Šéf hnutí ANO Andrej Babiš v důchodových otázkách změnil názor hned několikrát. I premiér Petr Fiala (ODS) ale ještě před rokem a půl říkal, že jeho vláda věk odchodu do penze neprodlouží.
„Státní penzijní fond bude mít stejné podmínky jako ostatní. Nic to nezmění,“ říká v pořadu Peníze a vliv šéfka Asociaci pro kapitálový trh Jana Brodani.
Účastníci zrušeného druhého důchodového pilíře se měli do konce minulého roku rozhodnout, kam chtějí peníze z úspor převést. To ale téměř desetina z nich neudělala. V penzijních společnostech tak zůstalo 188 milionů korun.
Jen do konce září mají účastníci druhého pilíře čas rozhodnout se, jak má jejich penzijní společnost naložit s našetřenými penězi. Už letos na jaře jim měl od společnosti přijít dopis s informací, jak vyrozumění poslat. Po rozhodnutí o zrušení druhého důchodového pilíře to udělaly všechny penzijní firmy.
Lidé, kteří si spořili na penzi v takzvaném druhém důchodovém pilíři, dostanou zpět své peníze do konce roku. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí. Druhý pilíř penzijní reformy skončil 1. ledna. Týká se více než 80 tisíc lidí. Ve fondech mají naspořeny asi 3 miliardy korun.
Rok 2015 byl pro ekonomiku spíše příznivý. Hospodářství většiny zemí se zotavovalo z krize, i když oživení nebylo tak rychlé, jak se čekalo. Výjimkou byla Česká republika, kde ekonomika rychle posilovala.
Druhý pilíř penzijní reformy končí. Lidem, kteří v něm spořili, se peníze vrátí. Vláda chystá v důchodovém systému i další změny. Třeba to, že by dnešní mladí lidé nemuseli chodit do penze po sedmdesátce.
Senát dnes schválil vládní návrh na ukončení druhého důchodového pilíře. Zanikne během příštího roku. Vklady se lidem vrátí – peníze si budou moci nechat převést na účet, poslat složenkou nebo dát jako příspěvek do dobrovolného třetího pilíře.
Druhý důchodový pilíř, do něhož vstoupilo asi 85 tisíc klientů, příští rok zanikne. Rozhodla o tom dnes sněmovna, když navzdory odporu pravice schválila vládní návrh důchodového zákona. Předloha předpokládá, že od začátku roku nebude možné ve fondech druhého pilíře spořit. Lidé dostanou peníze zpět. Normu ještě musí schválit Senát a podepsat prezident.
Konečné rozhodnutí ohledně zrušení druhého pilíře penzijního systému by mohlo padnout ještě v říjnu. Po dnešním druhém čtení ve sněmovně míří návrh k závěrečnému hlasování. Zrušení systému, který počítá s tím, že na část odvodů budou lidé směrovat na spoření u penzijních společností, prosazují koaliční strany. Pravicová opozice kritizuje, že vládní strany za pilíř, který měl do systému přivést víc peněz, nenabízejí alternativu.
Lidé, kteří si spořili ve druhém pilíři důchodového pojištění, se ptají, kdy a jakým způsobem dostanou zpět své peníze? Postup určí zákon, o kterém budou poslanci rozhodovat v září. Z návrhu zákona například vyplývá, jak se určí vracená částka.
Ministři schválili definitivní zrušení druhého pilíře důchodové reformy. Lidé mohli přesměrovat tři procenta odvodů do vlastního spoření u penzijních společností. Další dvě procenta pak museli přidat ze svého. Této možnosti využilo přes 80 tisíc lidí.
Vláda má dnes řešit důchodovou reformu. Chce definitivně zrušit druhý pilíř spoření, který prosadil kabinet Petra Nečase. Lidé mohli přesměrovat tři procenta odvodů do vlastního spoření u penzijních společností, další dvě procenta pak museli přidat ze svého. Této možnosti využilo přes 80 tisíc lidí.
Slovenská vláda je nespokojená s druhým pilířem důchodového spoření. Od dnešního dne nabízí lidem, že z něj můžou vystoupit. Začíná také kampaň, která má Slováky přesvědčit o nevýhodnosti spoření v soukromých pojišťovnách.
