USA 0:1 Česko

domorodci

|Jan Šmíd, mkp |Zprávy ze světa

Běženci v Calais chtějí dál do Evropy, jejich přílivu se ale místní obávají

Město Calais na severozápadě Francie je poslední zastávkou běženců na cestě do Velké Británie. A velmi často zastávkou konečnou. Zítra se ministři zahraničí členských zemí Evropské unie sejdou k důležitým rozhovorům o společné politice vůči přistěhovalcům. V Calais mají obavy, že běženců uvidí místní obyvatelé ještě více než dosud. A velké sympatie k nim rozhodně nechovají.

|Ondřej Černý, bre |Člověk

Členové izolovaného kmene opustili prales a objevují se u rušné peruánské řeky

V Peru žije 15 indiánských kmenů, které dosud nepřišly do styku s civilizací. Jedním z nich je Mashco-Piro, jehož příslušníci se ale v poslední době začali objevovat na březích jedné z amazonských řek. Jejich snímky zveřejnila organizace Survival International, která se snaží chránit práva i způsob života domorodců. Členové kmene Mashco-Piro prý několikrát zaútočili na návštěvníky domorodých území. Peruánské úřady se teď snaží udržet kmen v izolaci.

|Jan Prokeš, Lucie Maňourová |Zprávy ze světa

Mezinárodní den původních obyvatel má připomenout domorodé menšiny

V asi 70 zemích světa dnes žije odhadem 300 milionů takzvaných původních nebo domorodých obyvatel, což je asi 6 procent lidstva. Už od roku 1995 je 9. srpen jejich mezinárodním dnem. Organizace spojených národů ho vyhlásila, aby zvýšila povědomí o těchto zranitelných menšinových populacích a posílila jejich naději na dlouhodobé přežití.