domácí porody

domácí porody v textech na iROZHLASU

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku dal v otázce domácích porodů za pravdu státu

|Martin Karlík, bre, Eliška Malínská |Zprávy z domova

Zákaz poskytování zdravotní péče porodními asistentkami při domácích porodech v Česku neporušuje práva rodiček. Rozhodl o tom Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Ten projednával stížnosti dvou Češek na to, že české právo neumožňuje při domácích porodech zdravotní péči zajišťovanou porodními asistentkami.

|Eva Rajlichová, kap |Zprávy z domova

Mimo nemocnici se ročně narodí stovky dětí. Stát ale domácí porody oficiálně nepovoluje

Porodnictví v Česku prochází velkými změnami. Ministerstvo zdravotnictví letos povolilo, že na porod nemusí dohlížet lékař, ale třeba jen asistentka, kterou si žena sama vybere. Zastánci domácích porodů by ale rádi ještě větší svobodu. Po resortu chtějí, aby povolil rodit i v domácích podmínkách. Porodníci to odmítají jako velké riziko. Přesvědčit je mají nové argumenty, které zazní na mezinárodní konferenci k domácím porodům. Tu dnes a zítra hostí Praha.

|Vlasta Gajdošíková, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Ústavní soud zrušil podmínku za údajnou chybu při domácím porodu

Soudy, které rozhodly o vině porodní asistentky Ivany Königsmarkové, porušily její právo na spravedlivý proces. Vyplývá to z dnešního nálezu Ústavního soudu. Prezidentka Unie porodních asistentek přede dvěma lety údajně chybovala při vedení domácího porodu a dítě později zemřelo. Dostala za to podmíněný trest, Ústavní soud ale všechny odsuzující rozsudky zrušil a kauzu vrátil na začátek.

|Mária Pfeiferová |Zprávy z domova

Nad budoucností domácích porodů zatím visí otazník

Milionová pokuta hrozí už několik měsíců porodním asistentkám, které by chtěly pomáhat u domácího porodu. Přitom domácí porody zákon nezakazuje. Ženy, které se z nějakého důvodu rozhodnou rodit doma, tak musejí rodit bez jakéhokoli zdravotního dozoru. Několik matek se proto snaží soudní cestou o změnu a čeká, jak se k úpravě živnosti porodních asistentek postaví ministerstvo zdravotnictví. To zatím nepředložilo žádný návrh.

|Lucie Maxová, mad |Regiony

V příjemném prostředí jihlavské porodnice si matky řídí porod samy

Porodnice v Česku stále většinou připomínají víc nemocnice než místo, které by bylo pro matku i novorozence přirozené a příjemné. Jihlavská porodnice se od toho týdne pyšní unikátními porodními sály, které nejenže navozují domácí atmosféru, ale nastávající maminky si v nich i samy řídí porod.

|Simona Bartošová, Jan Bumba |Zprávy z domova

Soud: K porodu doma by měla nemocnice zajistit asistentku. Odborníci jsou proti

Informace o rozhodnutí pražského Městského soudu, která byla zveřejněna dnes odpoledne, znovu připomněla spory, které se v Česku dlouhodobě vedou kolem domácích porodů. V rozsudku, který padl minulý týden, stojí, že příslušná nemocnice by měla být připravena zajistit odbornou asistentku ženám, které chtějí rodit v domácím prostředí. Sami porodníci ale mají k rozhodnutí soudu výhrady.