Většina lidí, kteří spoří na stáří ve druhém důchodovém pilíři, ukládá peníze v rizikovějších fondech. Penzijní společnosti proto s blížícím se koncem důchodového spoření radí klientům, aby své úspory převedli včas do konzervativnějších forem spoření. Mohli by i prodělat.
Vypadá to, jako by byla důchodová reforma pro postkomunistické země zakletá. Soukromé spoření ve druhém pilíři už zrušilo Maďarsko, Polsko a čeká to i Českou republiku. Také Slováci jsou s takzvaným druhým pilířem nespokojení. Vláda ho sice rušit nehodlá, ale nabídne lidem, aby z něj mohli letos vystoupit.
Slovenská vláda je nespokojená s druhým pilířem důchodového spoření. Peníze v něm má uložené asi jeden a půl milionu Slováků. Vláda druhý pilíř rušit nehodlá, ale nabídne lidem, aby z něj letos mohli vystoupit.
Poslanci odstartovali první krok k zrušení druhého penzijního pilíře. Přes nesouhlas pravice poslala návrh zákona, který má zamezit vstupu dalších klientů, do dalšího projednávání. To ale nebude tak rychlé, jak vládní koalice chtěla. Pravicová opozice dnes ve sněmovně totiž vetovala zrychlené projednání normy.
Druhý penzijní pilíř skončí k lednu 2016. Dnes o tom rozhodla vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD). Lidé už tak nebudou moci přesměrovat tři procenta z povinných odvodů na sociální pojištění na vlastní účet do soukromých penzijních fondů. Vloženou částku by měli dostat zpět do konce přespříštího roku.
Druhý pilíř důchodového systému by mohl skončit se začátkem roku 2016. Dohodla se na tom vládní koalice. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD by teď měla doplnit příslušný materiál, který za 14 dnů projedná vláda.
Vládní koalici dnes čeká střet nad termínem zrušení druhého důchodového pilíře. Takzvaná Potůčkova komise připravila plán, který počítá se dvěma variantami - lednem 2016 a lednem 2017. První termín prosazuje premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD, ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš z hnutí ANO by ještě rok počkal.
Druhý pilíř důchodového systému nejspíš úplně skončí, a to nejpozději k 1. lednu 2017. Domluvila se na tom důchodová komise. Lidé dostanou naspořené peníze zpět, nebo si je můžou převést do prvního nebo třetího pilíře. Opozice se zrušením nesouhlasí, druhý pilíř zavedla vláda Petra Nečase.
Takzvaná Potůčkova komise by měla odpoledne oznámit, jakým způsobem stát zruší druhý důchodový pilíř. Její členové zvažují různé způsoby ukončení. Zatím nejpravděpodobnější je, že soukromé fondy vyplatí naspořené částky, nebo převedou vklady do třetího pilíře, dříve penzijního připojištění.
8:18
|Milan Kopp, Simona Bartošová, Vojtěch Koval|Zprávy z domova
Zrušení nemocničních poplatků byla podle ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO chyba. Řekl to v České televizi. Strana na zrušení přistoupila údajně proto, aby neblokovala vznik nové vlády. Koalice by se měla podle Babiše k jednání o poplatcích vrátit.
Druhý důchodový pilíř zavedený vládou Petra Nečase chce současný kabinet zrušit. Speciální komise připravuje způsoby, jak se využití druhého pilíře vyhnout. Zároveň hledá jiné možnosti, jak zajistit budoucím generacím vyplácení důchodů.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) chce zrušit druhý pilíř penzijní reformy. Lidé by podle ní měli mít možnost spořit do druhého pilíře jen do konce příštího roku. Marksová to řekla, když dnes přebírala resort od svého předchůdce Františka Koníčka.
Stálé méně lidí má zájem o druhý pilíř důchodové reformy. Podle aktuálních dat se pokles nových klientů nezastavil, ale naopak zájem je ještě slabší. V září podepsalo smlouvy jen 1117 lidí, to je o 700 méně než v srpnu.
Vláda Jiřího Rusnoka odmítla změny navrhované exministrem financí Miroslavem Kalouskem, které měly zatraktivnit spoření ve druhém pilíři důchodového spoření. Považuje je za nesystémové řešení.