Zachování rezervy do budoucna omezí případné velké projekty na území, kterým by labská část koridoru vedla, pro případ, že by stát později rozhodl i o připojení Labe ke koridoru.
Kůrovec skutečně může mít pozitivní vliv na rozmanitost druhů v lese. Na padlých stromech se často začnou objevovat jiné druhy brouků nebo třeba houby.
V Lipenské přehradě je více ryb. Ukázal to týdenní průzkum jihočeských hydrobiologů. Největší nárůst zaznamenali u cejnů, cejnků a candátů. Obnova jejich populace souvisí zřejmě s ochrannými opatřeními posledních let. Výzkum by měl zároveň přispět ke zkoumání vlivů globálního oteplování na vodní ekosystém.
Velmi nevšední krok se rozhodl udělat australský Světový fond na ochranu přírody. Ten v současnosti shání 100 tisíc dolarů na koupi licence na lov ryb, zejména žraloků, podél Velkého korálového útesu. Sítě, které zde podle ochránců přírody pochytají tisíce ryb ročně, chtějí odstranit a tím žraloky i další ryby chránit. Jejich záměr kritizují australští rybáři a další ochranářské organizace.
Na území Antarktidy se podle nových zjištění stále častěji dostávají semena cizích rostlin, které by mohly ohrozit původní druhy. Ročně do Antarktidy přijede asi 40 tisíc návštěvníků, kteří většinou nechtěně přivezou semena zachycená na oblečení.
Ekologická havárie komplikuje dopravu v Karviné. Důlní vody unikají do potoka Doubravská stružka. Vzniklá pěna se dostává i na hlavní tah spojující Karvinou s Ostravou.
Turbulence vytvářené lodními šrouby zřejmě citelně narušují vodní ekosystémy. Při každé otočce přijde o život velké množství drobných korýšů, kteří jsou základem potravního řetězce.
Korálové útesy ničí extrémní horka, varuje americký list New York Times. Letošní vedra zvýšila nebezpečí jejich postupného úhynu. Další příčinou je vyšší kyselost vody způsobená oxidem uhličitým v atmosféře. Ve hře je celý rozsáhlý ekosystém korálových útesů.