elektronické náramky

|Václav Štefan |Zprávy z domova

Tendr na elektronické náramky pro vězně se opět odkládá. Začít fungovat by měly v příštím roce

Ministerstvo spravedlnosti testuje elektronické náramky pro domácí vězně. Zatím mu šest firem nabízí čtyři různé systémy. Už teď je ale jasné, že podpis smlouvy s případným vítězem tendru stát odkládá až na příští rok. Zatím resort počítá se začátkem března. Elektronický monitoring má zlepšit kontrolu domácích vězňů. Na ty v současnosti dohlížejí probační úředníci. Soutěž na náramky v minulosti několikrát zkrachovala. První výběrové řízení ministerstvo vyhlásilo už před šesti lety.

|Petra Hosenseidlová, dab, msk |Zprávy z domova

O zakázku na elektronické náramky se uchází osm zájemců

Do nového tendru na elektronické náramky pro domácí vězně se přihlásilo osm zájemců. Příslušná komise teď prověří, jestli přihlášené firmy splňují požadované podmínky. Předpokládaná cena je 100 milionů korun. Potom, co se do tendru napoprvé nikdo nepřihlásil, rozhodlo se vedení resortu pro takzvanou formu soutěžního dialogu, tedy bez přesněji zadaných technických a finančních kritérií.

Spory na ministerstvu spravedlnosti bude řešit premiér i ústavněprávní výbor

|Jana Čermáková, Michaela Vydrová, Martin Karlík |Zprávy z domova

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se znovu vloží do řešení sporů na ministerstvu spravedlnosti. Už před časem si zval ministryni za hnutí ANO Helenu Válkovou a někdejší první náměstkyni Hanu Marvanovou, které se spolu přely. Teď je zase Válková ve sporu s náměstkem Pavlem Šternem. Podle Sobotky to vládě přináší negativní publicitu.

|Pavel Sedláček, Eva Presová |Zprávy z domova

Střední Evropa začíná mít problémy s přeplněností věznic

S přeplněnými věznicemi se kromě Česka potýkají i další evropské země. V Česku přebývá ve věznicích o pětinu víc vězňů, v některých zařízeních v Chorvatsku až o 80 procent víc delikventů, naproti tomu třeba v Polsku kapacitu věznic ani nevyužijí. Uvedli to účastníci setkání středoevropských ministrů spravedlnosti v Kroměříži.