V halách se ještě minulý týden nacházelo 188 000 kusů drůbeže. S likvidací zbývajících ptáků začnou veterináři v úterý, několik dní se čekalo na dodávku oxidu uhličitého, kterým se slepice utrácejí.
Nízce patogenní chřipka byla v Česku naposledy v chovu zjištěná v roce 2010, u volně žijících ptáků v roce 2012. V následujících případech šlo vždy o vysoce patogenní variantu.
Testy letos potvrdily na kachních farmách společnosti Perena postupně 12 ohnisek ptačí chřipky. Kvůli tomu museli veterináři utratit nejméně desítky tisíc zvířat.
V případě Pereny jde o chov v Královéhradeckém kraji ve Starém Bydžově. Další ohniska jsou v malochovech v obci Třebotov v Praze-západ a v obci Vysočany na Tachovsku.
Ohniska v chovech se v ČR nachází v šesti krajích, kromě Středočeského a Moravskoslezského také v Jihočeském, Pardubickém, Plzeňském a v Kraji Vysočina.
Šéfka Rospotrebnadzoru Anna Popovová uvedla, že variantou A(H5N8) se nakazilo v prosinci sedm pracovníků drůbeží farmy na jihu Ruska. Cítí se podle ní dobře.
Do Česka se zhruba od poloviny dubna dostalo 16 tun polského drůbežího maso se salmonelou. Nejspíš se všechno snědlo, protože výsledky testů dostali veterináři až po datu spotřeby masa.
Zásilku objevili ve velkoobchodním skladu Petr Novotný – Gastroplus v Lounech. Veterináři nyní zjišťují, kam maso dále šlo, část zásilky byla distribuovaná do stravovacích služeb.
Spotřeba masa v Česku se loni meziročně nezměnila, když zůstala na 80,3 kilogramu na osobu. O půl kilogramu na 27,3 kg se však zvýšila spotřeba drůbežího masa a byla nejvyšší od roku 1948.
Většina obchodních řetězců v minulém týdnu po reportáži České televize pořadu 168 hodin uvedla, že plánuje prodávat po roce 2025 pouze vejce z neklecových chovů.
V Česku se po 20 letech objevil v chovu drůbeže pseudomor. Pro ptáky je nebezpečná, u člověka může vyvolat zánět spojivek. V okolí ohniska v Šanově na Zlínsku vytvoří veterináři ochranné pásmo.
Polské chovatele kuřat nejspíš čekají kvůli brexitu těžké časy. Kapacita tamních drůbežáren se od vstupu do EU víc než ztrojnásobila. Británie je po Německu jejich druhým nejdůležitějším kupcem.
Češi mají podle farmářů stále větší zájem o vejce z chovů, kde se slepicím žije lépe. Reagují na to i některé obchodní řetězce, které v budoucnu nechtějí prodávat vejce z klecových chovů.
Veterináři zjistili závažný problém s brazilským drůbežím masem. Pražská firma Shin nevyčkala na výsledky šetření a poslala do oběhu 1,5 tuny masa s bakteriemi salmonely.
Ruská zemědělská inspekce ve středu zavedla dočasné omezení dovozu živé drůbeže a násadových vajec ze čtyř krajů České republiky. Oznámila to agentura TASS s odkazem na sdělení inspekce Rosselchoznadzor. Důvodem je výskyt ptačí chřipky.
V jižních Čechách potvrdili veterináři další nákazu ptačí chřipkou. Je opět v komerčním chovu firmy Blatenská ryba v Blatné na Strakonicku, v němž je do 20 tisíc kusů drůbeže. Firma už na konci ledna přišla kvůli nákaze v chovu Řitovíz o 6,5 tisíce kachen. Chov v Blatné, kde je nové ohnisko, utratí veterináři v úterý.
Počet ohnisek ptačí chřipky v Česku se zvýšil na dvacet. Veterináři během víkendu potvrdili pět nových. Ve všech případech se to týkalo neregistrovaných malochovů. Jedno z nových ohnisek je i v Pardubickém kraji. Tam zatím žádné nebylo. Nově se choroba našla v Ústí nad Orlicí. Další ohniska jsou v Liberci, v Orlové v Moravskoslezském kraji a ve středočeské Hlásné Třebáni a v Kostelci nad Labem.
Kvůli ptačí chřipce zakázalo několik států mimo Evropskou unii dovoz drůbežího masa nebo živé drůbeže z České republiky. Jde o Rusko, Ukrajinu, Srbsko, Mexiko, Izrael a Hongkong. Ve čtvrtek to sdělila mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková. Zákaz většinou platí pro zboží z krajů, kde se chřipka v chovech vyskytla.
Polsko hlásí třicet ohnisek ptačí chřipky. Zlikvidovalo kvůli tomu téměř milion kusů drůbeže. Země je přitom největším exportérem drůbežího masa v Evropě a Česká republika je pro něj po Německu druhým největším odběratelem. Podle zástupců drůbežářů se ale ochoření na obchodech zatím neprojevuje.
Husy, kachny, ale taky pávy nebo pštrosy museli v pondělí utratit veterináři v Lázních Toušeni u Prahy. Víkendové testy totiž potvrdily, že jedna z uhynulých hus pomořanských měla ptačí chřipku. Při zásahu pomáhalo s likvidací tisíce zvířat i třicet hasičů.
Česká republika zaznamenala další dva případy výskytu ptačí chřipky. Nákaza se nově vyskytla v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku a ve středočeských Lázních Toušeň. V Česku je tak celkem již pět ohnisek nákazy.
Přes pět milionů slepic z klecových velkochovů míří každý rok na jatka proto, že už nesplňují normy na produkci vajec. Alespoň některá ze zvířat se proto snaží zachránit lidé z projektu ‚Slepice v nouzi‘, vyřazená zvířata skupují přímo od drůbežáren a nabízí je k adopci.
Na následky tropického počasí letos uhynulo více než 70 tisíc kusů drůbeže. Nejčastěji šlo o brojlery, slepice a krocany. Maso ale na tuzemském trhu nejspíš nezdraží. Veterináři i kvůli vysokým úhynům v loňských letech zvýšili počet kontrol. Do chovů chodí minimálně jednou za dva roky. Zaměřují se hlavně na větrací a chladicí zařízení.