Získají doktorandi nárok na vyšší stipendium? Jak může univerzitám pomoci nová vláda? Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu je rektor Anglo-americké vysoké školy Jaroslav Miller.
Mladí vědci si stěžují na špatné finanční podmínky a vedení od svých školitelů. Podle statistik ministerstva školství více než polovina nastupujících studentů doktorského studia školu nedokončí.
Tři doktorandi z Univerzity Karlovy obvinili v podnětu k etické komisi profesora a prorektora z téže školy Martina Kováře z plagiátorství. Kovář to odmítl, věcí se bude zabývat etická komise.
Bezpečnostní složky se obávají možného únosu či otravy hackera Jevgenije Nikulina, píšou Lidové noviny. Co dalšího se dočtete v českém tisku, zjistíte v přehledu, který připravil Radiožurnál.
Vysoké školy letos dostanou na stipendium pro každého doktoranda měsíčně o téměř čtyři tisíce korun víc. Ministerstvo příspěvek zvýšilo na 11 250 korun. Navýšení vyjde asi na 400 milionů korun.
Ani vysokoškolský titul z technického oboru automaticky neznamená vysoký příjem. Zvlášť když se absolvent rozhodne po škole nenastoupit do firmy, ale pokračovat v bádání jako doktorand na univerzitě. Někteří studenti můžou bydlet u rodičů a doktorandský plat je pro ně příjemným přivýdělkem. Jiní ale musí se sedmi tisíci korunami měsíčně živit své vlastní rodiny a u toho se soustředit na náročný výzkum, jako třeba mladý vědec z Brna Ondřej Rubeš.
Dramatik, herec a scénárista Zdeněk Svěrák dnes převzal čestný doktorát a Zlatou medaili Univerzity Hradec Králové. Ocenění získal za zásluhy o rozvoj České jazykové kultury.
Akreditační komise do roku 2013 zhodnotí, jak jsou na tom doktorské programy všech českých univerzit. Srovnání oborů ukáže, jak kvalitní je věda a výzkum na jednotlivých školách. Akreditační komisi o prověření doktorských programů požádal ministr školství Josef Dobeš. Podle něj se tak zjistí, jaké výsledky doktorandi vykazují.