dopravní infrastruktura

Blanensko marně čeká na stavbu R43. Obce se nemohou shodnout na trase

|Vlasta Gajdošíková |Zprávy z domova

Lipůvka patří mezi desítky obcí a měst na Blanensku, které už léta marně čekají na stavbu rychlostní silnice R43. Ta má propojit Brno se severem Jihomoravského kraje. Jenže o její trasu se vedou spory a to je také jeden z důvodů, proč stále nejsou schválené krajské zásady územního rozvoje - dokument, bez kterého se nedá stavět. Lipůvkou přitom denně projede 30 tisíc aut.

|Lucie Husárová 1 |Regiony

V Jihomoravském kraji si lidé přejí především investice do dopravní infrastruktury

V krajských volbách v Jihomoravském regionu by v tuto chvíli zvítězila ČSSD, získala by 26,4 procenta hlasů. Ukazuje to volební model PPM Factum pro Český rozhlas. Pro KSČM by hlasovalo 13,9, pro ODS 11,6 a pro lidovce 11,2 procenta voličů. TOP 09 a Starosty by aktuálně volilo 8,9 procenta lidí. Šanci na překročení pětiprocentní postupové hranice mají i SPO-Zemanovci a Nezávislí. Volební model také ukázal, že v oblasti dopravy si lidé od nové krajské vlády přejí hlavně opravu stávajících silnic.

|Petra Benešová, Marína Dvořáková |Zprávy z domova

Turistika i běžná příměstská doprava, to je budoucnost lodní plavby po Labi a Vltavě

Přeplněné autobusy nebo vlaky ve středních Čechách, kterými každé ráno jezdí desítky lidí do práce, by už brzy mohly být minulostí. Zástavky městské hromadné dopravy by částečně nahradila vodní mola s motorovými čluny a přepravní lodě by brázdily každé ráno Labe. Středočeská města navíc chtějí na jedné z nejdelších řek vybudovat hustou turistickou dopravu.