Ministerstvo financí zveřejnilo propočet příjmů a výdajů na energetickou krizi. Ze stanoviska uveřejněného na jeho webu vyplývá, že windfall tax bude pokračovat i v roce 2025.
Termín „energetická chudoba” nebyl ještě nedávno příliš rozšířený. Dokonce se zdálo, že s takovým problémem se Česko vlastně ani nepotýká: vždyť kdo by tu neměl dostatek peněz na adekvátní vytápění?
Distributoři chystají stamiliardové investice do sítí, které se promítnou do poplatků pro spotřebitele. Jak se pak náklady rozdělí, má řešit nová tarifní soustava.
Státu na pokrytí mimořádných výdajů v energetické krizi chybí podle šéfa Národní rozpočtové rady Mojmíra Hampla ještě 34 milliard korun. Jsou to účelová čísla, tvrdí akcionář ČEZ Pavel Grünfeld.
„Náklady narůstaly extrémně. Pokud by se měly promítnout do výsledné ceny, tak by byly výrobky neprodejné,“ říká bývalý jednatel firmy Gurmán Sedlnice Vilém Skalický.
Vláda ve středu rozhodla, že domácnosti a firmy budou od příštího roku opět platit poplatky za obnovitelné zdroje energie jako před loňským říjnem. Letos je plně hradil stát.
Ve hře je opět založení státního obchodníka s plynem, který by mohl pro Česko uzavřít kontrakty na zkapalněný zemní plyn. Českému rozhlasu to potvrdil ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (STAN).
Některé domácnosti šetřit nemohou, protože jim zkrátka na uspoření peníze nezbývají. Finanční rezervu si vůbec nemůže tvořit devět procent respondentů.
Zatímco největší energetická firma ČEZ loni lidem na střechy domů dodala přes čtyři tisíce elektráren, což je třikrát víc než v roce 2021, letos v prvním čtvrtletí je to zatím 1300 elektráren.
Německý ministr hospodářství Robert Habeck ubezpečuje, že i přes současnou krizi se země bez jaderných elektráren obejde a definitivní vypnutí reaktorů se tedy nemusí odkládat.
Roční bilanci plynárenské soustavy v loňském roce významně ovlivnila loňská geopolitická situace způsobená ruskou agresí na Ukrajině. Oproti roku 2021 poklesl dovoz plynu o 40,7 procenta.
Každý zákazník si nemůže, ať už v e-shopu, nebo v kamenném obchodě, koupit víc než tři balíčky, které obsahují zhruba čtvrt kilo zeleniny. V mnohých obchodech zelenina ale prakticky vůbec není.
Pro ČEZ budou odvody z tržeb a z daně z příjmu za rok 2023 představovat 40 až 80 miliard korun. Státu by měl i s dividendy odvést přes 100 miliard korun.
Po loňském trendu ekonomického pesimismu se svět konečně začíná nadechovat. Důležité je, abychom si nevyrobili krizi sami, například kvůli špatným předpovědím a rozhodnutím.
Stovky pekařů si stěžují na vysoké ceny elektřiny, másla, mouky i vajec. Požadují energetický strop pro všechny. Francouzská vláda ho dosud zavedla jen pro menší podniky s méně než deseti zaměstnanci.
Mírná zima pomáhá Evropské unii čelit energetické válce, kterou loni zahájilo Rusko. Zásobníky s plynem napříč Evropou jsou podobně naplněné jako na podzim. Má Evropa v oblasti energetiky vyhráno?
Systém kompenzací je podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) výsledkem společných jednání s obchodníky s energiemi. Mechanismus bude podle ministra rozdělen podle specifik obchodníků.
Už loni v novoročním projevu Fiala řekl, že Česko čeká nejsložitější rok od vzniku samostatné republiky. Varoval před inflací, růstem cen energií a pandemií covidu. Pak přišel ruský vpád na Ukrajinu.
Bydlíte ve velkém domě, který není zateplený? Nejspíš patříte mezi domácnosti, kterým letos nejvíce vzrostly výdaje na bydlení. I to ukazují nová data z projektu Česko 2022: Život k nezaplacení.
OECD ve své poslední předpovědi zmiňuje nejhorší energetickou krizi od 70. let, která vyvolá prudké zpomalení zejména evropských ekonomik. Podle Švejnara měli evropští politici více předvídat.
Pohledem na akciové trhy i reálnou ekonomiku to vypadá, že svět se na válku na Ukrajině celkem adaptoval. Jako člověk, i byznys si evidentně zvykne na všechno.
Cena plynu pro evropský trh pokračuje v poklesu a ve středu dopoledne se propadla až na 76,18 eura za megawatthodinu (MWh). Na rekordních zhruba 345 eur se vyšplhala v létě.