Česko 1:0 Rakousko

domobrana

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

‚Migranti lezou do zahrad a kradou dobytek.‘ Obyvatelé obce Moria na Lesbu volají po domobraně

V uprchlickém táboře Moria na řeckém ostrově Lesbos opět hořelo. Kontejnery azylového úřadu Evropské unie zapálili migranti, kteří si stěžují na přeplněné zařízení a pomalé tempo vyřizování žádostí o azyl. Místní lidé zase dávají uprchlíkům za vinu klesající počet turistů a rostoucí kriminalitu. Někteří volají i po zřízení domobrany, řekli zpravodaji Českého rozhlasu.

|Martin Dorazín |Zprávy ze světa

Východoukrajinská města obklíčila armáda i domobrana. Vojáci stříleli i na vlastní

Města Kramatorsk a Slavjansk na východě Ukrajiny jsou v dvojím obklíčení, kontrolní stanoviště vybudovala tamní proruská domobrana i ukrajinské síly. Dějištěm a terčem většiny ozbrojených útoků na východní Ukrajině jsou takzvané blokposty - tedy kontrolní stanoviště buď proruských, nebo ukrajinských sil. V dvojím prstenci blokpostů jsou města Slavjansk a Kramatorsk v Doněcké oblasti. Splést si, na koho střílet, může být velmi snadné. Přesvědčilo se o tom i ukrajinské letectvo.

|Eva Malá |Regiony

V Heřmanicích si kvůli rostoucímu počtu krádeží zřídili domobranu

Obec Heřmanice u Frýdlantu, která se ještě nevzpamatovala z předloňských povodní, teď pro změnu trápí nájezdy zlodějů. Problémy s lapky řeší téměř denně a došly tak daleko, že si místní zřídili domobranu. Navzájem si hlídají své domy a zahrady, nespí. Starosta shání peníze, aby mohl zaměstnat obecního policistu. Státní policie je bezmocná.

|Jan Beneš, mta |Regiony

Na bezpečí v Chomutově budou dohlížet občanské hlídky. Zájemců je zatím 20

Kromě státních a městských policistů budou na pořádek a bezpečí v Chomutově brzo dohlížet také dobrovolnické hlídky Domobrany. Jde v Čechách o ojedinělý způsob prevence kriminality. Členové sdružení Domobrana chtějí přispět svými pochůzkami po městě k většímu klidu. Místní radnice nic nenamítá a proti nejsou ani obyvatelé Chomutova.