džihádisté

|Daniela Brodcová |Zprávy ze světa

'Dveře vyrazilo komando.' Příběhy ženy, která zachraňuje děti z područí džihádu

K sítím radikálních islamistů se připojily už tisíce mladých Evropanů. Neznamenají přitom pouze bezpečnostní hrozbu, ale pro své zdrcené rodiče často i bolest a množství nezodpovězených otázek. Na některé z nich nabízí odpovědi Dounia Bouzarová – francouzská antropoložka, která se pomocí vlastních metod snaží mladé rekruty deradikalizovat a navracet je "zpět do reality".

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

Nesmí se vrátit domů. Speciální komando má za úkol zlikvidovat britské bojovníky IS

Západní protiteroristická komanda likvidují bojovníky takzvaného Islámského státu. Speciální jednotku má na Blízkém východě i Velká Británie. Londýn chce zlikvidovat především džihádisty s britským pasem. Cílem je zabránit návratu bojovníků IS do Evropy a odvrátit tak případné teroristické útoky. O tajné misi informoval britský list The Sunday Times, který se odvolává na zdroj z britského ministerstva obrany.

IS verbuje nové členy mezi evropskými kriminálníky. Slibuje jim, že smažou své předchozí hříchy

| ČRo Plus |Zprávy ze světa

Teroristé Islámského státu verbují v Evropě kriminálníky a členy nejrůznějších násilnických gangů, zjistil britský deník Independent. Jeden z náborových sloganů na fotografii maskovaného bojovníka s kalašnikovem hlásá: „Lidé s nejhorší minulostí někdy vytvářejí nejlepší budoucnost.“ Nábor se zaměřuje na mladé muže ze zločineckého nebo drogového prostředí, kteří chtějí „spasit svou duši“ džihádem pro takzvaný Islámský stát. Chování džihádistů zkoumalo Mezinárodní středisko pro studium radikalizace.

| ČTK, Iva Kestřánková |Zprávy ze světa

Letadla koalice vedené USA podle syrské armády zasáhla její jednotky. Zemřely desítky vojáků

Vojenská letadla koalice vedené Spojenými státy bojující proti Islámskému státu bombardovala pozice syrské armády blízko letiště u města Dajr az-Zaur. Informovala o tom syrská státní televize s odvoláním na prohlášení hlavního velitele syrské armády. Americká armáda poté oznámila, že zastavila útoky na cíle, o kterých si myslela, že jsou to pozice Islámského státu. Podle ruského ministerstva obrany zahynulo 60 syrských vojáků a dalších zhruba sto je zraněných.

| ČRo, Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Islámský radikál se u soudu v Haagu přiznal k ničení památek v Timbuktu, hrozí mu 30 let

U mezinárodního trestního tribunálu v nizozemském Haagu dnes začal proces s džihádistou obviněným z ničení kulturního dědictví v Mali. Islámský radikál Ahmad Mahdí Faki je prvním podezřelým, který se dostal před mezinárodní tribunál kvůli obvinění z válečného zločinu ničení náboženských a historických památek. Mahdí se u soudu k úmyslnému ničení památek v Timbuktu přiznal. Hrozí mu 30 let vězení.

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Teroristický útok v Dháce nemá na svědomí Islámský stát, ale tamní džihádisté, tvrdí úřady

Bangladéšské ministerstvo vnitra dnes uvedlo, že džihádisté, kteří v pátek zabili 20 civilistů a dva policisty při útoku na restauraci v diplomatické čtvrti bangladéšské metropole Dháka, patřili k jedné místní extremistické skupině, nikoli k Islámskému státu. Policie zveřejnila jména a fotografie šesti útočníků, které zabili příslušníci protiteroristického komanda. Sedmého atentátníka, kterého zatkla, nyní policie vyslýchá.

Irácká armáda obklíčila džihádisty ve Fallúdži, ve městě zůstává sto tisíc civilistů

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Irácký ájatolláh Alí Sístání varoval před civilními oběťmi při dobývání Fallúdži. Město 50 kilometrů západně od Bagdádu už třetím dnem obléhá armáda a šíitské milice. Fallúdžu ovládají džihádisté Islámského státu. Pokud se ji vládním vojskům podaří dobýt, otevře se jim cesta k ofenzivě proti severoiráckému Mosulu.

|Ondřej Houska |Zprávy ze světa

Belgická policie propustila muže, kterého podezřívala z útoků v Bruselu

Belgická policie musí dál pátrat po muži, kterého zachytily kamery před teroristickým útokem na bruselském letišti. Podezřelý, kterého belgická policie zatkla ve čtvrtek večer, byl propuštěn na svobodu. Prokurátor řekl, že proti němu nemá dostatek důkazů. K útokům na letišti a v metru v Bruselu došlo minulý týden v úterý. Podle posledních zpráv výbuchy zabily 35 lidí.

|Jan Šmíd |Zprávy ze světa

Francouzská policie zadržela 4 islámské radikály. Chystali prý útok v centru Paříže

Zvláštní francouzská protiteroristická jednotka zatkla v okolí metropole čtyři islámské radikály podezřelé z plánování teroristického útoku na Paříž. Podle televize TF1 jsou mezi nimi dva francouzští bratři tureckého původu, jeden alžírského původu, který opustil domácí vězení uložené úřady po výjimečném stavu, a jedna žena.

|Štěpán Macháček, Simona Bartošová, msk |Zprávy ze světa

IS potvrdil smrt Džihádisty Johna, už má ale nástupce. Brita původem z Indie

Takzvaný Islámský stát potvrdil smrt Džihádisty Johna. Pod touto přezdívkou se skrýval Mohammed Emwazi, britský občan kuvajtského původu, který se na videích Islámského státu objevoval jako kat zajatců. Útok na teroristu provedla americká armáda loni v listopadu bezpilotním letounem v syrské Rakce. Džihádista John už má ale svého nástupce. Je to opět Brit, tentokrát však pochází z Indie.

| ČRo, Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Američané ověřují výsledek útoku na britského džihádistu Johna

Spojené státy stále vyhodnocují svůj útok na Muhammada Emwaziho alias Džihádistu Johna. Podle britských politiků je ale téměř jisté, že vrah západních a japonských rukojmí je mrtvý. Muhammad Emwazi je občanem Spojeného království, od loňského srpna se objevoval na propagandistických videích Islámského státu při vraždách zajatců. Na svědomí má nejméně šest obětí.