drogové kartely

Kolumbijský kokain. Kdo převezme lukrativní byznys hnutí FARC?

| dp |Zprávy ze světa

Kokain desítky let financoval guerillovou válku levicových revolucionářů z hnutí FARC proti kolumbijské vládě. Mírová dohoda, kterou vláda s povstalci podepsala, ale teď slibuje konec víc než půlstoletého konfliktu a otázkou je, kdo převezme úspěšné podnikání, které povstalcům přinášelo do kasy miliardy dolarů. Letošní úroda koky má být navíc ještě větší než obvykle, píše o tom německý server Deutsche Welle.

|Jan Šmíd |Zprávy ze světa

Boj drogových gangů v Marseille začal těsně před příjezdem premiéra

V severní části Marseille vypukla otevřená válka mezi dvěma gangy o kontrolu překladiště drog. Tento konflikt je dokladem toho, jak problematický je život v některých částech města. Paradoxně se však zločinnost v posledních letech snížila a samotný premiér Manuel Valls přijel do Marseille pochválit bezpečnost složky za jejich práci. Nevybral si však zrovna nejlepší den.

|Silvie Třeslínová, Rádio Česko, Mirko Kašpar |Zprávy ze světa

Mexickým prezidentem se stal Nieto, slibuje účinnější boj s drogovými kartely

Mexickým prezidentem se stane bývalý guvernér státu México Enrique Peña Nieto. Vyplývá to z předběžných volebních výsledků. Podařilo se mu tak vrátit na scénu středovou Institucionální revoluční stranu, která vládla zemi 71 let a moc ztratila až v roce 2000, kdy ji voliči potrestali za korupci a autoritářský styl. Nietův největší konkurent zatím porážku uznat odmítá.