Ministerstvo spravedlnosti by mělo podle části poslanců převzít Centrální evidenci exekucí od Exekutorské komory. Doporučil to sněmovní Podvýbor pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení.
Věřitelé nesouhlasí i se zvýšením minimální hodnoty dluhu, pro který by bylo možné exekučně vydražit dlužníkovu nemovitost. Většinu nových opatření však vnímají jako akceptovatelný kompromis.
Nezabavitelná částka se počítá z životního minima a normativních nákladů na bydlení. Jde o dvě třetiny součtu těchto částek. Nově by to byly tři čtvrtiny.
Ústavní soud dalším z řady verdiktů s exekuční tematikou posílil pozici dlužníků vůči úvěrovým firmám. Ústavní soud se v úterý konkrétně zastal manželů, kteří nezvládli splatit úvěr 150 tisíc korun.
Nová položka na programu čínských kin? Promítání tváří a jmen těch, kteří nezvládají platit svoje dluhy. „Veřejné zostouzení je stále běžnějším trestem,“ pochvaluje si zástupce soudu.
Přestanete splácet dluh, obstaví vám bankovní účet a nedostanete se ani k minimální částce, na kterou se nevztahuje exekuce. V Česku se v takové situaci ocitá řada lidí. Pomohly by jim speciální účty pro dlužníky, které fungují třeba na Slovensku nebo v Německu.
Přibývá lidí, kteří nezvládají splácet svoje půjčky. Z údajů společnosti STEM/MARK vyplývá, že alespoň jednu půjčku si během svého života vzal každý pátý Čech. Finanční poradny teď řeší desítky případů dlužníků, kteří si půjčili peníze třeba na vánoční dárky. Celkem dluží Češi bankám a finančním domům více než jeden bilion a 300 miliard korun.
Zájemci se v Praze můžou zapojit do veřejné dražby vozidel, která dlužníkům zabavila finanční správa. Auta se tímto způsobem zpeněžují několikrát do roka. Vytěžené peníze jdou na pokrytí daňových nedoplatků dlužníků.
Vedení Kroměříže došla trpělivost s dlužníky. Město vybralo sto dvacet největších neplatičů a zvažuje na ně uvalit exekuci. Celkem město eviduje na pět stovek dlužníků, kteří nezaplatili asi patnáct milionů korun.
Přestože se o předlužení hodně mluví jako o velkém sociálním problému, české domácnosti jsou při uzavírání půjček spíše opatrné. I tak ale mnoho rodin upadne do dluhové pasti. Navzdory obecně rozšířené představě si ale většinou nepůjčují na věci pomíjivé hodnoty, jako jsou elektrospotřebiče nebo dovolená. Nejčastější riziko na ně číhá někde jinde – ve vlastním opomenutí.
Za loňský rok poklesl v celé zemi počet nově řízených exekucí. Tento trend se odrazil i na východě Čech. V Pardubickém kraji ubylo meziročně pět procent exekucí, v Královéhradeckém kraji dokonce devět procent. Poradny pro dlužníky přesto mají čím dál více práce.
Nové Město na Moravě spustilo projekt, v rámci kterého hledá východisko pro neplatiče nájemného. Pokud dlužníci vypomůžou v ulicích, město jim promine alespoň část pokuty z prodlení. Situace neplatičů se tak může zlepšit o desítky tisíc korun.
Zapomětliví dlužníci by už nemuseli platit více, než musí. Novela, která zpřísňuje podmínky práce exekutorů, je ve sněmovně před závěrečným hlasováním. Zavádí například takzvanou předžalobní výzvu, díky níž se dlužník o svém restu dozví ještě před zahájením soudu.
Česká republika měla ke konci roku u ostatních zemí světa celkové pohledávky za 22,35 miliardy korun. Během roku 2011 zadlužené země splatily Česku zhruba 123 milionů korun. Nejvyšší dluh má Kuba. Seznam největších dlužníků plyne z materiálu ministerstva financí o stavu a vývoji zahraničních pohledávek, který včera obdržela vláda.
