Češi se snaží na letošní topnou sezónu připravit, což potvrzují i e-shopy, kterým rekordně rostou prodeje. Největší zájem je o kotle na pelety, elektrické ohřívače na vodu a přímotopy.
Například obrazy v Národní galerii musí mít stálé klima, aby se nepoškodily. Jenže cena elektřiny roste a s přicházející zimou má vedení starost o vytápění Veletržního paláce.
3:27
Pardubice||Drahomíra Bačkorová|Zprávy z domova|ENERGIE ZA VŠECHNY PENÍZE
Problémem je také to, že kluby nemohou plánovat do budoucna, protože se jim nedaří uzavírat dlouhodobé smlouvy na energie. Bojí se tak o budoucnost sportu.
Ceny elektřiny začátkem týdne stouply až na tisíc eur za megawatthodinu, v současnosti stojí asi 600 eur. Za propad cen může plánované evropské jednání o jejich zastropování.
Zvýšenou kriminalitu policisté v Jílovém u Prahy neevidují. Na zhasínání osvětlení si zatím nestěžují ani místní obyvatelé. „Myslím si, že šetřit je potřeba,“ komentuje obyvatel Jílového,
Zákon spotové produkty nereguluje. Energetický regulační úřad ovšem jedná s resortem průmyslu a obchodu o legislativním omezení nabídky spotových produktů. Lidé by tak mohli od smluv odstoupit.
Rostoucí inflace ukrajuje z rozpočtů domácností stále víc peněz. Češi tak začínají ve velkém šetřit. Někdy stačí malé změny, které nám ušetří až tisíce korun na konečném vyúčtování domácností. Jaké?
Městský úřad kvůli cenám energií nařídil podobným budovám systém EPC, který má za cíl šetřit energie. Do současnosti v nemocnici například fungovalo parní topení, které neodpovídalo emisním limitům.
Nejde jen o stroje, Střední průmyslová škola strojnická má podle ředitele 240 výkonných počítačů. „Každý počítač spotřebuje zhruba 300 a někde i 500 wattů, to je velká spotřeba a nelze to omezit.“