Velká část Poláků má přístup pouze k pozemnímu televiznímu vysílání. Nemá kabelovou, satelitní ani internetovou televizi. Je tak odkázaná na veřejnoprávní TVP, její obsah je ale až propagandistický.
„Každý týden v dopisech a na sociálních médiích nalézám hrozby. Tento měsíc mi policie sdělila, že ohrožení atentátem je reálné a jako nikdy dříve. Proto žádám o ochranu,“ uvedl Tusk na twitteru.
„Rusko nepotřebuje další území. Už teď je největším státem na světě. Putin ale potřebuje vítězství, aby se udržel u moci,“ říká europoslanec a polský exministr zahraničí a obrany Radoslaw Sikorski.
„Jedinou indicií, že mohlo dojít ke kybernetickému útoku (...), byla zpráva od výrobce telefonu,“ uvedla mluvčí varšavské prokuratury Aleksandra Skrzyniarzová.
Mobily exšéfa opoziční volební kampaně Krzysztofa Brejzy, právníka Romana Giertycha a prokurátorky Ewy Wrzosekové podle zjištění týmu Citizen Lab sledoval program Pegasus izraelské firmy NSO Group.
„Možná tím nejdůležitějším je zvážit aktivaci článku čtyři smlouvy o NATO, pokud jsou naše hranice pod přímým fyzickým tlakem při zapojení Běloruska,“ řekl Donald Tusk.
K protestům vyzval bývalý premiér a předseda Evropské rady Donald Tusk, který teď stoji v čele nejsilnější opoziční strany v zemi. „Musíme zachránit Polsko, nikdo jiný to neudělá,“ prohlásil Tusk.
„Jediný, kdo kvóty opravdu zarazil, jsem byl já s Viktorem Orbánem na Evropské radě v červnu 2018. Bylo to náročné, západní státy na nás hodně tlačily,“ řekl Babiš.
Postavení Polska v Evropské unii už dávno není normální, podobně jako okolnosti, za kterých byla vydána deklarace Práva a spravedlnosti o Polsku jakou pevné součásti EU.
Protesty se konaly v 93 městech, včetně Varšavy, kde si slovo vzal polský expremiér a bývalý šéf Evropské rady Donald Tusk, který se nedávno vrátil do polské politiky jako vůdce liberální opozice.
Polské opoziční uskupení Občanská koalice (KO), jejímž lídrem se nedávno stal někdejší premiér Donald Tusk, snížilo náskok vládní konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS).
Lídr Občanské platformy Donald Tusk má příliš slabou pozici, soudí komentátorka listu Rzeczpospolita. Bývalý premiér se vrátil do Polska s cílem porazit svého hlavního nepřítele Jaroslawa Kaczyńského.
„Je nepsaným králem polské politiky, stejně jako jeho arciprotivník Jarosław Kaczyński. Když oznámil, že se vrací, mělo to elektrizující vliv na politickou scénu,“ popisuje novinář Josef Pazderka.
Obětí žertíků ruských komiků se v minulosti stal například severomakedonský premiér Zaev, bývalý ukrajinský prezident Porošenko i jeho nástupce Zelenskyj nebo současný britský premiér Boris Johnson.
Přes vítězství Dudy se ale Polsko může přece jen trochu změnit k lepšímu. Ukazuje na to alespoň gesto Dudy, který už v neděli večer pozval Trzaskowského do prezidentského paláce.
„Ani na jedné straně není ochota ustoupit. Východiska obou stran jsou stále natolik rozdílná, že řešení konfliktu v nejbližší době není reálné,“ popisuje pro iROZHLAS.cz balkanista Filip Tesař.
„Přesvědčovat lidi, že Trzaskowski je arcilotrem, už na nikoho dalšího fungovat nebude. Pokud PiS bude chtít získat hlasy ostatních kandidátů, bude jim muset něco nabídnout,“ říká odborník na Polsko.
Donald Tusk prohlásil,že situace, kterou vládní stranu Právo a spravedlnost připravila na 10. května, nemá s volbami nic společného a on se tohoto hlasování účastnit nebude.
Bývalý předseda Evropské rady a polský expremiér Donald Tusk se vrátil do domácí politiky. Vyzval Poláky, aby vyšli do ulici a protestovali proti kontroverzní reformě soudnictví.
Ve svých 43 letech se bývalý belgický premiér Charles Michel stává nejmladším předsedou Evropské rady v historii. Díky bohatým politickým zkušenostem má pro kočírování lídrů EU všechny předpoklady.
O Tuskovi se spekulovalo jako o možném protikandidátovi současné hlavy státu Andrzeje Dudy, kterého podporuje vládnoucí národně konzervativní strana Právo a spravedlnost.
K žádosti o odklad britského premiéra přinutil takzvaný Letwinův dodatek, který svázal hlasování o brexitové dohodě nejprve se schválením doprovodné legislativy.