Jeho sport patří k nejtradičnějším v celé olympijské historii, ovšem v průběhu posledních let se jeho podoba mění, a jak ho známe dnes, bude v Paříži moderní pětiboj zřejmě naposledy.
Časosběrný dokument Olympijský rok nabízí pohled na judistu Lukáše Krpálka nejen jako skvělého sportovce, ale také jako otce dvou dětí a milovníka japonské kultury. Jak se chystá na závod do Paříže?
„Byl to takový paradox – protože jsem její dcera, tak jsem se tomu vyhýbala. A když už jsem se do toho rozhodla jít, zjistila jsem, že je to objektivní překážka, že jsem její dcera.“
Čtyřiadvacetiletá tenistka Markéta Vondroušová už během kariéry zvládla získat stříbrnou medaili na olympijských hrách v Tokiu a v roce 2023 vyhrát Wimbledon.
Charakter: Sportovec. Tak se jmenuje film, který zachycuje stav sportu na Ukrajině. Pozůstalí v něm vyprávějí o zabitých synech, otcích. Nabízí ale i chvíle splněných přání.
Dokumenty, ve kterých bývalý prezident Miloš Zeman požadoval abolici pro své nejbližší spolupracovníky, Hrad opatřil štemplem „tajné“. Server iROZHLAS.cz a Radiožurnál je po odtajnění získaly.
Do kin jde snímek Tady Havel, slyšíte mě?. Radiožurnál získal nepoužité materiály a sestavil z nich exkluzivní seriál. Poslouchejte od pondělí do pátku v 8:50.
Režisér Petr Jančárek, producent Jiří Konečný a hudebník a exprezidentův přítel Michael Kocáb zachycovali, jak se Václav Havel snažil sžít s tím, že už není hlava státu.
Podle právničky Venduly Zahumenské dohoda signatáře reálně k ničemu nezavazuje. „Takže závazná je jenom do té doby, dokud budou sami chtít tuto dohodu dodržovat,“ konstatuje.
Se svým malým štábem natáčel Štěpán Černoušek v kazašských stepích roce 2021, a to v zimě, kdy teploty padají hluboko pod nulu, aby i z filmu bylo zřejmé, jak kruté podmínky v lágrech panovaly.
Kromě Prahy se festival letos uskuteční v dalších 47 městech po celé České republice. Návštěvníci tak budou moci od 20. března zhlédnout snímky například v kinech v Brně, Plzni nebo Uherském Hradišti.
Přišla v noci je společným režijním dílem Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara. Vypráví o svérázné šedesátnici Valerii, která vtrhne do života svého syna a jeho přítelkyně.
„Po zvážení všech zákonných kritérií mohl soud shrnout, že na obžalovaného již nelze působit trestem výchovného charakteru bez omezení osobní svobody,“ píše se v rozsudku Okresního soudu ve Vyškově.
Veselá hudba, postavičky z pixelů pobíhající po mapě a pět hráčských profilů. Vypadá to jako začátek nějaké videohry z 80. let, než se z postaviček stanou pamětníci z východního Německa.
Redaktorka se pokrýváním německých témat v Česku věnuje dlouhodobě. Připravuje vysílání pro tuzemskou německou menšinu a vyhledává německojazyčné osobnosti z Československa.
V Jihlavě zaujaly desítky snímků. Cenu diváků obdržel snímek Moje nová tvář režisérky Štukové. Ta přišla na pódium i s hrdinkou Martinou, na kterou před 10 lety zaútočil expřítel kyselinou.
Robin je mladý muž, ale nebylo to tak vždycky. „Nemám právo hodnotit, jestli pro ni bylo těžší nejdřív to, že jsem byla na holky, anebo to, co bylo potom. Ale obojí pro ni muselo být strašné,“ říká.
Dokumentární filmy je dnes možné najít nejen v televizi a kinech, ale i na streamovacích platformách a mezi ostatní filmovou a televizní tvorbou má stále silnější pozici.
Cílem vědců, kteří vytvořili takzvanou Vesuvskou výzvu, je vyluštit text papyrových svitků z Herculanea – města, které v prvním století poničil sopečný výbuch.
Bývaly honosnými centry olympiád, dnes se stadiony rozpadají. Jak nakládají města jako Peking nebo Tokio s dědictvím těchto sportovních svátků, sleduje nový český dokument Olympijský mezičas.
Plánovaný dokument Válečný zpravodaj se soustředí na osobu Martina Dorazína a práci s rozhlasovými zprávami ve válce. Režisér Benjamin Tuček v rozhovoru popisuje motivy a natáčení filmu.