Podle sociologa Daniela Prokopa by součástí reformy oddlužovacího systému mělo být například zkrácení doby oddlužení z pěti na tři roky či posouzení adekvátnosti příjmů soudem.
Podle výhledu OECD by se v roce 2060 měla hranice odchodu do penze v Evropské unii zvýšit na průměrných 66 let z nynějších pětašedesáti. Například Dánsko či Itálie chtějí jít až nad hranici 70 let.
Hranice odchodu do penze se bude muset zvyšovat. Kdyby se nezvyšovala, musí klesat důchody, což taky nechceme. Na to upozorňuje sociolog Daniel Prokop v dílu projektu Život k nezaplacení.
„Chceme reagovat na situaci, která je neobvyklá. Předčasné důchody přiznané letos budou vyšší než přiznané důchody příští rok,“ řekl novinářům ředitel odboru sociálního pojištění ministerstva práce
Vláda Petra Fialy (ODS) provede do dvou let důchodovou reformu. Počítá se státem zaručenou částí, pojistnou zálohovou a dobrovolnou spořící. Pětikoalice ale neuvádí, z čeho chce penze financovat.
Můžeme se spolehnout, že o vyrovnání dluhu po covidové pandemii se postará solidní výkon ekonomiky v nejbližších letech? Odpovídala ekonomka Danuše Nerudová, rektorka Mendelovy univerzity.
Na konci července letošního roku Poslanecká sněmovna schválila na základě návrhu ČSSD novelu zákona, podle které se nad zákonnou valorizaci od ledna příštího roku zvyšují důchody o 300 korun.
Důchody se napřesrok zvýší v průměru o 450 korun měsíčně. Tři roky včetně toho letošního se penze zvyšovaly o 900 korun a teď zákon velí zpomalit na polovinu. Před volbami opravdu nepříjemné.
Třináctá penze, kterou Směr-SD sliboval už před deseti lety, nahradí stávající vánoční příspěvek důchodcům, jehož výše je závislá na pobíraném důchodu.
Parkování hybridů v Praze prověřuje antimonopolní úřad, píše Deník N. A počet lidí, kteří si stěžují na hluk, podle Deníku stoupá. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Ve čtvrtek vyšlo do ulic podle francouzského ministerstva vnitra přes 800 tisíc demonstrantů. Zavřené byly některé nemocnice, školy a také řada památek.
Penzijní systém by podle ministryně práce Jany Maláčové z ČSSD měl mít po reformě znovu tři pilíře. Reformu Maláčové rozebral v pořadu Interview Plus ekonom Miroslav Zámečník.
Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zachovat podobu zkoušky. Chyba je podle něj v systému výuky, tu je možné napravit nejdříve za osm let. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Důchodci by si od ledna měli přilepšit v průměru až o 900 korun. Kde stát vezme na důchody peníze, popisovala ve vysílání Radiožurnálu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD.
Komise ve středu zveřejnila pravidelná doporučení pro jednotlivé členské země. Zveřejněné podněty mají pomoci zlepšit výkon ekonomik či pomoci předejít problémům s veřejnými financemi.
Nejpozději nastanou problémy v roce 2030, až přestane fungovat mechanismus, odkládající termín nástupu do důchodu, jak ho zakotvila vláda Petra Nečase.
Pokud se legislativa nezmění, začne podle něj růst deficit důchodového účtu. „Na výši důchodů a pojistného se asi neodvážíme sáhnout. Zbývá důchodový věk,“ dodává Jiří Šatava.
Český penzijní systém je podle Evropské komise zátěží pro veřejné finance. Politici by proto měli udělat změny. Komise to napsala v souboru doporučení pro zlepšení hospodářského výkonu Česka.
Český důchodový systém je podle vládní studie do budoucna udržitelný a jeho zásadní velká reforma není nutná. Stačit by podle autorů měly úpravy parametrů spolu se zvýšením podílu výdajů na HDP.
Řecko si bude muset ještě více utáhnout opasky a změnit i systém důchodů, který umožňoval například vyplácení penze lidem, kteří už nežijí, nebo opakované dostávání penze čtrnáctkrát do roka. Bez radikálních reforem včetně penzijního systému totiž Atény nedostanou slíbenou pomoc, a zemi by tak hrozil bankrot.
Vládní důchodovou novelu podpořili v úvodním kole projednávání poslanci. Druhý pilíř důchodového systému by tak měl příští rok skončit. Lidé, kteří v něm spoří, dostanou peníze zpátky. Pravicová opozice rušení pilíře kritizuje. Nepodařilo se jí ale návrh zamítnout ani vrátit k přepracování, zablokovala jen zrychlené projednání normy.
Slovenská vláda je nespokojená s druhým pilířem důchodového spoření. Od dnešního dne nabízí lidem, že z něj můžou vystoupit. Začíná také kampaň, která má Slováky přesvědčit o nevýhodnosti spoření v soukromých pojišťovnách.