V lednu 2020 dozorci ze Světlé nad Sázavou podle obžaloby připoutali jednu z vězeňkyň k mřížím na okně a několik hodin ji tak na cele nechali. Ruce měla od sebe v úrovni hlavy.
46:27
Praha ||Mikuláš Kroupa, Martin Netočný|Historie|Příběhy 20. století
Věznění skauti vytvořili v 50. letech v komunistických lágrech rozsáhlou záchrannou síť kamarádů a vynucovali i ústupky. Ne vždy se to podařilo. Vězně Vladimíra Požára dozorci umlátili v izolaci.
V lednu roku 2020 připoutali dozorci odsouzenou ve vězení k okenním mřížím. Byli nejprve obviněni z mučení, soud to ale přehodnotil na zneužití pravomoci.
Některé ukrajinské firmy se přesunuly do Česka, píše deník E15. A lék proti covidu-19 paxlovid zatím není podle Deníku N dostupný ve většině lékáren v Česku. Více se dočtete z médií Radiožurnálu.
Na pochybení dozorců přišla Generální inspekce bezpečnostních sborů, když mapovala šikanu vězňů v rýnovické věznici. Podílet se na ní mělo jen v loňském roce hned 15 příslušníků vězeňské služby.
Podle vyšetřovatelů právě náčelníci nařídili dozorcům dát Makarovovi „výchovnou lekci“. Tu dozorci nahráli, aby mohli náčelníkovi doložit splnění rozkazu.
Dvojici strážných hrozí za zneužití pravomoci a přijímání úplatků až 10 let vězení. Podle obžaloby pouštěli vězně, mimo jiné obchodníka se zbraněmi Fajáda, k vězeňskému telefonu v rozporu s předpisy.
Litoměřický okresní soud začal v pátek řešit případ dvou dozorců z tamní věznice. Za zneužití pravomoci úřední osoby jim hrozí tři roky až deset let vězení. Muži vinu odmítli.
Mministerstvo spravedlnosti vyzvalo zástupce odborů k "okamžitému obnovení dialogu". Stávka následuje po zranění několika dozorců při potyčkách s vězni v několika zařízeních.