se mu „odměnil“ tím, že až do listopadu 1989 pravidelně hájil známé moravské disidenty.
Chuang Čchi v roce 1998 založil centrum pro lidská práva Tchien-wang a na jeho internetových stránkách zaznamenává příběhy lidí, kteří si stěžují na porušování svých práv ze strany čínských úřadů.
Hellerová, která byla židovského původu, přežila holokaust. V roce 1968 podepsala protest proti potlačení pražského jara v Československu. V 70. letech pak emigrovala z Maďarska.
Battěk, Dienstbier, Hájek, Havel a další čtyři českoslovenští disidenti před 30 lety posnídali s tehdejším francouzský prezidentem Francoisem Mitterandem.
Alexejevová se v době Sovětského svazu zapojila do disidentského hnutí. V únoru 1977 musela pod hrozbou zatčení vlast opustit a uchýlila se do Spojených států.
Komunistická vláda na Kubě považuje všechny členy opozice za agenty Spojených států. Policie je často i krátkodobě zadrží, zejména proto, aby nemohli demonstrovat v ulicích.
Pavel Litvinov byl mezi těmi, kdo se odhodlali protestovat na Rudém náměstí proti okupaci Československa. Teď se zájmem pozoruje, jak se proměnila ruská práce s informacemi.
Bývalý disident Tomáš Hradílek ukončil pod tlakem své rodiny protestní hladovku, kterou držel kvůli tomu, aby současný prezident Miloš Zeman už podruhé nekandidoval na funkci hlavy státu.