Společnost ČEZ zahájila tendr na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech letos v březnu. Výstavba má začít v roce 2029, zkušební provoz by měl být spuštěn v roce 2036.
Jihokorejská společnost KHNP prohlašuje, že by při stavbě pátého bloku Jaderné elektrárny Dukovany splnila požadavky české vlády. O tendr se uchází také francouzská EDF a americký Westinghouse.
Vyhořelé křídlo pražského Průmyslového paláce dostaví pro město konsorcium Společnost pro Průmyslový palác vedené Metrostavem. Náklady dostavby jsou zhruba 2,64 miliardy korun.
Podle šéfa resortu vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) se celá věc hnula minulý týden, kdy se bezpečnostní skupina jeho resortu domluvila na nutném zpřesnění dotazníku v rámci dostavby Dukovan.
Přesné důsledky ministr neupřesnil, informace bezpečnostních složek však podle něj budou součástí rozhodování o pozvání jednotlivých uchazečů do tendru.
„Diskuse, která probíhá o tom, jaký podíl investice by měl ČEZ hradit ze svého, skončila u rozhodnutí předsedy vlády na 100% financování ze strany státu, protože dohoda nebyla nalezena,“ řekl Míl.
„Čínská strana si všimla příslušných zpráv a vyjadřuje vážné znepokojení nad tím, že se česká vláda chystá vyloučit čínskou společnost z tendru na zmíněný projekt,“ uvedl mluvčí ambasády.
Jak bude vypadat vypsaný tendr na stavbu nového bloku Dukovan? Musí se na něm shodnout šéfové všech sněmovních stran. Jak ale vyplývá z ankety, kterou udělal Radiožurnál, postoje se různí.
Konsorcium v soutěži uspělo s nabídkou 16,55 miliardy korun. V Česku jde o první PPP projekt, kdy dálnici postaví a následně bude provozovat soukromá firma.
Jednání se zúčastnil také vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl. Babiš se podle dostupných informací dosud s takto vysokými představiteli jiných zájemců o výstavbu nesetkal.
Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl v úterý uvedl, že Česko Dukovany nedostavuje, ale nahrazuje polovinu kapacity jejího současného výkonu.
Vláda se chystá odsouhlasit důležité kroky v projektu výstavby nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech. Proč stavba začala nabírat na obrátkách právě teď? A jaké bezpečnostní otázky otevírá?
Havlíček v neděli v televizi Prima uvedl, že budoucnost evropské jaderné energetiky je o velkém boji a lobbingu na úrovni Evropské unie ze strany států, které se bez tohoto druhu energie neobejdou.
Podobný aprílový žert jako ten od Českého rozhlasu, vytvořila i další média. Například server iDNES informoval, že sportovkyně Martina Sáblíková se dočká své přislíbené haly.
Rozvoj jaderné energetiky, ale i dalších energetických zdrojů je klíčovou otázkou, která čeká na rozhodnutí současné vlády. Měli bychom stavět nové bloky jaderných elektráren Dukovany a Temelín?
Prodloužení životnosti Jaderné elektrárny Dukovany o deset let na 60 let by při současných podmínkách stálo méně peněz, než kolik elektrárna za tu dobu vydělá. Řekl to finanční ředitel ČEZ Novák.
Politici podle něj nemají stále odvahu učinit rozhodnutí. Mimo jiné by se prý vystavili tlaku různých vlád, které chtějí podpořit svoje firmy, aby blok stavěly.
Ředitel italské protikorupční komise Raffaele Cantone uvedl, že se kvůli uspíšení stavby zapomíná na některé postupy a zákony – mezi nimi například i na tzv. antimafiánský kodex.
„Já mohu k této věci říct, že rozhodnutí učiněno bylo a spolupráce tak bude ukončena ke konci tohoto měsíce,“ potvrdil tiskový mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Milan Řepka.
Krajský soud v Brně potvrdil pokutu 8,5 milionu korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pro Dopravní podnik hlavního města Prahy za chyby při zadávání zakázky na dostavbu trasy metra A.
Program, který měl zlepšit ovzduší v Praze, počítal podle soudu s nereálnými plány, například s dostavbou Pražského okruhu do roku 2020. Městský soud minulý týden podstatnou část programu zrušil.
Plánovaný úsek Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1 dostal kladné stanovisko posouzení vlivu na životní prostředí EIA. Součástí je 40 podmínek pro další zmírnění vlivů na životní prostředí.