dopravní stavby

| ČTK |Zprávy z domova

Trať z Prahy do Kladna s odbočkou na letiště vyjde na 31 miliard. O deset víc než se plánovalo

Cena za modernizaci trati z pražského Masarykova nádraží do Kladna s odbočkou na Letiště Václava Havla vyjde na 31 miliard korun. Původně ministerstvo dopravy předpokládalo cenu zhruba o deset miliard nižší. Důvodem jsou vyšší ceny stavebních prací oproti době, kdy se zpracovávala studie proveditelnosti. Na čtvrteční veřejné prezentaci projektu to uvedl Bohuslav Stečínský ze Správy železniční dopravní cesty. Stavbu prodraží i varianta trasy vedené tunelem pod Střešovicemi.

|Jana Čermáková |Ekonomika

Ministr Ťok vyjednal peníze na 10 klíčových dopravních staveb. Celkem pět miliard

Ministerstvo dopravy dostane ze státního rozpočtu navíc další miliardy oproti původnímu plánu: tři miliardy korun ještě letos a další dvě příští rok. Peníze použije k zahájení deseti projektů, na které dostalo Česko výjimku od Evropské unie. Může je začít stavět bez toho, aby bylo nutné opakovat posudky vlivu na životní prostředí.

|Jana Čermáková, mkp |Ekonomika

Průtahy kolem EIA zpomalí výstavbu, obává se většina stavebních firem

Více než polovina stavebních firem očekává, že problém s posuzováním vlivu staveb na životní prostředí zpomalí výstavbu. Vyplývá to z průzkumu zpracovaného analytickou společností CEEC Research. Několik desítek projektů má v Česku zastaralé posudky vlivu na životní prostředí, tedy proces EIA. Jsou podle zákona z doby, kdy Česko ještě nebylo v Evropské unii. Taková hodnocení osmadvacítka neuznává a žádá nová, jinak nebude možné čerpat na stavby evropské peníze.