EPH

| ČTK |Ekonomika

Křetínský se stal většinovým vlastníkem Energetického a průmyslového holdingu

Podnikatel Daniel Křetínský se stal většinovým vlastníkem Energetického a průmyslového holdingu (EPH). Firmu opouští podnikatel Patrik Tkáč a investoři spojení se skupinou J&T. Křetínský tak nyní drží 94 procent akcií holdingu a zbytek členové vedení EPH. V pátek to potvrdil mluvčí holdingu Daniel Častvaj. Již dříve EPH sdělil, že Tkáč může za své akcie získat v přepočtu až 74 miliard korun. Firma dnes oznámila, že fond australské banky Macquarie získal podíl 31 procent v EP Infrastructure (EPIF), klíčové dceřiné firmě holdingu.

|Simona Bartošová, Zuzana Švejdová |Ekonomika

Greenpeace chce koupit a zavřít doly Vattenfallu v Německu. Zaujaly ale i ČEZ

Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace chce koupit povrchové doly švédské společnosti Vattenfall. V německé Lužici firma provozuje pět uhelných dolů, které každoročně těží 63 milionů tun uhlí, což asi 1,5krát více, než vytěží celá Česká republika. Zájem o část majetku švédského gigantu projevily i české firmy, například ČEZ nebo Energetický a průmyslový holding (EPH). Na rozdíl od nich chce ale Greenpeace doly uzavřít.

EPH Křetínského a Tkáče koupil v Itálii sedm velkých elektráren

| ČRo |Ekonomika

Energetický a průmyslový holding ohlásil významnou transakci, v Itálii kupuje od společnosti E.ON sedm elektráren, šest plynových a jednu černouhelnou, s výkonem větším, než mají dohromady jaderná zařízení Temelín a Dukovany. Pokračuje tak v podobných nákupech, které EPH, spoluvlastněný Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem z J&T, odstartoval minulý rok. Tehdy koupil uhelnou elektrárnu na severu Anglie.