Analytik Daniel Hůle v rozhovoru pro Radiožurnál kritizuje nestandardní parametry i koncepci příspěvku, na který by měly mít nárok domácnosti s příjmem do milionu korun ročně a dítětem do 18 let.
Domácnosti v Česku si v prvním roce epidemie příjmově polepšily, a to hlavně díky penězům od státu. Nejrychleji předloni rostl příjem lidem nad 65 let.
Co přesně ho k útokům na vlastní rodinu vedlo, policistům nesdělil. Ti se domnívají, že šlo o způsob, jak se vyhnout distanční výuce nebo jak získat nový mobilní telefon a notebook.
Zákazníci se budou nově orientovat podle škály písmen A až G. Úplně tak zmizí skupiny spotřebičů se znaménkém +, které označovalo ty nejúspornější výrobky.
Rostoucí zájem o takzvané „paní na úklid“ navíc žene nahoru také výdělek hospodyň. Agentura jim většinou vyplácí až 70 procent z ceny, kterou klient zaplatí.
Dluhy českých domácností vůči bankám v březnu stouply proti únoru o 9,3 miliardy korun na zhruba 1,556 bilionu korun. Meziročně dlužily domácnosti o 110 miliard více.
Počet jednočlenných domácností v celé Evropské unii roste. Tvoří už zhruba třetinu ze všech domácností. Podle zjištění Evropského statistického úřadu jde skoro o 72 milionů lidí.
Za malou zaměstnaností matek menších dětí v Česku je nejen nedostatek školek, ale také nastavení daní a odvodů. Příjmy žen, které se starají o děti, jsou v průměru zdaněny mnohem víc než příjmy jejich manželů. Nemotivuje je to pak k návratu do práce. Ukázala to studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Univerzity Karlovy. Doporučuje snížit sociální odvody ze 6,5 procenta na pět procent tomu rodiči, který v domácnosti vydělává až jako druhý a víc pečuje o děti do 11 let. Většinou jsou to ženy.
Domácnosti ke konci listopadu dlužily bankám přes 1,420 bilionu korun, což je zhruba o 11 miliard Kč více než v říjnu. Meziročně byly dluhy domácností vyšší o téměř 99 miliard korun. Vzrostla i zadluženost podniků. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká národní banka.
Rusové do nového roku vstupují s velkými obavami, zvláště starší generace většinou jen živoří a od budoucnosti už nic dobrého nečeká. Dobře už prý bylo, i když ani to nestálo za moc.
České domácnosti jsou na tom lépe než slovenské nebo polské a bohatnou dvakrát rychleji než dříve. Vyplývá to z pravidelné studie skupiny Allianz. Oproti roku 2013 bohatly české domácnosti v loňském roce tempem přes 7 procent. A to v situaci, kdy celosvětový růst celkových aktiv domácností zpomaloval.
Česko trápí vysoká nezaměstnanost, bez práce je bezmála 630 tisíc lidí. Už příští rok by se mohly v některých regionech zkoušet nové služby pro domácnost. Nezaměstnaným nabídnou možnost přivýdělku i trvalého zaměstnání. Jednalo by se například o výpomoc s péčí o děti a seniory, občasný úklid nebo donášku jídla.
V posledních letech Češi utrácejí stále méně za pečivo. Dokonce i chléb ztrácí své výsostné místo ve spotřebě. Přesto jsou pekaři optimističtí a čekají zvýšení zájmu.
Ani čtyři měsíce po ničivých červnových povodních se některé rodiny stále nemohou vrátit domů. Velká voda začátkem června zcela nečekaně vtrhla také do Toušic na Kolínsku. Rozvodněná říčka Výrovka tam zatopila několik domů. Mezi nimi i ten, ve kterém žije Mária Janská s manželem a dvěma malými dětmi. Domů se zatím vrátit nemohou, a tak všichni čtyři bydlí u známých v Kolíně.
Zadlužení domácností opět začalo stoupat, jen během dubna vzrostlo téměř o 2 miliardy korun. Jejich celkový dluh je už téměř 1,166 bilionu korun. Vyplývá to z pravidelné zprávy České národní banky.
Poprvé po jedenácti letech klesly dluhy českých domácností u bank a finančních institucí. V lednu se podle údajů ČNB snížily o 2,6 miliardy na 1,16 bilionu korun. Proti loňskému lednu byly ale stejně o 42 miliard korun vyšší.
Ekonomický útlum a rekordní nezaměstnanost se podepisují i na spotřebitelské důvěře a celkové náladě ve společnosti. Výzkum agentury STEM však ukazuje, že počet domácností, které se potýkají s materiálním nedostatkem, se nijak nezvyšuje. A že obavy z budoucnosti mají spíše mladí lidé než důchodci.
Víc než 12 tisíc požárů, při kterých zemřelo 90 lidí - to jsou aktuální statistiky hasičů za první polovinu tohoto roku. Většině podobných tragédií se přitom dá zabránit. Stačí být opatrný a řídit se radami odborníků.
V letošním prvním čtvrtletí se česká ekonomika propadla do hlubší recese než ve druhé polovině loňského roku. Hrubý domácí produkt podle dnešních předběžných údajů Českého statistického úřadu klesl meziročně i mezičtvrtletně shodně o jedno procento.
Vyměňuje vodovodní baterie, opravuje záchodová splachovadla, vrtá, přibíjí, maluje, natírá a tapetuje - pro někoho možná prototyp ideálního manžela. V praxi tohle všechno zvládá profesionální hodinový manžel. Jeho služby si nejčastěji objednávají ženy, které bydlí samy. V Praze a ve větších městech najdete celou řadu podobných řemeslníků.
Americká ekonomika je na tom lépe, než se čekalo. Podle zprávy centrální banky známé jako ‚béžová kniha‘ totiž od listopadu do prosince jedenáct ze dvanácti sledovaných oblastí rostlo.
České domácnosti jsou odpovědnější při splácení svých dluhů. Vyplývá to z údajů České národní banky. Podle nich tvořil v červenci podíl úvěrů v selhání, tedy půjček nesplácených 90 a více dní, 5,24 procenta. To je téměř stejné číslo jako v předcházejícím měsíci.
České domácnosti si s finančními otázkami stále ve větší míře nerozumí. Řada rodin padá do dluhových pastí a vytlouká klín klínem, čili na splátky jedněch půjček si půjčuje jinde. Zadluženost domácností raketově roste a obchod s chudobou je čím dál tím více lukrativním byznysem. Téma získalo na aktuálnosti i vzhledem k současným nepokojům v Severních Čechách.