domácnost

domácnost v textech na iROZHLASU

| ČTK |Ekonomika

České ženy po rodičovské do práce nespěchají, demotivuje je i nerovné zdanění

Za malou zaměstnaností matek menších dětí v Česku je nejen nedostatek školek, ale také nastavení daní a odvodů. Příjmy žen, které se starají o děti, jsou v průměru zdaněny mnohem víc než příjmy jejich manželů. Nemotivuje je to pak k návratu do práce. Ukázala to studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Univerzity Karlovy. Doporučuje snížit sociální odvody ze 6,5 procenta na pět procent tomu rodiči, který v domácnosti vydělává až jako druhý a víc pečuje o děti do 11 let. Většinou jsou to ženy.

|Eva Rajlichová, Anna Maňourová |Zprávy z domova

Služby pro domácnost pomáhají v boji s nezaměstnaností, nabídnou až 5 tisíc nových míst

Česko trápí vysoká nezaměstnanost, bez práce je bezmála 630 tisíc lidí. Už příští rok by se mohly v některých regionech zkoušet nové služby pro domácnost. Nezaměstnaným nabídnou možnost přivýdělku i trvalého zaměstnání. Jednalo by se například o výpomoc s péčí o děti a seniory, občasný úklid nebo donášku jídla.

|Michal Trnka |Regiony

Někteří lidé z obcí postižených velkou vodou se stále nemohou vrátit domů

Ani čtyři měsíce po ničivých červnových povodních se některé rodiny stále nemohou vrátit domů. Velká voda začátkem června zcela nečekaně vtrhla také do Toušic na Kolínsku. Rozvodněná říčka Výrovka tam zatopila několik domů. Mezi nimi i ten, ve kterém žije Mária Janská s manželem a dvěma malými dětmi. Domů se zatím vrátit nemohou, a tak všichni čtyři bydlí u známých v Kolíně.

|Zbyněk Zykmund |Zprávy z domova

Hodinový manžel? Především zručný řemeslník

Vyměňuje vodovodní baterie, opravuje záchodová splachovadla, vrtá, přibíjí, maluje, natírá a tapetuje - pro někoho možná prototyp ideálního manžela. V praxi tohle všechno zvládá profesionální hodinový manžel. Jeho služby si nejčastěji objednávají ženy, které bydlí samy. V Praze a ve větších městech najdete celou řadu podobných řemeslníků.