disident

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Post Bellum natočí příběhy 20 kubánských disidentů. Cílem je zaplnit bílá místa historie

Kubánská společnost se vydá o krok dál směrem k vlastní historii prostřednictvím vzpomínek a příběhů, kterým v oficiálních dějinách země patří bílá místa. Na cestě k vlastní paměti Kubáncům bude pomáhat česká organizace Post Bellum. Ta natočí ve spolupráci s Programem Václava Havla na Floridské mezinárodní univerzitě osudy 20 kubánských aktivistů a disidentů.

|Martin Dorazín, Tomáš Bystrý |Zprávy z domova

Státní zastupitelství podalo návrh na vazbu pro ruského disidenta Vorotnikova

Pražští policisté v neděli zadrželi ruského disidenta a výtvarníka Olega Vorotnikova na základě mezinárodního zatykače Interpolu. Městské státní zastupitelství teď podalo návrh na jeho předběžnou vazbu. Pražský městský soud by měl o vazbě rozhodnout do 24 hodin od obdržení žádosti. Českému rozhlasu informaci potvrdila mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová.

| mkp, Evelyna Kulíšková |Historie

Natalja Gorbaněvská - jedna z 'osmi statečných'- by oslavila 80. narozeniny

Když se v srpnu 1968 v ulicích Československa objevily tanky armád Varšavské smlouvy, světové mocnosti se nezmohly na odpor. Víc odvahy mělo osm sovětských občanů, kteří se pokusili demonstrovat na Rudém náměstí v Moskvě. Za trest strávili léta ve vězeních nebo ústavech. Mezi nimi i překladatelka a novinářka Natalja Gorbaněvská. Jedna z „osmi statečných" se narodila právě před 80. lety.

|Lenka Jansová, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Postoj Zemana k Ukrajině se neslučuje s názory Gorbaněvské, tvrdí disidenti

Ruští disidenti z roku 1968 dál kritizují prezidenta Miloše Zemana, který udělil in memoriam medaili Za zásluhy Natálii Gorbaněvské - disidentce, která v srpnu 1968 na Rudém náměstí v Moskvě spolu s dalšími sedmi odvážnými lidmi protestovala proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Disidentům vadí, jaké postoje prezident zastává směrem k Ukrajině. Prý se neslučují s názory, které Gorbaněvská zastávala.

|Pavel Novák, Anna Kottová |Zprávy ze světa

Bělorusko má Lukašenko pod kontrolou, ohrožení cítí z Ruska, říká disident Bjaljacki

Změny na Ukrajině nepodlomí režim prezidenta Alexandra Lukašenka v sousedním Bělorusku, zhodnotil běloruský disident a bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Loni touto dobou se ve vězení dozvěděl, že jako vůbec první získal Cenu Václava Havla za lidská práva. Do Prahy přijel na konferenci věnovanou letošnímu nositeli této ceny, ázerbájdžánskému aktivistovi Anarovi Mammadlimu.