Premiér Petr Fiala (ODS) ve vánočním poselství řekl, že se za rok 2024 podařilo překonat obrovské výzvy. „To je takový trik, směšná hříčka,“ kontruje v pořadu Pro a proti komentátor Martin Zvěřina.
„Nikdy jsem ani vteřinu nepochyboval o tom, že pro Českou republiku existuje jen jedna správná cesta. Je to cesta k ještě větší svobodě, k prosperitě a osobní odpovědnosti,“ řekl premiér Fiala.
„Musíme se rozhodnout, jestli dál budeme dodavatelskou ekonomikou Německa, anebo Singapurem Evropy,“ říká v pořadu Řečí peněz člen Národní ekonomické rady vlády Aleš Rod.
Některé státy přitom dávají na penze víc než Česko. „Ale penzistům je zdaňují. A odvádí z nich sociální a zdravotní pojistné,“ vysvětluje Vladimír Bezděk.
„Vládní koalice hovoří o tom, že se jedná o důchodovou reformu. Mělo by to být něco, co stav zlepšuje. To se bohužel nekoná. To, co bylo předloženo, parametry zhoršuje,“ řekl Středula.
Podle vedoucího nového Centra veřejných financí na Univerzitě Karlově Petra Janského si vláda pohrává s důvěrou lidí, když jsou v rozpočtu na příští rok nesrovnalosti za 40 miliard korun.
Dožijeme se ještě skutečné důchodové reformy? Co přináší nejnovější změny, které vláda prosadila? Vladimír Kroc se ptal bývalého šéfa důchodové komise Vladimíra Bezděka.
Vládní většina ve Sněmovně – přes odpor opozice i bývalých koaličních partnerů – prosadila svoji, nutno dodat, že přísnější než původně navrhovanou, verzi důchodové reformy.
Podle koalice změny v důchodech zajistí, že stát bude mít dostatečné prostředky na důchody současných třicátníků a čtyřicátníků. Od normy si slibují také snížení deficitů důchodového systému.
Sněmovna v uplynulém týdnu schválila vládní většinou důchodovou reformu. Z opozičních lavic zaznívá, že po volbách změny zruší. Ekonomové ale kroky chválí, současný systém je podle nich neudržitelný.
Hnutí ANO by, pokud by se dostalo k moci, chtělo minimálně části reformy zrušit. Opozice ale kritizuje i pomalejší valorizace důchodů. Nový výpočet se poníží asi o 150 až 200 korun ročně.
Hnutí SPD neprosadilo zamítnutí předlohy. Zástupci ANO a SPD slibují, že pokud se dostanou k moci, změny v důchodech zruší. Závěrečné schvalování sporné předlohy se protáhlo na čtyři jednací dny.
Poslanci k důchodové reformě předložili tři desítky pozměňovacích návrhů. A sama koalice hledá shodu na předčasných penzích pro zaměstnance pracující v náročných profesích.
Důchodový systém je podle Jurečky dlouhodobě v minusu a v přebytku končil jen výjimečně. „Důchodovou reformu, ať chceme nebo nechceme, udělat musíme a nejde to už odkládat dál,“ řekl ministr.
Debata o důchodech vždy zvýší hladinu adrenalinu, rozproudí emoce.Pokud se mikrofony ve Sněmovně opravdu rozžhaví do běla, nemusí vládou navržená novela důchodů vůbec projít.
Babiš prohlásil, že o žádnou důchodovou reformu nejde, jde o „okradení“ důchodců. „Současní důchodci přijdou o peníze a budoucí důchodci, zaměstnanci, budou pracovat déle a za míň peněz.“
Pokud dojde ke změnám v systému důchodového pojištění, které poněkud zmatečně a za mnoha probíhajících změn plánuje vláda Petra Fialy, systém bude udržitelnější z hlediska rozpočtu. Nic víc, nic míň.
Vezměme si třeba penzijní reformu. V roce 2011 prosadil tehdejší ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) penzijní reformu, která mimo jiné počítala s nekonečným navyšováním věku.
V úterý začala schůze Sněmovny, která by mimo jiné měla ve druhém čtení projednat další část změny penzijního systému. Její součástí je růst věku pro odchod do důchodu.
Nejhorším řešením, jak upravit pravidla důchodového systému, je podle většiny respondentů snižování vyplácených penzí (81 procent) a zvyšování věku odchodu do důchodu (80 procent).
Stejným způsobem, jako když se kolečko po kolečku krájí salám, nám Fialova vláda představuje změny v penzijním systému. Ty nejcitlivější se týkají toho, kdy a za jakých podmínek do důchodu odejdeme.
Jak hodnotí vládní důchodovou reformu odborníci? Server iROZHLAS.cz oslovil v anketě devět ekonomů a většina z nich se shodla na jednom: Je nutná. Jiní si ale nejsou jistí, zda o reformu skutečně jde.
Pokud by se penzijní systém nezměnil, pobíralo by penzi o 800 000 lidí víc, vysvětluje Filip Pertold. „Klíčová je otázka, jaká opatření musíme přijmout, aby senioři nedožívali v chudobě,“ říká.
Počet seniorů bude v polovině století vyšší, než se před pěti lety předpokládalo. Přesáhnout by mohl 3,3 milionu. Ukázala to nová zpráva o stavu důchodového systému a jeho předpokládaném vývoji.