Podle hlavního ekonoma společnosti Czech Fund Lukáše Kovandy jsou Dušičky v útratách na čtvrtém místě za Vánocemi, Silvestrem a Velikonocemi. Letos podle něj za zboží lidé utratí přes miliardu korun.
Modlitba za zemřelé patří k nejstarší křesťanské tradici. O svátku nazývaném Dušičky lidé vzpomínají na své zesnulé blízké. Navštěvují hroby, pokládají květiny a zapalují svíčky jako symbol života.
Dýně se daří pěstovat i v Česku, řada zemědělců kvůli spotřebě zvětšuje osevní plochy. Zvyšuje se i její dovoz. Firmy letos do Česka dovezly několikanásobně větší počet dýní než v minulosti.
Polská katolická církev vytáhla do boje proti Halloweenu. Zamerikanizovaná a komerční zábava podle ní odporuje křesťanské podobě Dušiček a slavnosti Všech svatých. Zatím se ale zdá, že církev spíš prohrává.
Zaměstnanci hřbitovů se v těchto dnech nezastaví. Dokončují úklid a přípravy na blížící se Dušičky. Pracovníci technických služeb v Přerově navážejí z lesů chvojí, ze kterého vyrábí věnce na hroby. Uklízejí také městský hřbitov, a protože sami nestíhají, na výpomoc nabírají i nezaměstnané z úřadu práce.
V Polsku dnes slaví jeden z nejoblíbenějších státních svátků, Svátek všech svatých. Dušičky, které připadají na pondělí, jsou stejně jako Vánoce a Velikonoce hlavním náboženským svátkem roku. V posledních letech ale roste i v katolickém Polsku popularita anglosaského svátku Halloween.
Dušičky nelákají na hřbitovy pouze pozůstalé, ale také zloděje. Ti dokážou využít i chvilku nepozornosti a ukradnout peněženku, kabelku, věnce nebo třeba jízdní kolo. V okolí hřbitovů i přímo na nich proto v těchto dnech hlídkují policisté a strážníci. Lidi upozorňují na to, aby si na své věci dávali pozor.
Česká obchodní inspekce (ČOI) se před Dušičkami zaměřila na květinářství, zahrádkářství a stánkový prodej u hřbitovů. Při kontrolách odhalila u prodejců několik pochybení, neuváděli třeba ceny výrobků nebo nabízeli zboží za nepřiměřeně vysoké ceny.
O dušičkovém víkendu jsou hřbitovy plné lidí, kteří přijdou zavzpomínat na své blízké. Velká část lidí tento svátek každoročně pojme jako příležitost k úklidu hrobu. Při procházce po brněnském ústředním hřbitově ale narazíte i na hroby zarostlé plevelem, které zdobí jen staré umělohmotné květiny. Podle správy hřbitovů je takových hrobů až třetina. Těm, kdo je mají pronajaté, přitom hrozí podle zákona pokuta, pokud se o hrobové místo dobře nestarají.
Už v neděli si lidé připomenou Památku zesnulých, tedy Dušičky. Pro zahradnictví a květinářství patří poslední říjnový týden spolu s Vánocemi k nejdůležitějším obdobím v roce. Tržby ale v posledních letech klesají.
Svátek Všech svatých tradičně přivádí na hřbitovy stovky lidí. Policisté i strážníci proto budou v pohotovosti. Za volant sedají i takzvaní sváteční řidiči a zloději navíc využívají časté nepozornosti návštěvníků hřbitovů - vykrádají vozidla nebo se snaží krást přímo na hřbitově.
V souvislosti s Památkou zesnulých plánují policisté, stejně jako každý rok, v příštích dnech zvýšený dohled. Zaměří se jak na prevenci proti krádežím na hřbitovech, tak také na prevenci v oblasti dopravy.
V celé České republice dnes lidé slaví Památku zesnulých. Jinak tomu není ani na Benešovsku, kde si lidé připomínají zemřelé a nosí jim na hroby květiny, věnce nebo svíčky.
Dušičky jsou pro Poláky časem, kdy vzpomínají na zesnulé. Je to ale také období, kdy umírá na silnicích nejvíce lidí, proto polská policie rok co rok organizuje rozsáhlou akci s názvem Svíčka.
Odložené kabelky, tašky a jejich majitelé zabraní do péče o hrob. To je chvíle, která teď ve velkém láká na hřbitovy zloděje. Městští strážníci v Hradci Králové proto všechny hřbitovy kontrolují.
Nikoli truchlivě, ale zvesela vzpomínají o Dušičkách na své zemřelé příbuzné lidé v silně katolických zemích Jižní Ameriky. Přicházejí na hřbitovy, aby se setkali s předky. Nosí si s sebou koše s jídlem a kolem hrobů panuje veselá nálada.
Méně utrácet za květiny pro zesnulé a méně peněz na další dušičkové tradice. To zná mnoho španělských rodin, které se potýkají s krizí. Přesto Španělé v těchto dnech hřbitovy navštěvují v hojném počtu.
Hroby na hřbitovech na Vysočině se o Dušičkách plní svíčkami a květinami. Některé z nich ale zůstávají i v těchto dnech prázdné. V řadě případů za to mohu neplatiči, kteří se o hroby odmítají starat. Na jihlavském ústředním hřbitově registrují desítky dlužníků.
O víkendu bude na pražských hřbitovech svítit hodně svíček. Tisíce lidí se totiž jako každý rok na Dušičky vydají ke hrobům svých blízkých, aby si připomněli jejich památku. A protože je Praha kosmopolitním městem, slavit a vzpomínat se bude podle mnoha světových tradic. Někteří už se pilně připravují, jiní se naopak tomuto zvyku spíše vyhnou.
Policisté jsou kvůli Dušičkám ve střehu. Svátek zesnulých totiž každoročně láká na hřbitovy vedle pozůstalých také zloděje. Ti se nejčastěji zaměřují na auta zaparkovaná před hřbitovy nebo osobní věci, které lidé nechávají položené u hrobů.
Dušičky sice připadají až na následující sobotu, řada lidí ale využila k návštěvě hrobů svých zemřelých už tento prodloužený víkend. S větším počtem pozůstalých na hřbitovech každoročně roste také aktivita zlodějů, kteří kradou výzdobu z hrobů i věci ze zaparkovaných aut návštěvníků. Hřbitovy proto hlídají nejen policisté a strážníci, ale i kamery a fotopasti.
Blíží se den Památky zesnulých, takzvané Dušičky, které připadají na druhý listopadový den. Už teď ale lidé nosí na hroby květiny, věnce i svíce. Strážníci ve většině měst proto zvýšili dohled na hřbitovech kvůli častým krádežím. V Mostě například nasadí i psovoda.
Pro hodně lidí je v současné době pohřeb drahá záležitost. Přibývá i hrobů, o které se nikdo nestará. Ve Stříbře na Tachovsku proto uložili do země hromadně 134 uren. V Česku šlo o mimořádnou událost.
Začátek listopadu patří téměř všude vzpomínce na mrtvé. Většina lidí chodí na hřbitovy, aby uctila památku svých blízkých. Pro obchodníky jsou tak dušičkové svátky zlatým dolem. V sousedním Německu se často kritizuje, že se všechno, co souvisí s pohřebnictvím, stalo tvrdým byznysem, na který pozůstalí doplácejí.