Před rokem v létě umístil Výzkumný ústav vodohospodářský na řeku Bečvu nový přístroj monitorující znečištění toku. Ministerstvo životního prostředí mělo rok na to, aby vyřešilo další financování.
Lidé v East Palestine už se vrátili do svých domovů, ale stále žijí ve velké nejistotě a v obavách o své zdraví. Přepravované jedovaté produkty ropného průmyslu se dostaly do tamního vzduchu i půdy.
Ani po více než dvou letech není jasné, kdo zavinil ekologickou havárii na řece Bečvě, při které uhynulo přes čtyřicet tun ryb. Spěje vyšetřování k odhalení viníka, nebo spíše směřuje do ztracena?
Ekolog Jan Husák se pokouší o objasnění havárie na řece Bečvě už dva roky. Podle České inspekce životního prostředí ji způsobily jedy, stále ale neexistuje přímý důkaz, odkud do řeky přitekly.
Zatímco rybáři se snaží život v řece obnovit, viník ani po dvou letech od ekologické havárie nebyl potrestán - spis k případu od června leží u olomouckého krajského soudu.
Havárie postihla Bečvu 20. září 2020 v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Jedovaté látky poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku.
Látky se podle nich vyskytují ve vodě historicky. Patří totiž mezi prvky, které se nedají vychytat v čističce odpadních vod. Jejich původ je ale nejasný.
Úřad zahájil kontroly ve firmách koncem loňského roku v souvislosti s loňskou otravou Bečvy, úniků látek do Bečvy však bylo loni více. Kontroly skončily letos.
„Znehodnocuje to naše mokřady a části našeho pobřeží jsou nyní pokryty ropou,“ řekla novinářům starostka Huntington Beach Kim Carrová. Únik ropy nazvala ekologickou katastrofou.
„Ne všechny státní instituce postupovaly správně. Teď nechci říkat, že to byl úmysl, spíše koordinovanost jednotlivých orgánů v danou chvíli prostě nezafungovala,“ uvedla Marie Pěnčíková (KSČM).
„Ministerstvo momentálně věc prověřuje jako podezření ze spáchání přestupku, tedy z moci úřední činí úkony předcházející zahájení přestupkového řízení," řekl mluvčí ministerstva.
Komise se ve zprávě vypořádává s postupem vyšetřování a s možnými pochybeními úřadů. Konečné znění dokumentu zveřejní komise na stránkách sněmovny nejpozději v pondělí.
„Naším úkolem je popsat pochybení, které při vyšetřování té události vznikly, jednotlivých úřadů a orgánů. Těch pochybení je celá řada a s každým dalším výslechem se ukazují další,“ uvedl Gazdík.
S komisí v pondělí mluvilo šest hostů. Na příští zasedání, které by se mělo uskutečnit příští týden, komise podle Pěnčíkové prozatím předvolala osm lidí, kteří už však budou v roli svědků.
V souladu s dohodami má každá ze sněmovních frakcí v komisi jednoho zástupce. Svá zjištění má komise, jejíž vznik dolní komora schválila v dubnu, předložit do pěti měsíců od svého vzniku.
„Havárie mimořádného rozsahu jako ta na Bečvě ukázala, že už jen třeba nezkušenost úředníků s tak velkým zásahem může být zásadní překážkou pro zvládání havárie,“ řekl ministr Brabec.
Singapurská loď MV X-Press Pearl, která z Indie převážela 25 tun chemikálií, včetně kyseliny dusičné, postihl požár u břehů Srí Lanky 20. května. Oheň zničil většinu nákladu a znečistil okolní vody.
Loni v květnu z nádrže tepelné elektrárny u města Norilsk uniklo přes 21 000 tun paliva a maziva, které se dostaly do několika řek a do jezera. Šlo o největší katastrofu v Rusku od roku 1994.
Podle experta z univerzity v Haifě Dora Adelista jde o nejhorší ekologickou katastrofu svého druhu za víc než 40 let, spousta ropy se ještě blíží k pobřeží.
Kvůli zářijové ekologické havárii uhynulo v řece Bečvě přes 40 tun ryb. Viníka však vyšetřovatelé stále nedopadli. Hnutí STAN požaduje kvůli nezvládnutí situace rezignaci Richarda Brabce.
Valašské Meziříčí (Vsetínsko)||ČTK|Zprávy z domova|Aktualizováno
Nikl není pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití může vyvolat přecitlivělost a alergické reakce.
Na únik škodlivých látek upozornili surfaři, kteří po styku s vodou zvraceli a měli problémy se zrakem. Po sociálních sítích později začala kolovat videa s uhynulými mořskými živočichy.
Ryby v řece Bečvě otrávily kyanidy. Potvrdily to výsledky vzorků vody, uvedla Česká inspekce životního prostředí. Na základě odebraných vzorků se bude nyní hledat původce havárie.
Vodohospodáři několikrát zvýšili odtok vody z nedaleké nádrže Bystřička, aby měla řeka vyšší průtok a látka se ve vodě co nejvíce naředila. Látka se do vody dostala na území Zlínského kraje.