dovoz

| ČTK |Ekonomika

EU, Čína a další země zakázaly dovážet 'podplacené' závadné maso z Brazílie

Evropská unie, Čína, Jižní Korea a Chile v pondělí zcela nebo částečně zakázaly dovoz masa z Brazílie. Reagovaly tak na zprávu, že úřady této jihoamerické země obvinily největší brazilské zpracovatele a vývozce masa, že léta prodávali zkažené hovězí a drůbeží maso a upláceli kvůli tomu místní hygieniky i politiky. K restrikcím na dovoz brazilského masa se v úterý připojily také Švýcarsko a Hongkong, Jižní Korea svůj zákaz naopak zrušila. Čeští veterináři potvrdili, že dozor nad masem z Brazílie, které se do Česka dováží, zpřísnili.

|Lenka Jansová |Zprávy z domova

Za pančování vína pokuta až 50 milionů. Poslanci schválili novelu zákona o vinařství

Zabránit pančování vína při prodeji a omezit černý trh, to jsou hlavní cíle vládní novely vinařského zákona. Za falšování vína by měla hrozit pokuta až 50 milionů korun, teď je to maximálně 5 milionů. Novinka také zpřísňuje podmínky dovozu a prodeje sudového vína. To se nebude moct prodávat jinde než u výrobců nebo dovozců a zakáže se prodej vína z automatů.

|Jiří Chum |Ekonomika

Trik supermarketů. Za české broskve vydávají i dovozové, říká odborník

Na jihu Moravy startuje sklizeň broskví. Oproti minulým rokům ale ovocnáři očekávají mnohem slabší úrodu. Můžou za to jarní mrazy a především i to, že pěstování broskví je v Česku znatelně na ústupu. Jedním z důvodů je zřejmě i fakt, že obchodní řetězce radši jednají s nadnárodními společnostmi, řekl v rozhovoru pro Český rozhlas předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.