dlouhověkost

dlouhověkost v textech na iROZHLASU

| ph |Zprávy ze světa

Jak se ve zdraví dožít vysokého věku? Hlavně to chce nadšení, dokazují století

UVNITŘ FOTOGRAFIE. S více než sto tisíci obyvateli ve věku 100 a více let je Španělsko - hned po Japonsku - druhou zemí, kde se lidé dožívají nejvyššího věku. Jaký je život po ‘stovce‘? Série fotografií nezachycuje jen staré tváře, ale také životní příběhy. Ukazuje vášnivé klavíristy, divadelníky a fanoušky Realu Madrid. Pomáhá manuální práce i o dvacet let mladší manželka.

|Petr Kološ |Regiony

Recept na dlouhověkost? Mastné vepřové a láska, směje se 101 let stará paní Anna

Mastné vepřové a hluboká láska, v tom podle všeho spočívá dlouhověkost Anny Švestkové, která oslavila 101. narozeniny. Dokud si loni v zimě nezlomila v kuchyni nohu, žila ve svém domku pod Karlštejnem sama. Po operaci kolene se ale rozhodla, že se přestěhuje do zdického domova pro seniory. Rodina, včetně osmdesátiletého syna, za ní pravidelně jezdí.

České lyžaře Bauera s Krausem spojuje dlouhověkost, znají na ni recept?

|Tomáš Kohout, Jakub Kanta |Zimní sporty

Musejí se prát s mladými vlčáky, kterých vedle nich vyrůstá spousta. A už třeba druhá nebo třetí sportovní generace. Sportovců, kteří hrají nebo závodí i v pozdějším věku, přibývá. Kariéru jim zcela jistě prodlužuje i pokrok v medicíně a fyzioterapii, který je díky zákrokům drží ve stavu schopném provozovat něco tak nezdravého jako vrcholový sport. Patří mezi ně i lyžaři Lukáš Bauer a Tomáš Kraus.