Dva policisté se spolu se zaměstnanci pečovatelského domu snažili uklidnit situaci, když se pacientka „pomalým tempem“ vydala k nim. Policie seniorku následně zneškodnila paralyzérem.
Tato služba má být pro lidi, kteří potřebují dlouhodobou péči. A to nejen zdravotní, ale i v každodenním životě, třeba pomoc s osobní hygienou, s jídlem nebo náplní dne.
V Česku se částečně budují nové kapacity. S navyšující se poptávkou, stárnutím populace a narůstajícím počtem osob, které trpí například demencí, se ale opět rychle plní.
Požár vypukl v pátek pozdě večer moskevského času v horním patře domu se soukromou pečovatelskou službou. Jde o jedno z nejhorších neštěstí svého druhu v posledních letech v Rusku.
S kytarou, zpěvníkem a mikrofonem Dismančata navštívila zařízení v Mělníku, Berouně, Praze a Sedlčanech. Na programu ale nebyl jen zpěv. Malí rozhlasáci měli jako vždycky připravené otázky.
„Z dárku mám obrovskou radost, moc mě to potěšilo. Na harmoniku hraji už téměř padesát let, naučil jsem se na ni v dětském domově,“ vzpomíná pan Anděl.
Do domovů pro seniory nebo hospiců jezdí Veronika Volgemutová s koněm Sagim v rámci projektu Asistenční jednorožec. Návštěvy jsou díky sponzorům zdarma.
Pro stárnoucí lidi vyžadující pomoc jsou určené domovy pro seniory. O lidi s mentálním hendikepem zase zařízení pro zdravotně postižené. Kde ale společně ubytují seniorku s dospělým autistickým synem?
Novinář Victor Castanet ve své knize, která vyšla minulý týden, poukazuje na to, že i luxusní domovy důchodců, ve kterých se platí v přepočtu přes 100 tisíc korun měsíčně, zavedly příděly plen.
Spolek ProLibertate, za kterým stojí právník Tomáš Nielsen, obeslal české domovy pro seniory. S odvoláním na informační zákon požaduje data o úmrtích a očkování jejich klientů.
„Strašný, mně to bouchalo do okna, u kterého jsem ležela. Sestřička stále běhala a křičela: ‚Buďte na postelích.‘ Ale ležte, když se vám klepou okna,“ popisuje paní Ludmila, které je skoro 89 let.
Kvůli koronaviru museli uzavřít domov důchodců. Jeden z klientů zkolaboval a byl covid pozitivní. A to i přesto, že byl očkovaný. Nákaza se projevila i u zaměstnankyně domova, která očkování odmítla.
Na nákazu se podle ředitele domova přišlo ve chvíli, kdy jeden z klientů zkolaboval a odvezli ho do nemocnice. Tam zjistili, že má koronavirus. „Šlo o britskou variantu, nemoci bohužel podlehl.“
„Samozřejmě jsem se bála a bojím se doteď, jde přece o zdraví lidí. Navíc ta technika obrovsky pokročila,“ říká Petra Valtrová, která se přihlásila do Domova důchodců v pražském Chodově.
Aktuální klastry nákazy koronavirem jsou hlavně v domovech důchodců a obdobných sociálních zařízeních. Jiná ohniska se ale podle vládního epidemiologa Romana Chlíbka v současné situaci těžko určují.
Sociální zařízení by měla s testováním začít 4. listopadu a na vyšetření všech klientů budou mít sedm dní. Následně by se testování mělo opakovat každý týden.
Pokud je to nutné pro poskytnutí péče, mohou podle ministra Vojtěcha roušku odložit i zdravotníci. Výjimku mají i zaměstnanci, pokud jsou více než 1,5 metru od jiné osoby.
V domovech pro seniory jsou stále zakázané návštěvy. Aby se tam vzkazy od lidí dostaly co nejjednodušší cestou, zájemci nemusí ani na poštu. Dopis napíšou na papír, vyfotí ho a pošlou Diakonii.
Život se seniorům ze dne na den změnil - navíc kvůli vysokému věku a dalším nemocem jsou nejrizikovější skupinou, která se může nakazit onemocněním covid-19.
Náměstek zdravotnictví Roman Prymula připustil, že se možná nepodařilo zachytit původní zdroj nákazy v Česku. „S jistotou to nevíme, ale možné to skutečně je,“ řekl pro iROZHLAS.cz.