„Moře je stále teplé, takže bych se shodoval s odhadem Copernicu, že je poměrně dobrá šance na to, že letošní rok bude buď těsně druhý nejteplejší rok, anebo těsně první nejteplejší rok,“ říká Trnka.
Údaje jsou alarmující, protože rekordů padlo více než minulý rok, kdy působil výrazně silněji jev El Niňo, který otepluje povrch oceánu v tropické části Tichomoří,což vedlo k vyšším teplotám.
Jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících intenzitu hurikánů je teplota vody v pásu mezi Afrikou a Střední Amerikou, který je označován jako „hlavní region rozvoje“.
„Opakované nedostatky vody, když bude stav El Niňo – a tohle nebylo zvlášť veliké – budou nastávat vždy. Lidem se voda sebrat nedá, takže bude potřeba omezit lodní dopravu,“ odhaduje Jan Hollan.
Více než 330 miliard korun je evropský účet za loňské škody způsobené extrémním počasím, které posiluje změna klimatu. Každý z uplynulých deseti měsíců byl nejteplejší v historii měření.
V kolumbijské Bogotě jsou pouze omezené dodávky vody. Příčinou jejího nedostatku je obrovské sucho. Odborníci tento problém částečně spojují se současným meteorologickým jevem El Niňo.
Průměrná globální teplota za posledních 12 měsíců je rovněž nejvyšší v historii měření. Byla o 0,70 stupně Celsia vyšší než průměr mezi lety 1991 až 2020.
Loňská zima byla výjimečná svými teplotními rekordy. „Významně se na tom podílel jev El Niño. Spekuluje se o tom, zdali nemůže mít vliv i výbuch sopky Hunga Tonga,“ říká hydrolog Jan Daňhelka.
Velmi zrádná byla v českých podmínkách v září situace pro meteorology. Po odborné stránce věděli, že velmi vysoké teploty jsou projevem velkého problému, ovšem zároveň předpovídali příjemné počasí.
Úrodu rýže v zemi poškodily silné deště a ceny rýže se v Indii za poslední rok zvýšily více než o desetinu. Podle odborníků by omezení mohlo zvýšit světové ceny potravin.
Teploty překonávají rekordy jak na pevnině, tak v oceánech, „což může mít ničivé dopady na ekosystémy a životní prostředí,“ varovala Mezinárodní meteorologické organizace.
Sedm modelů z různých zemí světa, se kterými momentálně pracují vědci z Austrálie, naznačuje, že by k efektu El Niño skutečně mělo dojít. Otázkou zůstává, jak bude silné.
„Často slýchám dotazy, kde že máme to naše globální oteplování, když je venku taková zima a vegetace je zpožděná o jeden měsíc. Jenže globální znamená, že po celé zeměkouli,“ říká meteorolog.
Brazilský vědec řekl, že teploty na Antarktickém poloostrově a dalších ostrovech v oblasti značně kolísají. Po ochlazení v prvním zkoumaném desetiletí následně výrazně vzrostly.
Podle Světové meteorologické organizace je letos 70% šance na vznik jevu zvaného El Niño, který souvisí se zeslábnutím oceánského proudu. To způsobuje oteplení vod v jižní části Tichého oceánu.
Podle vědců se mění klima a kvůli tomu se loňský rok stal třetím nejteplejším v historii měření. Vyplývá to ze zprávy o stavu klimatu, kterou zveřejnil americký Národní úřad pro oceán a atmosféru.
Rok 2017 bude zřejmě jedním ze tří nejteplejších roků v dějinách měření. Teplejší byly jen roky 2015 a 2016. Loňský a předloňský rok ale byly silně ovlivněné klimatickým jevem El Niňo.
V jihoafrické provincii Západní Kapsko byl v pondělí kvůli přetrvávajícím suchům vyhlášen stav přírodní katastrofy. V regionu, který zahrnuje Kapské Město, panují nejhorší sucha za posledních 113 let.
Nad Atlantikem už řádí první letošní hurikán. Je to poprvé od roku 1938 a teprve počtvrté od začátku měření v polovině 19. století, kdy hurikán vznikl v lednu. V zimě totiž není hurikánová sezona. Bouře dostala jméno Alex a blíží se k portugalskému souostroví Azory.
Zatímco severní polokoule vstoupila do astronomické zimy, v převážné části Jižní Ameriky začalo léto. Meteorologové varují, že bude extrémní. Třeba nejčastější turistická destinace Rio de Janeiro bude mít podle předpovědi průměrnou teplotu až o 4 stupně Celsia vyšší než v předchozích letech. Vše je pravděpodobně způsobeno kombinací globálního oteplování a letos nezvykle silného klimatického jevu El Niňo.
Meteorologové míní, že průměrná teplota za rok 2015 bude zřejmě nejvyšší v zaznamenané historii. Podle Světové meteorologické organizace data od ledna do října ukazují, že průměrná globální teplota se pohybuje zhruba tři čtvrtě stupně nad průměry z let 1961–1990.
Peru se vzdalo pořadatelství Rallye Dakar 2016 kvůli klimatickému jevu El Niňo. Země se měla na program vrátit po dvou letech, a v Limě se mělo dokonce startovat. Příští ročník se tak pojede jen v Argentině a Bolívii. Po březnových záplavách v oblasti Atacama na severu Chile totiž pořadatelům odmítla účast i tamní vláda.