Rozhodnutí o odškodném pro pěstitele zeleniny poškozené aférou kolem nebezpečné bakterie EHEC se zpožďuje. Evropská komise měla vydat rozvržení příspěvků pro farmáře minulý pátek. Zatím slibuje, že tak učiní tento týden.
Téměř dva měsíce od vypuknutí střevní epidemie zrušil Kochův institut v Berlíně veškerá varování před konzumací zeleninových klíčů. Zároveň vyhlásil konec epidemie. Pouze pro semena pískavice z Egypta, která se ukázala jako zdroj nebezpečného onemocnění, nadále platí zákaz dovozu.
Starší žena podlehla ve Francii bakterii E.coli. Zemřela na jednotce intenzivní péče v Bordeaux, kde byla od 24. června. U pacientky se vyvinul vážný hemolyticko-uremický syndrom a stala se 50. obětí této epidemie.
Ve Francii zaznamenali další případy nakažení nebezpečnou formou bakterie E coli. V Bordeaux bylo hospitalizováno sedm dětí s krvácivým průjmem, dalších osm převezli do nemocnice v Lille, kde jsou dosud hospitalizovány čtyři děti nakažené masem z obchodní řetězce.
Bakterie EHEC číhá na více místech než se dosud předpokládalo. Poté, co laboratorní testy prokázaly, že se střevní nákaza přenesla z člověka na potraviny, zdroj nákazy se nyní objevil i v potoce.
Ve Francii se začíná intenzivně debatovat o tom, jak kontrolovat velké řetězce dodávající do supermarketů potraviny. Příčinou je nákaza sedmi dětí na severu Francie, které snědly kontaminované karbanátky. Jedno z dětí je v kritickém stavu.
Jedno z osmi dětí, které se v severní Francii nakazily krvácivým průjmem, je ve vážném stavu. Podle lékařů se jedná o infekci spojenou s variantou bakterie E.coli, která v Německu způsobila onemocnění více jak tří tisíc osob, z nichž 37 zemřelo. Příčinou pravděpodobně byly zmrazené karbanátky.
Další případ průjmového onemocnění se objevil ve Francii. Několik dětí na severu země kvůli tomu muselo do nemocnice. Jako původce nákazy jsou v podezření mražení karbanátky. Mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Dušan Spáčil Radiožurnálu řekl, že české úřady už od orgánů Evropské unie informaci o možné nákaze bakterií E.colí ve Francii dostaly.
Nákaza nebezpečnou střevní bakterií EHEC v Německu opadá, počet nových případů se zastavil. Epidemie je podle dnešního prohlášení bavorského ministra zdravotnictví Markuse Södera na ústupu.
Doživotní následky hrozí podle německých odborníků některým osobám, které se nakazily nebezpečnou nemocí EHEC. Experti varují před dalšími nákazy, které by nemusely postihnout jen Německo.
I vyléčení pacienti, kteří se nakazili bakterií EHEC, mohou mít podle lékařů těžké následky. Píše to dnešní německý Bild am Sonntag. Odborníci také podle listu varují, že infekce touto bakterií se může často ve vlnách opakovat, a to i v Německu. EHEC doposud napadla skoro 4 tisíce lidí a vyžádala si 33 obětí.
Evropská zeleninová krize v Maďarsku zapříčinila vznik celostátního hnutí pod názvem ‚Kupuj maďarské, chraň maďarské.‘ Jeho hlavní iniciátorkou je první dáma Maďarska.
Německé úřady vystavily zelenou konzumaci okurek, salátů a rajčat. Na černou listinu se dostaly jako možný zdroj epidemie EHEC způsobující smrtící průjmy opět zeleninové klíčky. Potvrdil to dnes berlínský Institut Roberta Kocha.
Německo se rozhodlo, že zruší varování před konzumací okurek, rajčat a salátů, které úřady vydaly kvůli epidemii EHEC. V platnosti nicméně i nadále zůstane varování před klíčky.
Španělská vláda nebude žádat Německo o odškodnění za okurky. V Berlíně to dnes prohlásil náměstek španělské ministryně zahraničí Diego López Garrido. Označení španělských okurek jako možného zdroje nebezpečné střevní nákazy uvrhlo španělské zemědělce do tíživých ekonomických problémů.
