Engel

Předseda LOK Engel: Bojujeme o záchranu systému. O peníze nám tentokrát nejde

|Markéta Bartošová, Michaela Vydrová |Zprávy z domova

Čeští lékaři se dnes zapojili do prvního společného protestu zdravotníků zemí visegrádské čtyřky. Symbolicky pět minut po dvanácté se sešli na půlhodinových shromážděních. Podle předsedy Lékařského odborového klubu Martina Engela čeští lékaři bojují o záchranu systému. Jak řekl ve Světě o druhé na Rádiu Česko, o peníze tentokrát nešlo.

|Matěj Skalický, Jan Bumba |Zprávy z domova

Lékaři si od příštího roku nepřilepší, nejsou peníze. Nic nového, reagují odboráři

Platy ve zdravotnictví v příštím roce vzrůst nemohou, nejsou na to peníze. Ministr Leoš Heger z TOP 09 to dnes oznámil s tím, že ho to mrzí, ale systém všeobecného zdravotního pojištění je v deficitu. V roce 2013 také neporostou úhrady za zdravotní péči. Zdravotní pojišťovny by za ni měly vydat maximálně tolik, kolik vyberou na pojistném.

|Tomáš Pavlíček, pir |Zprávy z domova

Rok po lékařských protestech odboráři ministrovi důvěřují

Přesně dvanáct měsíců poté, co zdejší nemocniční lékaři pohrozili odchodem ze zdravotnictví, odbory důvěřují ministru zdravotnictví Hegerovi, že splní memorandum, podle kterého má v příštím roce dojít k desetiprocentnímu zvýšení mezd. Díky výpovědím asi čtyř tisícovek lékařů na přelomu roku si přitom zdravotníci po sjednaném smíru v memorandu již letos zajistili o pět až osm tisíc korun vyšší platy. Přesto se množí obavy, že se růst mezd nepodaří ministerstvu zajistit.

|Martina Spěváčková, bre |Zprávy z domova

Engel projedná s Hegrem plnění memoranda, které ukončilo akci Děkujeme, odcházíme

Před čtvrt rokem ukončili odboráři protestní akci Děkujeme, odcházíme. S ministerstvem zdravotnictví lékaři podepsali memorandum, podle kterého měli od 1. března dostat přidáno. Ne ve všech nemocnicích se ale doktoři vyšších platů skutečně dočkali. Podle odborářů je takových zdravotnických zařízení kolem patnácti. O situaci bude jednat šéf Lékařského odborového klubu Martin Engel s ministrem zdravotnictví Leošem Hegrem.

|Martin Hromádka, Martina Mašková |Zprávy z domova

Engel: Odbory nebudou trvat na garanci návratu lékařů

Ministr zdravotnictví Leoš Heger dostal od vlády mandát k dalšímu vyjednávání s nespokojenými doktory. Kabinet by mohl přistoupit na požadavek, aby peníze navíc nebyly součástí osobního ohodnocení, ale tarifních platů. Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel potvrdil, že jednání probíhají. Zároveň řekl, že odboráři jsou ochotni ustoupit od podmínky garantovaného návratů lékařů na původní místa.