dovoz

| ČTK |Ekonomika

EU, Čína a další země zakázaly dovážet 'podplacené' závadné maso z Brazílie

Evropská unie, Čína, Jižní Korea a Chile v pondělí zcela nebo částečně zakázaly dovoz masa z Brazílie. Reagovaly tak na zprávu, že úřady této jihoamerické země obvinily největší brazilské zpracovatele a vývozce masa, že léta prodávali zkažené hovězí a drůbeží maso a upláceli kvůli tomu místní hygieniky i politiky. K restrikcím na dovoz brazilského masa se v úterý připojily také Švýcarsko a Hongkong, Jižní Korea svůj zákaz naopak zrušila. Čeští veterináři potvrdili, že dozor nad masem z Brazílie, které se do Česka dováží, zpřísnili.

|Lenka Jansová |Zprávy z domova

Za pančování vína pokuta až 50 milionů. Poslanci schválili novelu zákona o vinařství

Zabránit pančování vína při prodeji a omezit černý trh, to jsou hlavní cíle vládní novely vinařského zákona. Za falšování vína by měla hrozit pokuta až 50 milionů korun, teď je to maximálně 5 milionů. Novinka také zpřísňuje podmínky dovozu a prodeje sudového vína. To se nebude moct prodávat jinde než u výrobců nebo dovozců a zakáže se prodej vína z automatů.

Trik supermarketů. Za české broskve vydávají i dovozové, říká odborník

|Jiří Chum |Ekonomika

Na jihu Moravy startuje sklizeň broskví. Oproti minulým rokům ale ovocnáři očekávají mnohem slabší úrodu. Můžou za to jarní mrazy a především i to, že pěstování broskví je v Česku znatelně na ústupu. Jedním z důvodů je zřejmě i fakt, že obchodní řetězce radši jednají s nadnárodními společnostmi, řekl v rozhovoru pro Český rozhlas předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.

| ČTK, Lenka Jansová, kov |Ekonomika

Dovoz rostlinných výrobků budou moci od ledna obchodníci ohlašovat jen 24 hodin předem

Dovézt některé potraviny do Česka bude jednodušší. U rostlinných výrobků se od ledna zkrátí lhůta pro povinné informování o dováženém zboží. Dodávku obchodníci nebudou muset úřadům oznamovat 48 hodin předem jako teď, ale jen čtyřiadvacet. A u zelí tuto povinnost nebudou mít vůbec. Po jednání s obchodními řetězci to oznámil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

|Marcel Šulek, Petr Kočí |Zprávy z domova

Vánoční ozdoby, ryby, telefony. Podívejte se, co všechno jsme za 15 let dovezli z Číny

Česká republika dováží z Číny desetkrát více zboží než před patnácti lety. Také náš vývoz do Číny se zdesateronásobil – stále však zůstává desetkrát menší než import. Obrovský nepoměr patří k hlavním tématům nynější státní návštěvy prezidenta Miloše Zemana. V databázi zahraničního obchodu ČSÚ lze najít stovky tisíc záznamů o jednotlivých česko-čínských transakcích. Zkusili jsme všechny sečíst a zakreslit do jednoho interaktivního grafu.

|Pavla Firbacherová |Zprávy z domova

Potravinářská komora si stěžuje, že vláda dostatečně nezpřísnila dovoz potravin do Česka

Vláda podle potravinářské komory dostatečně nechrání Česko před dovozem nekvalitního jídla. Potravináři se obávají, že v důsledku protiruských sankcí by trh mohly ovládnout cizí výrobky za dumpingové ceny. Vláda kvůli tomu přijala dvě nařízení, která zpřísňují pravidla pro dovoz potravin. Nevztahují se nakonec ale na prodej potravin poblíž hranic, a právě to komora kritizuje.