Vlna infekční nákazy bakterií E.coli v Německu opadává. Německý ministr zdravotnictví Daniel Bahr prohlásil, že epidemie sice ještě není u konce, ale čerstvá data o postupu nemoci označil za oprávněný důvod k mírnému optimismu. Odvolal se přitom na údaje z Institutu Roberta Kocha.
Zemědělci poškození panikou kolem nákazy zeleniny bakterií EHEC dostanou pomoc z unijní pokladny. Dohodli se na tom na mimořádné schůzce v Lucemburku ministři zemědělství EU. Zatím ale není jasné s jak vysokým odškodným by mohli zemědělci počítat, ani kterých konkrétně se bude pomoc týkat.
Severoněmecké nemocnice jsou zaplněny lidmi nakaženými nebezpečnou střevní bakterií enterohemoragickou Echerichia coli (EHEC). Pacienty s méně vážnou diagnózou proto lékaři přesouvají do jiných zařízení. Dlouho plánované operace se odkládají. Lékaři a sestry pracují nonstop sedm dní v týdnu.
Jak pomoci pěstitelům zeleniny poškozeným aférou kolem nákazy bakterií EHEC. Hlavně o tom budou na mimořádně svolané schůzce jednat ministři zemědělství evropské sedmadvacítky v Lucemburku. Evropská komise má na jednání předložit návrhy opatření, která by mohla pěstitelům zeleniny pomoci. Ti často museli svou produkci vyhodit, protože obchody odmítaly jejich dodávku odebrat.
Dopad okurkové kauzy zejména na Španělsko je podle studie navarrské Univerzity zcela zničující. Poškozeny jsou ale i další státy – například Maďarsko nebo Rumunsko. Evropská komise proto má rozhodnout o kompenzacích pro zemědělce, kteří utrpěly ztráty kvůli poklesu prodeje zeleniny v Evropě.
|Klára Stejskalová, Lucie Maňourová, Jaroslav Šonka|Zprávy ze světa
První výsledky testů nepotvrdily výskyt nebezpečné střevní bakterie na zeleninových klíčcích z farmy v Dolním Sasku. Po španělských okurkách, restauraci v Lübecku a přístavní slavnosti v Hamburku jde zřejmě o další falešnou stopu. Průzkum farmy produkující klíčky však ještě není uzavřen. Mezitím v Německu nabírají na síle hlasy, podle kterých vláda nezvládá kritickou situaci.
Inspektoři začali kvůli nebezpečné bakterii kontrolovat nejen zeleninu, ale i maso dovážené z Německa. Escherichia coli, která se šíří Evropou, už zabila přes 2 desítky lidí. Poslední podezření, že na vině by mohly být luštěninové klíčky, se nepotvrdilo.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce od rána prověřuje, jestli se i do České republiky dostaly podezřelé zeleninové a luštěninové klíčky. Hygienici zároveň čekají na podrobnější výsledky z německých laboratoří, které podle předběžných zpráv německých úřadů výskyt nebezpečné střevní bakterie na výhoncích z farmy v Dolním Sasku nepotvrzují. Nebezpečné střevní infekci podlehlo v Německu už 21 lidí. V České republice se zatím z nákazy léčí jedna americká turistka, která se pravděpodobně nakazila v severním Německu.
Kvůli nákaze bakterií EHEC v Německu se narychlo sejdou ministři zemědělství Evropské unie. Mimořádné zasedání ministerské rady na zítra do Lucemburku svolal maďarský ministr Sándor Fazekas. Maďarsko jako předsednická země přijde s vlastními návrhy.
Němečtí experti pravděpodobně objevili zdroj bakterie EHEC. Namísto okurek míří podezření na luštěninové klíčky. Definitivní testů výsledky by měly být známy dnes.
Zdrojem nákazy EHEC jsou s největší pravděpodobností německé luštěninové klíčky. Oznámil to dolnosaský ministr zemědělství Gert Lindemann. Konečné závěry šetření by měly být oznámeny v pondělí odpoledne. Ministr varoval spotřebitele před konzumací salátů, které obsahují klíčky. Na následky střevního onemocnění zemřelo v Evropě už 22 lidí.