Vláda zveřejnila návrh rozpočtu se schodkem 230 miliard korun. Podle ekonoma Jana Bureše se ale Česko nenachází v dluhové spirále. Jako negativní vnímá přebytky v rozpočtech krajů a obcí.
Francie vynaložila podle Hindlse předběžně za olympiádu asi devět miliard. „U Francie, což je výrazně míň u Pekingu, je to dáno tím, že Paříži se podařilo významně využít stávající infrastruktury.“
Donald Trump varoval před propadem americké ekonomiky, pokud bude zvolena jeho soupeřka Kamala Harrisová. Aktuální vývoj ekonomiky může být pro volby zásadní.
Ekonom Kovanda vysvětluje, že nákupy amerických akcií jsou často financované skrze půjčky v japonské měně, a to právě proto, že je dlouhodobě velice nízko úročená.
„Je pozitivní, že Česká národní banka po letech konečně plní svůj slib a dostala se na cílovou inflaci,“ chválí ekonom Lacina. Kroky centrálních bankéřů míří na situaci za rok až rok a půl.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) po jednání oznámil, že návrh důchodové reformy dá vládě 30. dubna. Sněmovna by ji mohla projednat v létě, Senát pak v září nebo v říjnu.
„Jak se má třicetiletý člověk dívat na to, když něco končí u Ústavního soudu? To v lidech nevyvolává důvěru,“ upozorňuje v pořadu Jak to vidí... pro Český rozhlas Dvojka Richard Hindls.
„Debata o změnách v důchodovém systému je otevřená a naprosto nezbytná. Jde o záležitost, která zasahuje každého z nás,“ řekl pro Radiožurnál ekonom a poradce prezidenta Pavla David Marek
Automobilový průmysl se s přechodem k elektromobilitě mění. V Česku loni výroba aut vzrostla o skoro 15 procent. Podle ekonoma Jana Bureše je důležitá flexibilita, uvedl pro Český rozhlas Plus.
Celou Evropou proběhla publikační vlna, při které statistické úřady oznamovaly, jak dopadl ekonomický výkon ve čtvrtém čtvrtletí a logicky i v celém roce 2023.
Přechod na euro je nákladnou záležitostí. „V očích i třeba mezinárodního tisku jsme nemocný muž Evropy. A na tom se moc letos měnit nebude,“ řekl pro Český rozhlas Dvojka ekonom Lukáš Kovanda.
Lodní přepravu z Asie do Evropy nadále blokují jemenští povstalci, kteří na obchodní lodě útočí. Nezabránily tomu ani britsko-americké útoky na jejich základny.
„Když zítra řekneme, že začínáme pracovat na vstupu do eurozóny, jde o projekt na přibližně šest let,“ říká ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN).
Přesně před rokem investiční banky na Wall Street řešily obavy z recese, které se ale nakonec nenaplnily. Naopak – americká ekonomika prokázala obdivuhodnou odolnost.
Proti přijetí eura stojí argument, že Česko nesplňuje stanovená kritéria a zároveň by se připravilo o vlastní měnovou politiku. Na druhou stranu by zmizela kurzovní nejistota a transakční poplatky.
„Pro představu, loni v lednu, v podstatě na vrcholu té inflační mánie, kdy zdražovalo všechno kolem nás, potraviny poskočily o čtyři procenta, což je na české poměry skutečně strašně moc.“
„Podstatná část inflace byla doma upečená, uvařená a taky jsme si ji tady doma, tak říkajíc, snědli. Nesouvisela s tím, co jsme si přivezli ze zahraničí,“ vysvětluje ekonom Mojmír Hampl.
Debaty nad cenami českých potravin pokračují, obchodníci je plánují od ledna kvůli vyšším nákladům zdražit. Podle ekonoma Jana Bureše by situaci mohl změnit Antimonopolní úřad.
„Je třeba zásadně vycházet z principu solidarity a subsidiarity. Nejdřív se má senior o sebe postarat sám, dále jeho nejbližší sociální okolí. Pak teprve veřejnost,“ vypočítává ekonom Jaroslav Šetek
Začal den protestů. Cílem odborů je přimět vládu reflektovat to, co se děje ve společnosti. Je stávka účinným řešením problémů? V pořadu Pro a proti o tom diskutovali Petr Musil a Dagmar Žitníková.
Inflace v zemích Evropské unie klesá, v Česku je ale stále téměř nejvyšší ze všech členských zemí. Podle ekonoma Mojmíra Hampla mohou za podstatnou část tuzemské inflace politické chyby.