Podle zjištění kontrolorů, ministerstvo nevybíralo projekty k podpoře podle jejich efektivnosti a nehodnotilo je podle toho, jaký vykazovaly poměr mezi očekávanými úsporami energie a náklady.
S plánem, jak teplárnám pomoct a zabránit jejich případným krachům, přichází ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle Radiožurnálu chce změnu zakomponovat do zákona o podporovaných zdrojích energie.
Na přeměnu teplárenství by z Modernizačního fondu v příštích deseti letech mělo putovat zhruba 40 až 70 miliard korun. Nedostane se ale zdaleka hned na všechny.
Zákazníci se budou nově orientovat podle škály písmen A až G. Úplně tak zmizí skupiny spotřebičů se znaménkém +, které označovalo ty nejúspornější výrobky.
Podle Vladimíra Sochora z ministerstva průmyslu a obchodu se vyšší investice při projektování vrátí v podobě úspor za vytápění. Od začátku roku do konce října úřady vydaly víc než 15 tisíc povolení.
Pokud si objednáte průkaz energetické náročnosti budovy, dejte si pozor na kvalitu zpracování. Podle Státní energetické inspekce má každý třetí takový doklad nedostatky.
V areálu olomoucké fakultní nemocnice roste unikátní klinika: jako první v Evropě bude splňovat standardy pasivní budovy. Je navržená tak, aby se v ní skoro nemuselo topit.
Pračky, ledničky nebo vysavače budou mít označení A až G podle stupně své energetické náročnosti. V Bruselu se na tom dohodly země Evropské unie. Od roku 2017 by tak mělo zmizet dosavadní označování využívající písmeno A a znaménko plus.
Některé realitní kanceláře stále porušují zákon. V inzerátech totiž neinformují o energetické náročnosti budov, které nabízejí k prodeji nebo k pronájmu. Jen od července, kdy se zpřísnila pravidla pro zveřejňování energetických štítků, už inspektoři rozdali pokuty za více než 80 tisíc korun. Agentury se ale brání tím, že energetické průkazy jim nedodávají majitelé nemovitostí.
Majitelé budov, kteří se rozhodli svoji nemovitost nebo její část prodat či pronajmout, musí k ní mít od ledna takzvaný průkaz energetické náročnosti budov (PENB). Z toho se kupující dozví, jak moc je budova náročná třeba při vytápění. Povinnost platí ze zákona od začátku letošního roku, a za nesplnění jsou dokonce pokuty.
Zákaz prodeje klasických žárovek se letos rozšíří na zdroje o výkonu 60 wattů. Jsou vůbec nejrozšířenějším zdrojem světla v domácnostech, a tak spotřebitelům nezbyde, než se v prodejnách poohlédnout po jejich náhradě.
Zatímco v Evropě pasivní a nízkoenergetické domy v poslední době prožívají obrovský boom, u nás se zájem investorů zvyšuje jen pomalu. Proto jihočeská hospodářská komora rozjíždí společný česko-bavorský projekt, který je zaměřen právě na výstavbu energeticky hospodárných domů.
Evropská unie chystá největší změnu ve stavebnictví za poslední dobu, která bude mít hlavně vliv na životní prostředí. Od roku 2020 totiž bude možné už podle schválené evropské směrnice stavět jen energeticky úsporné domy.