Erste Group

|Jitka Hanžlová, Simona Bartošová |Ekonomika

Akcie rakouské Erste Bank čelí po prudkém poklesu dalším výprodejům

Investoři se v pátek hromadně zbavovali akcií rakouské Erste Bank a pod tlakem mohutných výprodejů klesla jejich cena o více než 16 procent. Dnes dopoledne posilovaly, pak si ale investoři zřejmě přečetli doporučení některých makléřů a akcie Erste čelí dalším výprodejům. Pokles není tak dramatický jako v pátek - při ceně 523 koruny ztrácí necelá 3 procenta.

Erste Group vykázala za 3. čtvrtletí ztrátu až 970 milionů eur. Navrhne nevyplácet dividendu

|Vladimír Kroc, Michaela Vydrová |Ekonomika

Rakouská Erste Group, která ovládá Českou spořitelnu, vykáže za tři čtvrtletí ztrátu 920 až 970 milionů eur (až 2,4 miliardy korun). Důvodem je přecenění dluhopisů zemí postižených evropskou dluhovou krizí a přecenění dceřiných firem v Maďarsku a Rumunsku. Bez těchto opatřená by měla zisk 700 milionů eur. Uvedla to dnes banka s tím, že představenstvo navrhne za letošní rok nevyplácet dividendu. Akcie banky na pražské burze se v první reakci zřítily o více než 16 procent.

|Roman Chlupatý, Jan Piroch |Ekonomika

Erste Group narostl zisk za 1. pololetí o 5,2 procenta

Erste Group hlásí za první pololetí nárůst čistého zisku o 5,2 procenta na 496,3 milionu eur. Za druhé čtvrtletí pak hlásí zisk na úrovni 235,7 milionu, čímž skupina, do níž patří i Česká spořitelna, o 22 milionů zaostala za očekáváním trhu. I tak by dosavadní výsledky měly Erste podle jejího managementu umožnit už letos splatit státní pomoc, kterou v době globální krize dostala.

|Roman Chlupatý, Jan Piroch |Ekonomika

Podle analytika by měly rakouské banky posílit svoji likviditu

Rakouské banky při přípravě na přísnější regulatorní opatření známá jako Basel III v porovnání s konkurencí v regionu zaostávají. Toto varování vyslovil šéf bankovního dohledu rakouské centrální banky Andreas Ittner. Jak doplnil, šestice nejsilnějších bank, do níž patří i v Česku operující Erste a Raiffeisenbank, stále potřebuje doplnit kapitál o nejméně 10 miliard eur. Zároveň musí splatit státní pomoc, kterou během krize dostala.