dobíjení

|Jana Kosová |Regiony

Po Plzni vozí cestující nově dva elektrobusy. Čeká je dvouletý testovací provoz

Do ostrého provozu v Plzni vyjely dva autobusy na bateriový pohon, takzvané elektrobusy. Zároveň vznikla na autobusové konečné na Košutce nová dobíjecí stanice. Vozy teď čeká dvouletý testovací provoz. Jde o evropský projekt ZeEUS, který se věnuje elektromobilitě ve veřejné dopravě. Kromě Plzně se ho účastní dalších sedm měst, je to například Londýn, Stockholm nebo Barcelona.

Plzeňskou kartu lze nově dobíjet v bankomatech České spořitelny

|Monika Červená |Regiony

Téměř čtvrt milionu lidí vlastní průkaz na veřejnou dopravu, takzvanou Plzeňskou kartu. Po rozšíření integrovaného dopravního systému do celého Plzeňského kraje, ke kterému došlo v loňském roce, neměli všichni držitelé karty možnost si ji pohodlně nabít. To teď zlepší nová služba, která umožní dobíjení Plzeňské karty v bankomatech České spořitelny. Stejně tak bude možné dobíjet i elektronickou peněženku. S tou mohou majitelé zaplatit kulturní akce, parkovné nebo obědy ve školních jídelnách.

|Marián Vojtek, Dalibor Zíta |Technologie

Rozšíření elektromobilů brání jejich vysoká cena a nedostatek rychlonabíjecích stanic

V Praze začíná testovací provoz první rychlonabíjecí stanice pro elektromobily, která bude dostupná široké veřejnosti. Zástupcům městských částí také primátor Bohuslav Svoboda předá elektroskútry v rámci projektu Praha elektromobilní. Jeho cílem je vyzkoušet používání elektromobilů na úřadech, městských organizacích i v soukromých firmách.