Protestující aktivisté přerušili jednání na téměř hodinu. Už před začátkem jednání se na místo dostavila aktivistka převlečená za uhlí. Protest byl proti možnému prodeji elektrárny Počerady.
Nejlidnatější africká země Nigérie má zájem o českou pomoc v energetice. Neustále se totiž potýká s výpadky proudu. Plánuje proto vybudovat síť elektráren a chce k tomu využít znalosti českých podniků. Delegaci českého ministerstva zahraničí to řekl nigerijský ministr energetiky a hospodářských resortů Babatunde Raji Fashola.
Slovenské elektrárny možná skončí v rukou české firmy. O nákupu většinového podílu začal jednat Energetický a průmyslový holding (EPH) s italskou společností Enel. Ta ve Slovenských elektrárnách vlastní dvě třetiny akcií.
Více škodlivin v ovzduší, vše v rámci předpisů. Taková je od začátku roku situace v Elektrárnách Opatovice. Společnost totiž začala používat místo černého hnědé uhlí. To obsahuje více síry. Ve vzduchu tak přibyde oxidu síry.
Energetická společnost ČEZ se o další krok přiblížila k prodeji své elektrárny Dětmarovice. Na 18. prosince totiž svolala mimořádnou valnou hromadu, která se bude právě elektrárnou zabývat.
Energetická společnost ČEZ zvažuje prodej uhelných elektráren Počerady a Chvaletice. Podle vyjádření firmy je hlavním důvodem nejistota dodávek uhlí od roku 2013 kvůli vleklým jednáním s dodavatelem paliva společností Czech Coal.
Mezi roky 2018 a 2022 by měl skončit provoz všech německých atomových reaktorů. S definitivním plánem na utlumení výroby elektřiny z jádra předstoupí kabinet kancléřky Angely Merkelové až v červnu. Už teď ale unikají na veřejnost první podrobnosti tohoto plánu. A jako vždy vyvolávají emoce.
Ekologům se nelíbí záměr elektrárenských společností odpojovat solární a větrné elektrárny ze sítě. Dnes proto vyzvou k odvolání představenstva společnosti ČEPS, která má rozvody elektřiny v zemi na starosti.
|Igor Maňour, Jaroslav Skalický, Martin Hromádka|Ekonomika
Česko by se v létě příštího roku mohlo ponořit do tmy. Podle společnosti ČEPS kolaps energetické přenosové soustavy hrozí v případě, že bude dodávat elektřinu velká část slunečních elektráren, které už získaly souhlas s připojením do sítě.
Česká přenosová soustava může být v ohrožení. Jednoduše proto, že nových slunečních a větrných elektráren je naplánováno tolik, že by jejich připojení mohlo ohrozit bezpečný provoz sítě. Společnost ČEPS, provozovatel české přenosové soustavy, proto sáhl k neobvyklému kroku. Vyzval distributory elektřiny, aby pozastavili připojování nových obnovitelných zdrojů energie do elektrické sítě. Obrovské investice do fotovoltaiky v posledních měsících tak jsou vážně ohroženy.
Provozovatel přenosové soustavy, společnost ČEPS, vyzval distribuční společnosti, aby pozastavily připojování nových slunečních a větrných elektráren do sítě. Vysoký počet naplánovaných projektů výstavby těchto zdrojů může podle firmy ohrozit bezpečný a spolehlivý provoz sítě.
Starostové měst a obcí na Frýdlantsku se dnes sejdou kvůli chystané výstavbě nové obří elektrárny v sousedním Polsku, v těsném sousedství hranice s Českou republikou. Bojí se jejich negativního vlivu na životní prostředí.
Ačkoli stát snižuje fotovoltaickým elektrárnám podporu, jejich expanze nabírá na síle. Podle deníku E15 chtějí investoři příští rok do solárních elektráren dát v porovnání s letošním rokem dokonce až dvojnásobek peněz.
Převratnou novinku na německém energetickém trhu chystají poskytovatel ekologické elektřiny Lichtblick a automobilka Volkswagen. Přicházejí s projektem plynových minielektráren, které by byly zabudované přímo v domech. Informaci přináší týdeník Der Spiegel.
Dotace výkupních cen elektřiny ze slunečních elektráren by se měly snížit. Podle ministerstva průmyslu a obchodu totiž toto nyní vysoce prosperující odvětví už nepotřebuje masivní státní dotace. Resort proto připravuje změnu zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Česká společnost Energo-Pro vybuduje v Gruzii dvě vodní elektrárny. Dohodu podepsala s gruzínským ministerstvem energetiky. V přepočtu jde o investici za dvě a půl miliardy korun.
Energetická společnost ČEZ loni vydělala 43 miliardy korun. To je o polovinu víc než v roce 2006. K rekordnímu výsledku pomohly firmě především vyšší výroba, vyšší ceny elektřiny, akvizice v zahraničí a úspory nákladů. Výsledky jsou v souladu s očekáváním analytiků i předběžných odhadů vedení společnosti.
Teherán prý v blízké budoucnosti vyhlásí výběrová řízení na stavbu těchto zařízení. Zveřejnění tohoto záměru přichází týden poté, co Rusko dodalo první zásilku jaderného paliva pro íránskou atomovou elektrárnu v Búšehru.