drogová problematika

Drogová scéna v Česku se profesionalizuje, roste počet větších varen

|Květa Moravcová, Veronika Sedláčková, kap |Zprávy z domova

Zástupci německé a české policie bilancují výsledky intenzivnější přeshraniční spolupráce při potírání drogové kriminality. Hlavně Bavorsko a Sasko mají totiž, i podle poslední zprávy o užívání omamných látek v Evropě, čím dál větší problém s dovozem pervitinu z Česka. V něm se této drogy podle odhadů vyrobí ročně zhruba šest tun. Roste počet větších varen.

|Klára Stejskalová, Věra Pfeifferová, Pavel Polák, Ondřej Houska, Marína Dvořáková, kap |Zprávy ze světa

Bavorská policie chce zpřísnit příhraniční kontroly. Kvůli rostoucí kriminalitě

Za hranicemi s Bavorskem bude více policejních hlídek, které budou namátkově kontrolovat přijíždějící auta. Bavorsko si dlouhodobě stěžuje na nárůst kriminality v oblasti a zejména pak na český pervitin, který přes hranice pašují organizované skupiny. Česko se ale brání s tím, že jsou jeho občané častými příhraničními kontrolami neúměrně obtěžováni.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Nizozemské coffeeshopy již neobslouží cizince. Zákaz platí zatím na jihu

Nizozemsko možná přijde o svou pověst velmi liberální země. Začíná přísně omezovat fungování coffeeshopů, tedy kaváren, ve kterých se dá koupit marihuana. Z těchto podniků se musí stát kluby pro uzavřený okruh klientů s registrační kartou, kterou ale mohou získat jen ti, kteří na území Nizozemska dlouhodobě žijí. Cizinci mají ztratit do coffee shopů přístup.

|Naďa Bělovská, Michaela Vydrová |Zprávy ze světa

Zlato je novým zdrojem příjmů drogových kartelů v Kolumbii

Drogové kartely v Kolumbii i tamní levicoví povstalci si po obchodování s kokainem našli nový zdroj příjmů - zlato. Kolumbijské vládě se podle serveru Aktuálně.cz daří během posledních let vyhledávat a ničit kokové plantáže, což povstalcům i narkobaronům působí problémy. Naproti tomu zlato je legální a Kolumbie zažívá zlatou horečku. Problémem je ale nelegální těžba.