dlužník

|Veronika Hlaváčová |Ekonomika

Exekutoři přijdou o část příjmů. Snižují se poplatky za vymáhání menších dluhů

Od 1. dubna se snižují poplatky za soudní vymáhání peněz. Exekutoři si musí u vymáhání drobných pohledávek účtovat o třetinu nižší odměny - tedy místo třech tisíc dva tisíce. Změnu přináší vyhláška Ministerstva spravedlnosti. Podle jeho šéfa Roberta Pelikána z hnutí ANO si exekutor měsíčně vydělá i 350 tisíc korun, odměny proto bylo potřeba snížit. Exekutorská komora to ale ostře kritizuje a chystá ústavní stížnost. Několik exekutorů už své úřady zavřelo, další propouštějí zaměstnance.

| mkp, Petra Benešová, Kristýna Winklerová |Ekonomika

Politici hledají způsoby, jak pomoci dlužníkům. Inspirují se v zahraničí

Češi se v posledních letech stále častěji dostávají do dluhů. Ztratí práci nebo neodhadnou výši úvěrů, a splátky se jim pak vymknou z rukou. Pomoci by jim mohly alternativní formy oddlužení, které se využívají například ve Švýcarsku nebo Velké Británii. Jak by je bylo možné zavést do českého práva, teď zjišťují politici i expertní skupina.

|Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Šéf Úsvitu Okamura prý prověří, jestli kandidátka Samková oklamala Českou spořitelnu

Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura chce prověřit, zda kandidátka jeho hnutí do eurovoleb Klára Samková oklamala Českou spořitelnu. Advokátka čelí podezření, že pomohla oddlužit firmu z významného energetického holdingu. Podle zjištění Radiožurnálu odkoupila od banky 21milionový dluh zhruba za třetinu ceny a za peníze dlužníka.

|Zbyněk Zykmund |Zprávy z domova

Teď už bych nepůjčila ani bratrovi, říká důchodkyně, která naletěla podvodníkovi

Zvlášť teď před Vánocemi někteří z nás počítají každou korunu. Specializované poradny se pak plní lidmi, kteří nestíhají splácet svoje závazky. Na nezájem si nemůže stěžovat ani bezplatná poradna Exekutorské komory ve Varšavské ulici v Praze. Přicházejí sem nejenom lidé, kteří se dostali do spirály dluhů a zazvonil u nich exekutor, ale také věřitelé - tedy ti, kteří uvěřili, že dlužník jim svůj dluh splatí.

|Martin Hromádka, Tomáš Medek |Ekonomika

Lidí, kteří naletěli oddlužovacím firmám, rychle přibývá

Počet vyhlášených osobních bankrotů dál rychle roste. V srpnu soud oddlužení povolil 560 lidem, což je v porovnání s loňským srpnem dvojnásobek. Spolu s vysokou nezaměstnaností se tak zvyšují počty lidí, kteří mají problémy se zvládnutím svých dluhů. Právě na ně se zaměřují různé oddlužovací agentury. Lidem nabízejí pomoc se splácením jejich závazků, ve skutečnosti jejich situaci ale většinou ještě zhorší.