dlužníci

dlužníci v textech na iROZHLASU

|Zuzana Švejdová |Ekonomika

Zadlužených Čechů přibývá. Celkem dluží bankám přes bilion a 300 miliard korun

Přibývá lidí, kteří nezvládají splácet svoje půjčky. Z údajů společnosti STEM/MARK vyplývá, že alespoň jednu půjčku si během svého života vzal každý pátý Čech. Finanční poradny teď řeší desítky případů dlužníků, kteří si půjčili peníze třeba na vánoční dárky. Celkem dluží Češi bankám a finančním domům více než jeden bilion a 300 miliard korun.

|Jitka Hanžlová, kko |Ekonomika

České domácnosti se často zadluží pouze kvůli opomenutí plateb

Přestože se o předlužení hodně mluví jako o velkém sociálním problému, české domácnosti jsou při uzavírání půjček spíše opatrné. I tak ale mnoho rodin upadne do dluhové pasti. Navzdory obecně rozšířené představě si ale většinou nepůjčují na věci pomíjivé hodnoty, jako jsou elektrospotřebiče nebo dovolená. Nejčastější riziko na ně číhá někde jinde – ve vlastním opomenutí.

|Barbora Kreuzerová, Michaela Vydrová |Ekonomika

Největšími dlužníky Česka jsou Kuba, Irák, země bývalé Jugoslávie, Rusko nebo Súdán

Česká republika měla ke konci roku u ostatních zemí světa celkové pohledávky za 22,35 miliardy korun. Během roku 2011 zadlužené země splatily Česku zhruba 123 milionů korun. Nejvyšší dluh má Kuba. Seznam největších dlužníků plyne z materiálu ministerstva financí o stavu a vývoji zahraničních pohledávek, který včera obdržela vláda.

Exekutoři si chtějí zlepšit pověst, spustili kalkulačku na výpočet ceny exekuce

|Jaroslav Skalický, Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar |Zprávy z domova

Exekutoři si chtějí vylepšit svou pověst a hodlají proto lépe informovat o průběhu řízení i jeho nákladech. Exekutorská komora spouští kalkulačku pro výpočet ceny řízení a chce také zvýšit podíl elektronických dražeb, které by měly exekuce zprůhlednit. Přesto bude podle šéfa komory těžké veřejnost přesvědčit, že exekutoři pracují korektně a svou činnost berou jako veřejnou službu.

|Ondřej Houska, mta |Ekonomika

Eurozóna prý nakonec nepřijme závazné sankce pro dluhové hříšníky

Plány eurozóny na přijetí tvrdých sankcí vůči dluhovým hříšníkům se hroutí. Lídři států platících eurem se minulý týden na noční schůzce dohodli na uvalení tvrdých a téměř automatických sankcí na ty země, které by se do budoucna nadměrně zadlužovaly. Podle německého deníku Financial Times Deutschland to ale z právního hlediska není možné. Eurozóna tak prý nakonec přijme jen právně nezávaznou úmluvu o dobrém hospodaření. To řekly německému deníku dobře informované zdroje.