ekonomický růst

| ČTK, Lenka Jansová, Václav Rokyta, kov |Zprávy z domova

Zeman podporuje růst minimální mzdy, míň se pak prý vyplatí práce načerno

Stát by měl snížit závislost lidí na sociálních dávkách a podpořit mzdy, za které se jim vyplatí jít do práce místo toho aby se případně nechávali zaměstnat načerno. Prezident Miloš Zeman tak dnes na jednání tripartity, kterého se ve Strakově akademii zúčastnil, podpořil nedávné rozhodnutí vlády zvýšit minimální mzdu od ledna o 700 korun na 9200. Tedy výrazněji, než se původně dohodli sociální partneři.

|Veronika Sedláčková, kap |Ekonomika

Česká ekonomika v posledním čtvrtletí roku 2013 rostla nejrychleji ze všech zemí EU

Hospodářství České republiky rostlo v loňském posledním čtvrtletí nejrychleji ze všech zemí v Evropské unii. V meziročním srovnání o 1,3 procenta a v porovnání mezi kvartály dokonce o 1,9 procenta. To je víc, než se původně předpokládalo. Aktuální čísla dnes uveřejnil Český statistický úřad. Takové zlepšení prý Česko zažilo naposledy začátkem roku 2007.

|Lucie Maňourová, Barbora Kreuzerová |Ekonomika

Toyota se po loňském propadu vrací na světovou špičku

Zisk největší japonské automobilky Toyota ve druhém čtvrtletí finančního roku vzrostl i přes propad prodeje v Číně na více než trojnásobek úrovně před rokem. Firma také v dnešní zprávě zvýšila odhad zisku na celý rok, který končí v březnu. Výhled odbytu vozů kvůli krizi v Evropě a problémům v Číně sice mírně snížila, je však na cestě dobýt zpět první příčku na světě.