Některé zdroje inspirace jsou víc než zřejmé. Když se projdete po hřbitově Greyfriars v centru Edinburghu, zjistíte proč – náhrobky nesou jména, která známe. McGonagall, Potter a hlavně Thomas Riddle.
„Pokud chceme, aby ženy na univerzitě studovaly, tak máme odpovědnost za to, aby jim tu bylo dobře jak psychicky, tak fyzicky,“ říká expertka na sexuální násilí z Edinburské univerzity.
O případné nezávislosti se ve Skotsku mluví už dlouho. Pokud bychom hledali alespoň jeden symbol Velké Británie, který je i ve Skotsku vnímaný pozitivně, je to bezpochyby královna Alžběta II.
Izraelský premiér Naftali Bennett podle nejmenovaného představitele izraelské delegace řekl, že pokud se ministryně nedostane ani na úterní jednání, nezúčastní se jich ani on.
Strany usilující o nezávislost Skotska získaly ve volbách většinu křesel. To jim dává prostor k prosazení dalšího referenda o odtržení od zbytku Spojeného království, vláda v Londýně to ale odmítá.
„Konání referenda o nezávislosti nezáleží na Johnsonovi, ale na lidech, který ve Skotsku žijí. Na skotském národě. Pokud si přeje rozhodnout o svém osudu, nikdo mu v tom nemůže bránit,“ říká Salmond.
Británie si památku vévody z Edinburghu, jak zněl Philipův oficiální titul, připomene celostátní minutou ticha v 15.00 místního času (16.00 středoevropského času), kdy pohřební obřad začne.
Půjde o ceremoniální, nikoli o státní pohřeb, a proto se uskuteční bez přístupu veřejnosti. Královna také rozhodla, že do pohřbu bude v Británii platit osmidenní státní smutek.
„Žádná dohoda nevyrovná to, co nám brexit vzal. Je čas na referendum o naší vlastní nezávislosti, jako evropského národa,“ reagovala na dohodu Sturgeonová na twitteru.
Skotové o možnosti odtržení od Británie hlasovali už v roce 2014. Tehdy se 55 procent hlasujících vyslovilo pro setrvání ve Spojeném království a 45 procent bylo proti.
„Skoti trpí dojmem, že se jim diktuje z jihu Velké Británie,“ uvedl Paul Millar. Podle něj je hlavním důvodem názorového rozchodu Skotů s Londýnem především brexit.
Philip podle médií kolizi s dalším vozidlem zavinil, když vyjížděl na hlavní silnici. Jeho Land Rover následně skončil převrácený na boku, princ však vyvázl bez vážnějších zranění.
Několik tisíc lidí v sobotu vyšlo do ulic skotské metropole Edinburghu, aby daly najevo nesouhlas s politikou Donalda Trumpa. Americký prezident zde tráví soukromý víkend ve svém golfovém areálu.
Letiště v britském Edinburghu postihl rozsáhlý výpadek elektrického proudu. Kvůli tomu jsou odloženy některé lety, provoz letiště se však postupně obnovuje.
Britové dnes v historickém referendu rozhodují o setrvání své země v Evropské unii. Přibližně 22 procent oprávněných voličů ve skotském Edinburghu už hlasovalo s předstihem korespondenčně. Místní volební komise také potvrdila, že zájem voličů je výrazně vyšší než při jiných volbách.
Menší šok zažili řidiči v Edinburghu, kterým se v centru skotského města najednou začali nad auty zavěšení z mostu houpat akrobaté. Umělci z českého souboru Cirk La Putyka se tímto kontroverzním způsobem pokusili nalákat veřejnost na své představení v rámci populárního festivalu Fringe. Reklama to byla veliká, a ocitli se dokonce na titulní straně jednoho ze skotských deníků. Kvůli svému mírně hazardnímu vystoupení ale měli také problémy s policií.
Čeští divadelníci míří na Fringe festival do skotského Edinburghu. Jde nejen o divadelní přehlídku, ale zároveň i o jeden z největších mezinárodních trhů se scénickým uměním. Takzvaný Czech Showcase 2015 začíná už dnes představením Dolls od Cirku La Putyka. V dalších třech týdnech uvedou svá představení i soubory VerTeDance a Spitfire Company.
Osmdesát českých studentů se v minulých letech pustilo na odvážné zahraniční expedice nebo se na čas stali dobrovolníky. Pomáhali v dětských nebo seniorských domovech, a pokořili tak nelehké životní výzvy. Za to dnes v Praze dostanou certifikát z prestižního programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu.
Mezinárodní festival v Edinburghu je jednou z největších evropských kulturních událostí. Akce s tradicí stejně starou jako tamější slavný Fringe festival se věnuje převážně klasickému i současnému divadlu, opeře a tanci. Začíná právě dnes.
Ve skotské metropoli Edinburghu startuje kampaň stoupenců skotské nezávislosti. Podle nejnovějšího průzkumu ovšem většina Skotů odtržení od Spojeného království nepodporuje.
Do Skotska přiletěly zvláštním letadlem a se soukromou posádkou. Byl s nimi i privátní lékař, který sledoval stav páru během letu. Na letišti je přivítal ministr pro Skotsko a primátor Edinburghu. Denně jejich návštěva Skoty vyjde na více než 70 tisíc liber. Nejde však o lidské celebrity, ale o pár pand velkých, který Číňané pronajali edinburské zoo.
Přes 2500 představení nabídne návštěvníkům letošní ročník festivalu Fringe. Během následujících tří týdnů se ve skotské metropoli Edinburghu představí stovky divadelních, hudebních či tanečních souborů.