Kanada 0:1 Česko

džihádisté

|Daniela Brodcová |Zprávy ze světa

'Dveře vyrazilo komando.' Příběhy ženy, která zachraňuje děti z područí džihádu

K sítím radikálních islamistů se připojily už tisíce mladých Evropanů. Neznamenají přitom pouze bezpečnostní hrozbu, ale pro své zdrcené rodiče často i bolest a množství nezodpovězených otázek. Na některé z nich nabízí odpovědi Dounia Bouzarová – francouzská antropoložka, která se pomocí vlastních metod snaží mladé rekruty deradikalizovat a navracet je "zpět do reality".

Nesmí se vrátit domů. Speciální komando má za úkol zlikvidovat britské bojovníky IS

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

Západní protiteroristická komanda likvidují bojovníky takzvaného Islámského státu. Speciální jednotku má na Blízkém východě i Velká Británie. Londýn chce zlikvidovat především džihádisty s britským pasem. Cílem je zabránit návratu bojovníků IS do Evropy a odvrátit tak případné teroristické útoky. O tajné misi informoval britský list The Sunday Times, který se odvolává na zdroj z britského ministerstva obrany.

| ČRo Plus |Zprávy ze světa

IS verbuje nové členy mezi evropskými kriminálníky. Slibuje jim, že smažou své předchozí hříchy

Teroristé Islámského státu verbují v Evropě kriminálníky a členy nejrůznějších násilnických gangů, zjistil britský deník Independent. Jeden z náborových sloganů na fotografii maskovaného bojovníka s kalašnikovem hlásá: „Lidé s nejhorší minulostí někdy vytvářejí nejlepší budoucnost.“ Nábor se zaměřuje na mladé muže ze zločineckého nebo drogového prostředí, kteří chtějí „spasit svou duši“ džihádem pro takzvaný Islámský stát. Chování džihádistů zkoumalo Mezinárodní středisko pro studium radikalizace.

| ČTK, Iva Kestřánková |Zprávy ze světa

Letadla koalice vedené USA podle syrské armády zasáhla její jednotky. Zemřely desítky vojáků

Vojenská letadla koalice vedené Spojenými státy bojující proti Islámskému státu bombardovala pozice syrské armády blízko letiště u města Dajr az-Zaur. Informovala o tom syrská státní televize s odvoláním na prohlášení hlavního velitele syrské armády. Americká armáda poté oznámila, že zastavila útoky na cíle, o kterých si myslela, že jsou to pozice Islámského státu. Podle ruského ministerstva obrany zahynulo 60 syrských vojáků a dalších zhruba sto je zraněných.

| ČRo, Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Islámský radikál se u soudu v Haagu přiznal k ničení památek v Timbuktu, hrozí mu 30 let

U mezinárodního trestního tribunálu v nizozemském Haagu dnes začal proces s džihádistou obviněným z ničení kulturního dědictví v Mali. Islámský radikál Ahmad Mahdí Faki je prvním podezřelým, který se dostal před mezinárodní tribunál kvůli obvinění z válečného zločinu ničení náboženských a historických památek. Mahdí se u soudu k úmyslnému ničení památek v Timbuktu přiznal. Hrozí mu 30 let vězení.