Exekutoři si chtějí vylepšit svou pověst a hodlají proto lépe informovat o průběhu řízení i jeho nákladech. Exekutorská komora spouští kalkulačku pro výpočet ceny řízení a chce také zvýšit podíl elektronických dražeb, které by měly exekuce zprůhlednit. Přesto bude podle šéfa komory těžké veřejnost přesvědčit, že exekutoři pracují korektně a svou činnost berou jako veřejnou službu.
Polským knihovnám došla trpělivost s dlužníky, kteří nevracejí vypůjčené knihy. Zvolily radikální metodu, jak čtenáře přimět k navrácení vypůjčených knížek. Skončí v Národním registru dluhů.
Plány eurozóny na přijetí tvrdých sankcí vůči dluhovým hříšníkům se hroutí. Lídři států platících eurem se minulý týden na noční schůzce dohodli na uvalení tvrdých a téměř automatických sankcí na ty země, které by se do budoucna nadměrně zadlužovaly. Podle německého deníku Financial Times Deutschland to ale z právního hlediska není možné. Eurozóna tak prý nakonec přijme jen právně nezávaznou úmluvu o dobrém hospodaření. To řekly německému deníku dobře informované zdroje.
Sociální příspěvek na živobytí by se měl zabavovat kvůli uhrazení dluhů vůči obci jen výjimečně. V pořadu Dvacet minut Radiožurnálu to řekla starostka severočeské obce Obrnice Drahomíra Miklošová.
Nárůst počtu lidí a firem, kteří se kvůli finančním problémům dostanou do insolvenčního řízení, se v létě zastavil. Přesto jich je při meziročním srovnání téměř jednou tolik co ve stejném období loni. Vyplývá to ze statistiky firmy Creditreform.
Počet nedobrovolných dražeb zabavených nemovitostí v Česku dál roste. Celkem by jich letos mělo být už přes tisíc. Kromě bank k nuceným aukcím domů a bytů po neplatičích začínají přistupovat i stavební spořitelny.
V Maďarsku si v minulosti řada lidí vzala devizový úvěr či hypotéku a teď jsou na mizině. Maďarům se totiž splátky kvůli značným výkyvům forintu výrazně zvýšily a hrozí jim, že kvůli tomu o své nemovitosti přijdou. Pomoct by jim mohla vláda a její nový návrh.
|Gregor Martin Papucsek, Martin Hromádka|Ekonomika
Maďarský parlament pomůže občanům, kteří se zadlužili v cizí měně a po oslabení forintu musejí bankám vracet zvýšené splátky. Mnozí toho nejsou schopni a přicházejí proto o byty nebo domy.
Firma První faktorská z Brandýsa nad Labem půjčuje lidem peníze zhruba osm let, má asi patnáct set klientů. Vážné problémy s placením má zhruba patnáct procent z nich. Rozhodčí doložky využívá společnost kvůli rychlejšímu řešení sporů.
Takzvané oddlužovací agentury se v Česku staly fenoménem. Chtějí sice pomáhat lidem s dluhy u věřitelů, ale skutečnost je taková, že jen využívají mediálně úspěšného a známého názvu pro institut oddlužení, který popisuje zákon o insolvenci. Tyto společnosti jsou hlavně nebezpečné v tom, že sbírají osobní údaje a ve skutečnosti dlužníkům nepomáhají. Ukazuje to analýza Člověka v tísni a České bankovní asociace.
Chomutovská radnice, která minulý rok nechala v exekuci zabavovat část sociálních dávek svým dlužníkům, teď sama s exekutorem bojuje. Město totiž nevyhovělo výzvě, aby složilo zálohu na náklady neúspěšných exekucí. Exekutor proto všechna řízení zastavil a Chomutovu přeúčtoval všechny náklady.