dopravci

Poslanci schválili vznik nového úřadu. Má regulovat dopravu na železnici

| ČTK, Jana Čermáková |Zprávy z domova

Sněmovna schválila vznik nového úřadu, který by měl regulovat dopravu na železnici. Bude mít za úkol hlídat spravedlivý přístup státu při přidělování kapacity na přeplněných tratích jednotlivým dopravcům. Měl by také chránit spoje objednané a financované z veřejných peněz proti komerčním linkám. Na starosti bude mít i přístup k letecké infrastruktuře.

| ČRo, Kateřina Součková |Ekonomika

Svaz dopravy vyhlásil stávkovou pohotovost. Odbory chtějí jednat o mzdách řidičů

Dopravní odboráři vyhlásili stávkovou pohotovost. Protestují proti nízkým mzdám a špatným pracovním podmínkám řidičů autobusů. Svaz dopravy chce jednat s kraji i s vládou. Pokud neuspěje, přistoupí k důraznější formě protestu. První protesty odstartovala "Jablonecká výzva", v níž řidiči ze severu Čech poprvé vyslovili požadavky na zanesení minimální výše mzdy do kritérií veřejných zakázek vypisovaných pro výběr dopravce v jednotlivých regionech.

|Vojtěch Berger |Ekonomika

Rychlé řešení krize v Calais požadují i britští dopravci. Prodělávají miliony

Situace na francouzské straně tunelu pod kanálem La Manche zůstává napjatá. V noci odtamtud policie vytlačila asi 1700 běženců. Ti se už řadu týdnů snaží překonat plot a naskočit na vlaky, které jedou směrem do Velké Británie. Britské firmy teď vypočítávají škody, které jim opakovaná přerušení provozu v tunelu kvůli uprchlíkům způsobují.

|Ondřej Houska, Martin Karlík, krw |Zprávy ze světa

České dopravní firmy by mohly přijít o část zakázek v jiných zemích EU

Českým dopravním firmám hrozí ztráta zakázek a snížení tržeb. Několik zemí Evropské unie v čele s Francií chce totiž omezit možnost dopravců přijímat zakázky v jiných zemích unie. Zpřísnění pravidel pro takzvanou kabotáž požadují Francie, Německo či Dánsko v dopise Evropské komisi, který má Český rozhlas exkluzivně k dispozici.

|Václav Žmolík, Květa Moravcová, Lucie Maňourová, Matěj Skalický |Zprávy z domova

Ve čtvrtek se zastaví vlaky i většina MHD, chystají se blokády

Stávka v dopravě se přesouvá z pondělí na čtvrtek a bude celý den, tedy od půlnoci do půlnoci. Nevyjedou žádné vlaky a stát bude celý den i MHD v Brně, v Praze a dalších městech. V České televizi to potvrdil předseda odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša. Řekl také, že proti rozhodnutí soudu, které pondělní stávku předběžným opatřením zakázalo, se odvolají. Oficiálně čtvrteční stávku vyhlásil za odbory prezident Federace strojvůdců Jindřich Hlas.

|Martin Křížek, Anna Baumová, Aneta Vojtěchová |Ekonomika

Dopravci: rozšíření mýtného je neefektivní

Silniční dopravci hrozí blokádou silnic. K té by mohlo dojít, pokud bude ministerstvo dopravy pokračovat v přípravě rozšíření mýtného i na silnice nižších tříd. Dopravci totiž považují plánované rozšíření mýta za neefektivní a požadují, aby byla vypracována studie, která by výhodnost tohoto projektu doložila. Česmad svolal na dnešek valnou hromadu, kde by měl upřesnit formu a podmínky případného protestu.