domácí vězení

|Václav Štefan |Zprávy z domova

Tendr na elektronické náramky pro vězně se opět odkládá. Začít fungovat by měly v příštím roce

Ministerstvo spravedlnosti testuje elektronické náramky pro domácí vězně. Zatím mu šest firem nabízí čtyři různé systémy. Už teď je ale jasné, že podpis smlouvy s případným vítězem tendru stát odkládá až na příští rok. Zatím resort počítá se začátkem března. Elektronický monitoring má zlepšit kontrolu domácích vězňů. Na ty v současnosti dohlížejí probační úředníci. Soutěž na náramky v minulosti několikrát zkrachovala. První výběrové řízení ministerstvo vyhlásilo už před šesti lety.

| ČTK |Zprávy ze světa

Propuštění Pistoriuse z vězení se asi odkládá, musí ho přezkoumat zvláštní komise

Hendikepovaný atlet Oscar Pistorius měl v pátek opustit vězení v Pretorii, kde si odpykal šestinu z pětiletého trestu za zabití přítelkyně z nedbalosti. Jihoafrické ministerstvo spravedlnosti však dnes oznámilo, že rozhodnutí o jeho propuštění do domácího vězení ještě musí přezkoumat zvláštní komise. A ta to pravděpodobně do pátku nestihne.

|Štěpán Macháček, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Jemenský exprezident Mansúr Hádí utekl z domácího vězení v Saná

Bývalý jemenský prezident Mansúr Hádí opustil domácí vězení v hlavním městě Saná. V rezidenci hlavy státu ho od ledna zadržovaly šíitské húsistické milice. Hádímu se zřejmě podařilo utéct, podle místních úřadů se totiž překvapivě objevil ve svém bydlišti v Adenu na jihu země. Mansúr Hádí po svém lednovém uvěznění rezignoval na protest proti postupu húsisitických ozbrojenců.

|Ondřej Bouda |Zprávy ze světa

Dcera uzbeckého prezidenta si stěžuje na domácí vězení, otcův režim viní z bití

Nejstarší dcera uzbeckého diktátora Islama Karimova je v domácím vězení a stěžuje si na hrubé zacházení. Donedávna ji přitom všichni považovali za prezidentovu téměř jistou nástupnici. Před časem se ale na Gulnaru Karimovou provalilo, že přijala úplatek od skandinávské telekomunikační firmy. Podezřelá je i z praní špinavých peněz.

|Alena Vykydalová, Lucie Maňourová |Zprávy z domova

Necítím potřebu napravovat se, říká odsouzený řidič z Olomouce

Brzy ráno přišel olomoucký řidič Dopravního podniku Roman Smetana do práce. Služba už mu skončila a teď má nastoupit do vězení. To však učinit nehodlá, protože si nepřipadá nebezpečný a nevidí potřebu se napravit. Před volbami v roce 2010 pomaloval na autobusech MHD plakáty politických stran. Na konci dnešní služby poskytl rozhovor Radiožurnálu.

|Zbyněk Zykmund, Eva Presová |Zprávy z domova

Probační a mediační služba letos dostane 19 ze slíbených 41 aut

Probační a mediační služba, která mimo jiné kontroluje lidi, kteří od soudu odešli s trestem domácího vězení, má nyní k dispozici 33 vozidel a do konce roku měla dostat dalších 41 aut. Vystačit si ale bude muset ani ne s polovinou. Na vině jsou úsporná opatření v resortu spravedlnosti. Dalším důvodem je skutečnost, že soudci nesahají k trestu domácího vězení tak často, jak ministerstvo spravedlnosti plánovalo.

|Zbyněk Zykmund, Mariana Zapotilová |Zprávy z domova

Skoro padesát vězňů si v ČR odpykává domácí vězení

Devětačtyřicet vězňů v Česku si místo za mřížemi odpykává svůj trest doma. Přes den pracují a od večera až do brzkého rána musejí být doma. Víkendy potom tráví v domácím vězení celé. Pokud by člověk odsouzený k domácímu vězení podmínky trestu porušil, hrozí mu, že půjde do vězení "natvrdo". Jestli jsou vězni v soudcem určených časech opravdu doma, kontroluje probační a mediační služba.