V nominaci je kromě Emila Zátopka také sprinter Usain Bolt, vytrvalec Haile Gebrselassie, dlouholetý král na 400 metrů překážek Edwin Moses a čtyřnásobný olympijský vítěz v hodu diskem Al Oerter.
Ikonický čůrající chlapeček se převlékl do červeného nátělníku a bílých šortek. Na hrudi nechybí československý znak a Zátopkovo startovní číslo 903 z olympiády v Helsinkách.
Režisér David Ondříček do hlavních rolí obsadil Václava Neužila a Marthu Issovou. S filmovým štábem natáčel také svatbu sportovců v jednom pražském kostele.
Muzikant a filmový skladatel Jan Petr Muchow říká, že je mu v kapele příjemnější a sympatičtější role šedé eminence. „Někoho, kdo třeba stojí za basou a skoro není vidět.“
Když delší dobu neběhá, paradoxně ho začne bolet koleno. Se sportem začal nyní šedesátiletý Zbyněk Fojtík před lety díky článku v novinách a ve středu se znovu představí na trati Olympijského běhu.
Režisér David Ondříček si tentokrát vybral příběh Emila a Dany Zátopkových. Olympijské vítěze z Helsinek ztvární herec Václav Neužil a herečka Martha Issová.
Na konci dubna začne režisér David Ondříček natáčet svůj nový snímek Zátopek. Na svou roli oštěpařky Dany Zátopkové se připravuje i Martha Issová, které pomáhá trenér Barbory Špotákové.
O novém seriálu, o hereckých zkušenostech ze zákulisí nebo o tom, jaké je hrát Hurvínka a balancovat ve dřevácích na špičkách, mluvil na Radiožurnálu v rozhovoru s Lucií Výbornou herec Václav Neužil.
Žádný jiný sportovní pár nedokázal to, co oni v Helsinkách, kde vybojovali dohromady čtyři zlaté medaile. Atleti Emil a Dana se vzali čtyři roky před mimořádně úspěšnými hrami ve Finsku, před 70 lety.
Před 70 lety, 30. července 1948, získal legendární atlet Emil Zátopek první zlatou olympijskou medaili, když na olympiádě v Londýně vyhrál běh na 10 km.
Na jaře příštího roku se začne natáčet film o českém olympionikovi Emilu Zátopkovi. Kvůli snaze po co nejvěrnějším zachycení atmosféry štáb čeká, až bude opraven olympijský stadion v Helsinkách.
Získat zlato na jedné zimní olympiádě ve dvou různých sportech, to se ještě žádné ženě nepovedlo. Až Ester Ledecké. Týden po senzačním triumfu v lyžařském super-G pokořila soupeřky i na snowboardu.
Na olympijských hrách v Helsinkách vstoupili manželé Zátopkovi mezi sportovní legendy. Emil vybojoval tři zlaté medaile ve vytrvalostních bězích a čtvrté zlato přidala Dana Zátopková v hodu oštěpem.
Končí olympijský rok, jehož symbolem se stal proslulý atlet - štábní kapitán Emil Zátopek. Jeho nohy běžely v českém domě v Riu a jeho tvář se dodnes usmívá z propagačních materiálů. Mnozí historici ovšem označování Zátopka za českou národní ikonu považují za omyl. Podle nich slavný běžec mimo závodní dráhu mnohokrát selhal.
Třiačtyřicet dní před olympiádou v Riu vyšla kniha s názvem Dana a Emil Zátopkovi – Náš život pod pěti kruhy, která pravdivě mapuje soužití asi nejslavnějšího sportovního manželského páru u nás. Křest obstarala v pražské fanzóně českého týmu sama autorka a olympijská šampionka z Helsinek 1952. Vdova po legendárním běžci za několik měsíců oslaví už čtyřiadevadesáté narozeniny.
Sportovní terminologií řečeno, přípravy na olympijské hry v brazilském Riu se dostaly do cílové rovinky. Do jejich zahájení zbývá přesně 101 dní a zástupci české mise už představili Český dům. Pokud byste ho v dějišti olympiády chtěli navštívit a dát si české pivo nebo se setkat s reprezentanty, určitě neminete šestimetrovou dominantu v podobě sochy legendárního běžce Emila Zátopka.
Fenomenální běžec Emil Zátopek. Jednou hrdina, podruhé muž určený režimem k zapomnění. V Českém rozhlase se právě dokončuje natáčení četby na pokračování podle knihy Pavla Kosatíka Emil Běžec 00:10. Životem české legendy provede posluchače herec Ivan Trojan.
Emil Zátopek bude symbolem pro Český dům v Riu de Janeiru. Na návštěvníky má přenést olympijský duch a pravé lidské hodnoty. Letní olympijské hry potrvají od 5. do 21. srpna. Úvodní a závěrečný ceremoniál se uskuteční na známém stadionu Maracaná, kde ho může sledovat až téměř 79 tisíc lidí.
Milovníci hudby se můžou těšit na jedinečný zážitek. V Praze totiž 6. dubna vystoupí legenda šansonu, zpěvák Charles Aznavour, označovaný jako francouzský Frank Sinatra. Je to vůbec poprvé, co se Aznavour představí v české metropoli. Jak řekl, do Česka se velmi těší, ostatně Prahu dobře zná.
Kresba legendárního běžce Emila Zátopka bude zdobit kolekci oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v Riu de Janeiro. Český olympijský výbor (ČOV) se osobností čtyřnásobného olympijského vítěze inspiroval pro celou řadu aktivit v příštím roce.
Český sport má ve světě respekt. Jedním z důkazů je třeba to, že hned dva rozšířené časopisové tituly v cizině se jmenují právě po českých sportovcích. Jeden z nich jménem Panenka je velmi alternativní a začali ho vydávat fotbaloví nadšenci ve Španělsku, v Belgii si můžou fanoušci běhání přečíst časopis Zátopek.
Před 63 lety slavilo celé Československo dodnes jen těžko uvěřitelný výkon Emila Zátopka. Legendárnímu vytrvalci se na letních olympijských hrách v Helsinkách povedl hattrick, který od té doby nikdo nezopakoval. Po pěti a deseti kilometrech ovládl 27. července maraton a tento historický moment si připomněli sportovci v pražské Stromovce.
Ve Spojeném království má už brzy vyjít knížka o legendárním československém běžci Emilu Zátopkovi. Publikaci o trojnásobném zlatém medailistovi helsinské olympiády dlouhodobě připravuje britský novinář Pat Butcher. Sám bývalý atlet se netají obdivem k ikoně československého sportu. Současně ale nehodlá zamlčovat ani některé sporné okamžiky Zátopkova života.
Od fotbalového šampionátu v Římě v roce 1934 až po turnaj století na ZOH v Naganu 1998 - tak bude vypadat program Rádia Retro „Sportu zdar!". Digitální stream zavede posluchače s mikrofonem za sportem od 6. května a nabídne jim 28 hodin autentických záznamů a sportovních příběhů. Rádio Retro spouští Český rozhlas při příležitosti hokejového šampionátu.
Legendární běžec Emil Zátopek nemá své místo jen ve výstavkách českého a československého sportu. Myslí se na něj i na severu Evropy, kde se sbírají medaile hlavně v zimních sportech. Své místo má v olympijském muzeu v norském Lillehammeru, v dějišti zimních olympijských her 1994.